Wydarzenia

Festiwal Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS rozstrzygnięty!

Festiwal Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS rozstrzygnięty!

A wiesz pan, dlaczego teatr ogólnie jest piękny? Bo teatr to jest śmiech, kolego, bo teatr to jest płacz, kolego! To są te trzy elementy! – tym cytatem pochodzącym z piosenki Wojciecha Młynarskiego, Maciej Stuhr rozpoczął Galę Finałową TEATROPOLIS.

 

Zwycięzców pierwszej edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej, którzy na deskach Sceny Monopolis przez trzy dni wzruszali i bawili widzów, dotykając najgłębszych ludzkich uczuć wywoływanych przez prawdziwą sztukę, poznaliśmy w poniedziałek wieczorem, 27 marca. Nie jest to przypadkowa data, akurat wtedy wypada Międzynarodowy Dzień Teatru. I właśnie z tej okazji Switlana Oleshko, ukraińska reżyserka wygłosiła swoje orędzie. Warto podkreślić, że od wybuchu wojny w Ukrainie, artystka mieszka i pracuje w Teatrze Polskim w Warszawie.

Wydarzenie wyjątkowe pod każdym względem

Później na scenę wkroczyły dwie osoby, bez których TEATROPOLIS nigdy by się nie odbył – Krzysztof Witkowski, prezes Virako, inwestora Monopolis, a także inicjator festiwalu oraz Andrzej Seweryn, wybitny aktor teatralny i filmowy, który tym razem wystąpił w roli dyrektora artystycznego TEATROPOLIS.

– Jestem zaszczycony tym, że mogłem u Pańskiego boku współtworzyć to wydarzenie – mówił, nie kryjąc wzruszenia Krzysztof Witkowski, otwierając Galę Finałową TEATROPOLIS. – Jeszcze kilka dni temu, podczas spotkania z dziennikarzami w naszym Centrum Festiwalowym, powiedziałem, że jestem sprawnym managerem, całkiem dobrym developerem, ale nie jestem człowiekiem teatru. Wtedy zostałem skarcony przez Katarzynę Janowską. Przez te cztery dni uświadomiłem sobie, że staję się członkiem pięknej, wspaniałej rodziny. Dzięki Wam czuje się dzisiaj częścią teatru i z całego serca za to dziękuję.

Po nim głos zabrał Andrzej Seweryn, który podkreślił, że TEATROPOLIS to wydarzenie wyjątkowe pod każdym względem – artystycznym, organizacyjnym i społecznym. Dyrektor artystyczny festiwalu podziękował widzom za to, jak wiele znaczą dla teatru. Przyznał też, że bogactwo teatralne Łodzi jest za mało doceniane w Polsce.

– Staję przed Państwem z pokorą. Otóż wierzcie lub nie wierzcie, jestem już stary i już zmądrzałem troszkę, wiem, co znaczy klęska, głupota i jakie znaczenie dla teatru przynosicie Wy. Bez Was teatru nie ma, więc przed wami należy stawać z pokorą – mówił Andrzej Seweryn. – Łódź jest mi szczególnie bliskim miejscem, od pewnego czasu teatralnym, do którego tęsknię. Moim zdaniem bogactwo teatru w Łodzi powinno być bardziej znane w Polsce. Mają tu miejsce takie piękne inicjatywy, jak Festiwal Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych, jak Festiwal Czterech Kultur, dlatego cieszę się do tego pięknego zjawiska dochodzimy i my z naszym TEATROPOLIS. Wszystkim wspaniałym aktorom i ludziom teatru z okazji ich święta składamy życzenia z serca płynące – realizujcie swoje pasje każdego dnia, wielu braw i wspaniałej publiczności. Niech dzieje się magia.

W kategorii Debiut bez nagrody głównej

Spośród ośmiu spektakli zakwalifikowanych do finału, jury w składzie: Andrzej Seweryn, Dorota Kędzierzawska, Robert Więckiewicz, Katarzyna Janowska i Krzysztof Witkowski wyłoniło zwycięzców pierwszej edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS. Nie obyło się bez niespodzianek…

Jury zdecydowało w kategorii Debiut nie przyznawać nagrody głównej. Wyróżniono za to oba spektakle: „Miłość Ci wszystko wypaczy” w wykonaniu Barbary Saneckiej, Łukasza Walczaka i Kamila Olczyka oraz „Mięso” w wykonaniu Tamary Yelchaninovej. Laureaci otrzymali nagrody finansowe w wysokości pięciu tysięcy złotych. Statuetkę dla najlepszego spektaklu postanowiono zachować dla laureata przyszłorocznej edycji TEATROPOLIS. Wyróżnienia wręczyły jurorki Katarzyna Janowska i Dorota Kędzierzawska.

W kategorii Open zwyciężyła Joanna Gonschorek

W kategorii Open Grand Prix otrzymał spektakl „Zapowiada się ładny dzień” w wykonaniu Joanny Gonschorek. Jurorzy wyróżnili autorkę za prawdę, głębię odwagę i szczerość. Aktorka otrzymała statuetkę, 20 tysięcy złotych oraz możliwość grania nagrodzonego spektaklu na Scenie Monopolis w sezonie teatralnym 2023/2024. Statuetkę wręczyli aktorce Andrzej Seweryn i Krzysztof Witkowski.

– Najbardziej cieszę się z tego, że przedstawienie wejdzie do repertuaru i będzie go mogło obejrzeć jeszcze więcej osób – mówiła szczęśliwa i wzruszona aktorka.

Werdykt jurorów spotkał się z oczekiwaniami publiczności obecnej na gali, która nagrodziła artystkę z Teatru Modrzejewskiej w Legnicy długimi i gorącymi brawami.

Biorąc pod uwagę bardzo wysoki i wyrównany poziom artystyczny wszystkich spektakli zaprezentowanych w kategorii Open, jury zdecydowało o przyznaniu dodatkowo dwóch pozaregulaminowych honorowych wyróżnień. Za wykreowanie poruszającej wartości scenicznej przy użyciu subtelnych środków aktorskich, nagrodzono Sławomira Grzymkowskiego, wykonawcę „Prime Time”, a za niezwykłą precyzję w używaniu warsztatu aktorskiego i za odwagę zmierzenia się w pojedynkę z dziełem Szekspira Petera Čižmára grającego w spektaklu „Macbeth”.

Jurorzy zdecydowali także o przyznaniu nagrody specjalnej. Za dotychczasową pracę artystyczną uhonorowano statuetką Bronisława Wrocławskiego, aktora teatralnego, filmowego i telewizyjnego, a także pedagoga i wielką osobowość sceniczną. To wyróżnienie łódzka publiczność przyjęła owacjami na stojąco, a statuetkę wyraźnie wzruszonemu artyście wręczał Andrzej Seweryn.

 

Uczta duchowa na zakończenie

Można powiedzieć, że przez cztery dni – od 24 do 27 marca – na deskach Sceny Monopolis działy się rzeczy magiczne i nie będzie w tym ani odrobiny przesady. Ogromna różnorodność spektakli, talenty z ogromną wrażliwością sceniczną zgromadzone w jednym miejscu, to z pewnością powód do dumy dla pomysłodawców i twórców TEATROPOLIS.

– To było prawdziwe, bogate święto teatru, za które wszystkim serdecznie dziękuję. To było wydarzenie na najwyższym artystycznym poziomie – mówił Andrzej Seweryn.

Ale TEATROPOLIS to nie tylko spektakle. Podczas wszystkich festiwalowych dni, publiczność obecna w Centrum Festiwalowym, mogła aktywie uczestniczyć w kilkunastu spotkaniach i rozmowach z aktorami, reżyserami oraz dziennikarzami. Te bezpośrednie rozmowy zaraz po spektaklu, często dawały zupełnie nowe spojrzenie na obejrzane przedstawienie. Były też wernisaże i wystawy, między innymi znakomitego plakacisty Andrzeja Pągowskiego.

Zakończeniem całego festiwalu i Gali Finałowej TEATROPOLIS był pokaz mistrzowski w wykonaniu Andrzeja Seweryna. „Dziennik” Witolda Gombrowicza to była prawdziwa uczta dla widzów. Zresztą sam Seweryn o „Dzienniku” mówił, że jest dla niego zawsze źródłem nie tylko wiedzy, ale zachętą do ciągłego myślenia, dobrym pokarmem, ucztą duchową w najgłębszym tego słowa znaczeniu.

Mistrz Seweryn zawładnął sceną od pierwszej chwili i trzymał w skupieniu do samego końca. Z pewnością widzowie, opuszczając salę teatralną Monopolis, długo będą pod wrażeniem tego, co się tutaj zadziało. To było wspaniałe zwieńczenie pierwszej edycji Festiwalu Sztuki Aktorskiej TEATROPOLIS. A teraz z niecierpliwością czekamy na kolejną.

Do zobaczenia za rok!

Foto UKRYTE W KADRZE