Czwarta edycja Festiwalu Małych Form Dramatyczno-Muzycznych OFF-Północna to kilkanaście wydarzeń: koncertów, recitali, muzycznych monodramów i pełno obsadowych spektakli. Właśnie ogłoszono program kwietniowego wydarzenia. Rusza sprzedaż biletów.
Aneta Todorczuk w mocnym muzodramie z tekstami Sinead O’Connor, muzyczna psychoterapia od Potem-O-Tem, Justyna Szafran i Cezi Studniak śpiewający poetów przeklętych, ale też Beata Olga Kowalska, jako boska Florence. Ponadto Młynarski Jacka Bończyka, Perfect i Lady Pank w interpretacji Marcina Januszkiewicza oraz Joanna Gorzała i Maciej Pawlak w off-brodwayowskiej odsłonie. Na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi zaprezentują się artyści z Warszawy, Trójmiasta, Wrocławia, Częstochowy czy Bielska-Białej. Myślą przewodnią tegorocznej edycji festiwalu jest „Bądź sobą – mimo wszystko”.
– To właśnie zderzenie indywidualizmu jednostki z aspektami otaczającej nas rzeczywistości: społecznymi, kulturowymi czy wyznaniowymi, jest tematem wybranych w tym roku spektakli i recitali – mówi Krzysztof Wawrzyniak, kierownik artystyczny festiwalu. – Zaproszeni przez nas artyści, sięgając po różne formy wyrazu z katalogu o nazwie „teatr muzyczny” mówić będą o naszym obowiązku, by sprzeciwiać się przemocy, nietolerancji, hipokryzji, nijakości – dodaje.
Festiwal odbędzie się w dniach 18-26 kwietnia, ale tradycyjnie już poprzedzony zostanie koncertem laureatów ubiegłorocznego konkursu piosenki aktorskiej. W klubokawiarni Niebostan, 4 kwietnia o g. 20.00 wystąpią Kinga Zygmunt – która zwycięstwo zapewniła sobie wykonaniem piosenek „Jestem zmęczony” i „Tu” oraz Karol Donda, Bartłomiej Wiater i Katarzyna Hołyńska.
Pierwszego dnia programu głównego festiwalu – w sobotę 18 kwietnia, na scenie kameralnej Teatru Muzycznego w Łodzi zobaczyć będzie można monodram „Złota rybka przed 40-tką” Magdaleny Bochan-Jachimek, z Trójmiasta. W monodramie artystka na warsztat bierze swoje własne plany i pragnienia. Obśmiewa te zrealizowane i opowiada o tych niedostępnych i niemożliwych do osiągnięcia.
Tego samego dnia o g. 19.00 festiwal oficjalnie otworzy spektakl „Dziwaczki” w wykonaniu wrocławskiego kolektywu o tej samej nazwie. Punktem wyjścia dla spektaklu o stracie i śmierci są tu pozostawione przedmioty. To one dają przyczynek do rozważań na temat mechanizmów pamięci, zapominania i roli wspomnień o zmarłych w budowaniu tożsamości każdego człowieka.
Dzień później, 19 kwietnia, w ramach recitalu „Uwaga! Tu obywatelka!” Karolina Micuła z Wrocławia zaprezentuje największe utwory Grzegorza Ciechowskiego i Kory w nowej interpretacji. Tego dnia również kolejny recital – spotkanie mistrza z jego mistrzem – czyli Jacek Bończyk w programie „Absolutnie” z piosenkami Wojciecha Młynarskiego.
We wtorek, 21 kwietnia czas na premierowy koncert Marcina Januszkiewicza, który zmierzy się z największymi przebojami z repertuaru zespołów Perfect i Lady Pank.
Z kolei „20 lexusów na czwartek” to propozycja warszawskiej grupy Teatr Potem-O-Tem, która zaproponuje publiczności spotkanie z Coach Elą. W teatralnej sesji terapeutycznej 22 kwietnia udział wezmą między innymi Eliza Rycembel, Filip Kosior, Maria Sobocińska, Jan Marczewski.
Dzień później z myślą o miłośnikach twórczości Agnieszki Osieckiej zaprezentowany zostanie spektakl „Wesołe miasteczko” w wykonaniu aktorów Teatru im. A. Mickiewicza z Częstochowy.
W piątek, 24 kwietnia, „Kobieta, która wpadała na drzwi”, czyli muzodram Anety Todorczuk. To wstrząsająca historia czterdziestoletniej kobiety, która wbrew wszystkiemu poszukuje własnej wartości i wręcz z nadludzką determinacją próbuje ocalić resztki godności.
Nie zabraknie też propozycji dla fanów musicalu, ale jak na OFF-Północna przystało, spoza głównego nurtu. Joanna Gorzała i Maciej Pawlak przybliżą łódzkiej publiczności utwory z off-brodwayowskich spektakli: „Into the woods”, „Be more chill” czy „Matilda”. Koncert odbędzie się 25 kwietnia , wtedy też na głównej scenie zobaczymy spektakl „Boska” Teatru Polskiego z Bielska-Białej. Beata Olga Kowalska jako Florence Jenkis – najgorsza śpiewaczka świata, zaproponuje spotkanie z postacią niepowtarzalną, której brak talentu nie przeszkodził zrobić międzynarodowej kariery i występować w najsłynniejszych salach koncertowych na świecie.
– Publiczność „Boskiej” otrzyma sporą dawkę rozrywki. Będzie wzruszająco i widowiskowo, bo w tym roku sięgamy też po spektakle pełno obsadowe – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego. – Zresztą program tej edycji OFF-Północna jest bardzo bogaty i różnorodny, dzięki czemu pokazujemy jak różne mogą być oblicza teatru muzycznego i form wokalno-aktorskich – wyjaśnia.
Finałem festiwalu, 26 kwietnia o g. 18.30, będzie koncert artystów wrocławskiego Teatru Capitol Justyny Szafran, której towarzyszy Cezary Studniak. Ze sceny usłyszymy teksty „poetów przeklętych”: Audena, Trinidada czy Ginsberga, w rockowym i lekko psychodelicznym brzmieniu. Finałowy występ jest przeznaczony tylko dla osób dorosłych.
Tego dnia rozstrzygnięty zostanie również III Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. W tym roku po raz pierwszy, poza statuetką Jonaszka, jury przyzna również Nagrodę Równościową Przewodniczącego Rady Miasta Łodzi. W gronie oceniających znajdą się: Wojciech Kościelniak – reżyser spektakli muzycznych i wybitny śpiewający aktor, Piotr Kofta – pisarz; Konrad Imiela – aktor i reżyser, kompozytor oraz autor tekstów, dyrektor wrocławskiego Capitolu; Jakub Szydłowski – aktor musicalowy, reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego w Łodzi; Beata Olga Kowalska – uznana aktorka i wokalistka; Cezary Studniak – aktor, wokalista i reżyser oraz Krzysztof Wawrzyniak – pomysłodawca i kierownik artystyczny Festiwalu OFF-Północna, Iwona Konecka, reprezentująca Nietakt!, a także Agnieszka Łuczak – pełnomocnik prezydenta Łodzi ds. równego traktowania.
– Jeśli ktoś lubi pozagatunkowe poszukiwania zapraszamy też przed srebrny ekran do kina BODO, na projekcję musicalu „Kanarie”, a po filmie każdy będzie mógł spróbować swoich sił przed mikrofonem w czasie festiwalowego karaoke – zachęca Krzysztof Wawrzyniak.
Na program tegorocznej edycji festiwalu OFF-Północna składają się także wydarzenia towarzyszące panele i dyskusje, a także warsztaty, wśród nich warsztat z interpretacji piosenki aktorskiej, który 18 kwietnia poprowadzi jeden z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia – Marcin Januszkiewicz.
Od dziś rusza sprzedaż biletów na festiwal. Obejrzenie wszystkich spektakli ułatwi karnet w cenie 200 zł lub 150 zł ulgowy. Cena biletu na jeden spektakl wynosi 25 zł