Kultura

Festiwal OFF/ON Północna na wirtualnej scenie

Festiwal OFF/ON Północna na wirtualnej scenie

Przebojowy koncert z tekstami Osieckiej oraz poruszająca, niezwykle plastyczna  podróż w głąb ludzkiej psychiki. Na wirtualnej scenie OFF/ON Teatr Muzyczny w Łodzi zaprezentuje w ten weekend dwa wydarzenia, zarejestrowane podczas wcześniejszych edycji festiwalu OFF-Północna: spektakl „Straty/Nadmiary” w wykonaniu Nyska Studio oraz recital Marcina Januszkiewicza „Osiecka po męsku”.

To, co łączy obie propozycje to charyzma wykonawców, którzy potrafią wciągnąć widza bez reszty w świat swojej kameralnej opowieści – podkreśla Krzysztof Wawrzyniak, kierownik artystyczny festiwalu OFF-Północna i jego pomysłodawca. – Natomiast odmienność form obu przedstawień znakomicie uwypukla koncepcję naszego festiwalu, którego celem jest pokazanie różnorodności teatru muzycznego w jego off-owej odsłonie – podkreśla. 

Projekt OFF/ON to pomysł teatru na to, by nie rezygnować całkowicie z tegorocznej edycji festiwalu OFF-Północna, której program przeniesiono na przyszły rok. Przez miesiąc w każdy weekend prezentowane są dwa wydarzenia zarejestrowane w ubiegłych latach, a towarzyszą im wirtualne spotkania z twórcami.

W najbliższy piątek od g. 18.00 w blogu Muzyczny Wirtualnie zobaczyć będzie można „Straty/Nadmiary”, wyreżyserowany przez Michała Rzepkę spektakl duetu aktorskiego NYSKA Studio. Szymon Nygard i Joanna Wiśniewska w widowisku na podstawie głośnej książki Olivera Sacksa, angielskiego neurologa i psychiatry, „Mężczyzna, który pomylił swoją żonę z kapeluszem”, podejmują tematykę związaną z neuropsychologią – szaleństwem i normalnością. Scenografię i projekcje multimedialne przygotowała Izabela Stronias. – Spektakl jest próbą napisania poematu o cierpieniu, którego bywamy świadkami, często nie rozumiejąc z czym mamy do czynienia – podkreślają twórcy i dodają, że nie chcą epatować patologicznymi, klinicznymi przypadkami schorzeń neurologicznych, a raczej zająć się próbą zrozumienia tych, najczęściej dramatycznych, absurdalnych, a czasem komicznych sytuacji i spróbować pokazać je na scenie. Spektakl przeznaczony jest dla osób powyżej 16 roku życia.

Sobotnia propozycja wirtualnego festiwalu to recital Marcina Januszkiewicza. Jego „Osiecka po męsku” zaskakuje odważnymi, ale dalekimi od tzw. estetyki szoku, wersjami wielkich przebojów i mniej znanych utworów wybitnej autorki tekstów. Januszkiewicz jako aktor i muzyk znakomicie odnajduje równowagę między interpretacją słowa i wokalnymi konwencjami, które każdej piosence nadają wymiar pełnej muzycznej opowieści. W czasie recitalu usłyszeć będzie można między innymi: „Nim wstanie dzień”, „A ja wolę moją mamę”, „Deszcze niespokojne”, „Wariatka tańczy”, „Niech żyje bal” czy  „Diabły w deszczu”. Na scenie artyście towarzyszy zespół: Jacek Kita – instrumenty klawiszowe, Łukasz Czekała – skrzypce elektryczne, Bartek Alber – gitara oraz Piotr Domagalski – gitara basowa.

Festiwalowe spektakle są w każdy weekend udostępnione w blogu Muzyczny Wirtualnie online na 48 godzin. A szczegóły programu kolejnych tygodni prezentowane są na stronie www.offpolnocna.com.

TAJNIKI RECYTACJI I IMPROWIZACJI, CZYLI MASTER CLASS Z MARCINEM JANUSZKIEWICZEM

Talent i charyzma czy może jednak warsztat i rzetelność? Co sprawia, że interpretacja piosenki porywa widza lub pozostawia go obojętnym? Adepci piosenki aktorskiej odpowiedzi na te pytania znajdą na mistrzowskich warsztatach prowadzonych przez Marcina Januszkiewicza w ramach festiwalu OFF/ON-Północna Teatru Muzycznego w Łodzi. Zapisy ruszyły.

Marcin Januszkiewicz jako aktor rozumie, że słowa zwykle są „o czymś”. Nie ulega jednak terrorowi interpretacji, bo wie, że czasem tekst piosenki służy po prostu do zabawy. Jako muzyk swobodnie żongluje wokalnymi konwencjami. Wszystko to sprawiło, że młody artysta szybko zdobył uznanie publiczności i krytyków.

Jest absolwentem warszawskiej Akademii Teatralnej, debiutował na deskach stołecznego Teatru Współczesnego. Od 2010 roku jest związany z wieloma scenami w Polsce. Laureat licznych ogólnopolskich przeglądów teatralnych i wokalnych. Współpracuje z czołówką polskich twórców, związanych z teatrem i muzyką. Na deskach Teatru Muzycznego w Łodzi można go oglądać w roli Chrisa w „Miss Saigon”.

eMasterClass – Interpretacja z Marcinem Januszkiewiczem” prowadzony jest w ramach autorskiego programu artysty i kładzie nacisk na interpretację tekstów – wszystkich form literackich, łączących się z muzyką. Na zajęcia online składają się: interpretacja, technika mowy, impostacja, rytm w tekście, improwizacje aktorskie, melodia i intonacja oraz tajniki recytacji.

Koszt udziału w wirtualnym master class to 140 złotych. Bilet można kupić w platformie www.bilety24.pl, w wyszukiwarce wpisując „Interpretacja z Marcinem Januszkiewiczem”, przy czym data wydarzenia jest umowna, a termin konkretnego indywidualnego spotkania online zostanie ustalony po przesłaniu biletu na mail: januszkiewicz@luna.pl. W odpowiedzi uczestnik otrzyma link do kalendarza, gdzie wskaże interesujący go termin, w którym połączy się z prowadzącym warsztaty za pośrednictwem aplikacji Skype.

Warsztaty mistrzowskie są jedną z propozycji w ramach OFF/ON – edycji specjalnej Festiwalu OFF-Północna.

Cały wirtualny festiwal, ale też zajęcia z Marcinem Januszkiewiczem czy Kasią Łaską są częścią naszego internetowego programu artystycznego i edukacyjnego, który tworzymy w ramach bloga „Muzyczny Wirtualnie” – wyjaśnia Grażyna Posmykiewicz, Dyrektor Teatru Muzycznego w Łodzi i dodaje, że blog znaleźć można pod adresem www.tmlodz.com.

Program projektu „Muzyczny wirtualnie” obejmuje też warsztaty „EduWtorek” z O-Twórz Teatr, czyli zajęcia, wokół których zgromadzono znakomitych edukatorów, na co dzień będących czynnymi wokalistami, aktorami i tancerzami. Zajęcia angażujące uczestników w różnym wieku publikowane są we wtorki w południe.