Polecamy

Festiwal Łódź Czterech Kultur

Festiwal Łódź Czterech Kultur

Ponad 40 wyjątkowych koncertów, wydarzeń teatralnych i filmowych. Na początek koncert Rebel Babel, w kolejne dni piosenki Serge Gainsbourga i spektakle przygotowane przez teatry z Polski i zagranicy. Do tego wiele wystaw, instalacji artystycznych, warsztatów, spotkań i innych kulturalnych atrakcji.

Tegoroczny Festiwal Łódź Czterech Kultur – wielkie święto wielokulturowej Łodzi – odbędzie się pod hasłem „Kultura buntu”. Jest to bezpośrednie nawiązanie do 50. rocznicy buntów różnych grup społecznych, do których dochodziło na całym świecie w 1968 r. Odpowiedzialni za program kuratorzy wyjaśniając jego ideę mówią: – Na szerokim polu, głównie przez sztukę chcemy zobaczyć, co wiedzieliśmy o tym, co się działo w tamtym okresie na świecie.

Poprzez różne wydarzenia artystyczne, chcemy ukazać, co z buntu 1968 roku dostrzegamy dziś w naszej kulturze, myśleniu, przestrzeni i jak go obecnie oceniamy. Na Starym Rynku Festiwal zacznie się na Starym Rynku, gdzie 7 września zagra koncert zespół Rebel Babel. Razem z muzykami tworzącymi zespół wystąpią gwiazdy polskiej estrady – Kayah, Bovska, Grubson, Zeus, Paweł Samokhin oraz orkiestry łódzkiego MPK i Orkiestry OSP Konopiska. Koncert ma być muzycznym wydarzeniem, w którym spotkają się zawodowy, muzycy amatorzy i publiczność. Tego dnia na Starym Rynku porządku pilnować będą SuperCops, czyli performerzy z Izraela.

Dzień później  swój performans-instalację zaprezentuje również Anna Baumgart, która razem z 55 kobietami zasiądzie przy stole na scenie w Teatrze Nowym po to, by wskazać najważniejsze dla regionu kobiece postaci i dyskutować o aktualnej sytuacji kobiet w Polsce. Na festiwal do Łodzi po raz kolejny przyjedzie Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej z Mińska. Dwukrotnie, w środę i czwartek, pokaże sztukę Kariera doktora Rausa, zainspirowaną postacią Franciszka Skaryny.

W czwartek, 13 września, pokazany zostanie też Dybuk, w reżyserii Mai Kleczewskiej, Teatru Żydowskiego w Warszawie. Tygiel kultur i narodowości Festiwal Łódź Czterech Kultur jest kontynuacją Festiwalu Dialogu Czterech Kultur, powstałego z inicjatywy Witolda Knychalskiego. Organizowane od 16 lat wydarzenie odwołuje się do otwartości i różnorodności miasta, które przez lata było tyglem kultur i narodowości – wielonarodowym ośrodkiem przemysłowym w samym sercu Polski. Opowiada o współistnieniu, tolerancji i porozumieniu, do których kluczem jest język sztuki: teatr, muzyka czy sztuki wizualne.

 

7 września / Stary Rynek Rebel Babel i inni

Rebel Babel Ensemble to zespół założony przez Łukasza L.U.C. Rostkowskiego. Projekt łączący solistów, kompozytorów oraz amatorskie i zawodowe orkiestry w ciągu trzech lat pod swoim sztandarem zgromadził w całej Europie ponad 6000 muzyków z Polski, Niemiec, Szwecji, Hiszpanii, Czech i Portugalii. Koncertuje prawie zawsze w innym składzie, zapraszając do współpracy lokalnych muzyków z regionu.

Początek o godz. 20, wstęp wolny.

8 września / Art_Inkubator Zatrzymane w kadrze

Unieruchomione kadry filmowe, zdjęcia z reklam, fragmenty studenckich etiud, literackie cytaty. Wszystko to złoży się na ekspozycję Biegnij. Stary świat jest za tobą. Widzowie zobaczą na wystawie między innymi etiudy studentów łódzkiej Szkoły Filmowej z tamtych lat: Romana Polańskiego, Zbigniewa Rybczyńskiego i Agnieszki Osieckiej. Ekspozycję można oglądać do 26 września.

Na wernisaż, godz. 18, wstęp wolny.

9 września / Teatr Muzyczny Skandalista Gainsbourg

Zmysłowe melodie i odważne teksty. Serge Gainsbourg nie raz wywołał w Europie skandal. Dziś jego utwory powracają, śpiewane po polsku przez znakomitości sceny muzycznej. W koncercie Serge Gainsbourg. Piosenki w Teatrze Muzycznym w Łodzi wystąpią: Maria Peszek, Ania Rusowicz, Daria Zawiałow, Ralph Kaminski, Fismoll, Natalia Grosiak, Tymon Tymański, Tomek Makowiecki, Łukasz Lach, Skubas i John Mitko.

Wstęp za okazaniem biletu.

10 września / Kamienica
Pinkusa i Lende Pusto-stan nienawiści

Najprzeróżniejsze formy i komunikaty, pozornie nieistotne elementy codzienności, zebrano w piwnicznym labiryncie w opowieść o otaczającej nas ze wszystkich stron nienawiści. Karolina Wiktor, artystka wizualna i performerka swoją najnowszą wystawę-instalację zaprezentuje w piwnicach zabytkowej kamienicy Pinkusa i Lende, stojącej na rogu ulic Kościuszki i Zielonej w Łodzi.

Wystawa dostępna do 16 września w godz. 16-19, na wernisaż o godz. 18, wstęp wolny.

11 września / ART_Inkubator
1968 Podpalacze i wichrzyciele

Koncert JUDE to dobra wiadomość dla fanów legendy łódzkiego undergroundu, bo grupa nie występuje często. Na scenie zespół przypomni rok 1968. Nazwa JUDE pochodzi ze ścian łódzkich budynków. Muzyka silnie wiąże się z postindustrialnym charakterem miasta. Bywa nagrywana w opuszczonych fabrykach, pustostanach, a nawet na bocznicach kolej owych.

Wstęp na koncert o godz. 21 jest bezpłatny po wcześniejszej rezerwacji.

12 września / Teatr Nowy
Kariera doktora Rausa

Nagradzany regularnie na świecie, w tym na festiwalu w Edynburgu, Republikański Teatr Dramaturgii Białoruskiej w Mińsku przez krytyków uznawany jest za jedno z najciekawszych zjawisk artystycznych białoruskiej sceny. Grupa pojawi się w Łodzi po raz drugi. Karierę doktora Rausa zaprezentuje w Teatrze Nowym dwukrotnie: 12 i 13 września o godz. 19.

Wejście na spektakl za okazaniem biletu.

13 września/ Teatr Nowy
Powracająca pamięć

Dybuk Teatru Żydowskiego w Warszawie to klasyka czytana na nowo. Tekst Szymona Anskiego, nazywany często jidyszowym Romeo i Julią. Reżyser Maja Kleczewska i dramaturg Łukasz Chotkowski nadają historii szersze znaczenie, czyniąc z niej opowieść o złamanym przymierzu pomiędzy narodami. Tylko dla dorosłych.

Wejście biletowane. Początek o godz. 19.

 

14 września / Teatr Nowy
Siostrzany żywioł

Dakh Daughters to jedno z najbardziej niezwykłych, prowokujących i elektryzujących zjawisk artystycznych na Ukrainie. Wystylizowane jak gwiazdy czarno-białych niemych filmów, z bielonymi twarzami, przydymionymi oczami i krwistoczerwonymi ustami Dakh Daughters nie milkną ani na chwilę, przetaczając się przez scenę niczym huragan.

Początek o godz. 10. Koncert biletowany.

15 września / Hotel Grand
Kryminalna gra miejska

Klimat lat 50. Ciemne, hotelowe korytarze. Atmosfera tajemnicy, strachu i zbrodni. Czy dramatyczne wydarzenia, które rozegrały się w hotelowym pokoju da się wyjaśnić bez wnikliwego śledztwa? Gra zostanie rozegrana w dwóch turach o godz. 13 i 15.

Wstęp wolny.

16 września / Rynek Manufaktury
Bajeczne Machinarium

Propozycja francuskiego teatru Pipototal, to niezwykły sen szalonego konstruktora, który buduje i ożywia niecodzienne maszyny, przemierzające krainę dziecięcej wyobraźni. Grupa wzbudzała zachwyt publiczności na całym świecie.

Początek o godz. 17. Wstęp wolny po rezerwacji.