Zdrowie

Emilia Kowalczyk: Bez hałasu i stresu

Emilia Kowalczyk: Bez hałasu i stresu

O nowej pracowni rezonansu magnetycznego w Łodzi, komforcie i jakości badań rozmawiamy z Emilią Kowalczyk, dyrektor ds. operacyjnych Aura Medic, która uruchomiła nową placówkę przy ul. Strzelców Kaniowskich 45 w Łodzi.

Na hasło LIFE IN Łódzkie otrzymacie Państwo 50 zł rabatu na badanie do końca roku.
LIFE IN Łódzkie: Jak długo Aura Medic świadczy usługi z zakresu diagnostyki obrazowej?

Emilia Kowalczyk: Diagnostyką medyczną zajmujemy się od kilkunastu lat. Najpierw prowadziliśmy sieć laboratoriów diagnostycznych, specjalizujących się głównie w zakresie diagnostyki histopatologicznej i cytologicznej. Natomiast w 2014 roku zdecydowaliśmy, że poszerzymy nasze usługi o segment diagnostyki obrazowej. I tak narodziła się Aura Medic. Pierwsza nasza pracownia diagnostyki obrazowej powstała w 2016 roku na terenie Szpitala Powiatowego w Radomsku. Rok później uruchomiliśmy pracownię w Szpitalu Specjalistycznym w Stalowej Woli, a w kwietniu 2019 roku nastąpiło otwarcie kolejnej pracowni, w Gdańsku. I choć pandemia Covid-19 trochę spowolniła nasze plany, to na ten rok planujemy otwarcie aż dwóch nowych pracowni.

A skąd decyzja o otwarciu pracowni właśnie w Łodzi?

Jesteśmy już obecni w województwie łódzkim, więc Łódź była dla nas naturalnym kierunkiem. Nasza nowa pracownia jest zlokalizowana w budynku Orto Med Sport przy ul. Strzelców Kaniowskich 45, specjalistycznej placówki ortopedycznej, zapewniającej pacjentom kompleksową diagnozę, leczenie i rehabilitację problemów i urazów ortopedycznych. Już od kilku lat współpracujemy z OMS w zakresie diagnostyki obrazowej pacjentów, nasza nowa placówka jest więc niejako naturalnym rozwinięciem tej współpracy, a z drugiej strony pozwoli na stworzenie dla pacjentów wygodnej możliwości skorzystania w jednym miejscu z kompleksowej diagnozy i leczenia ich problemów.

W Łodzi jest już kilkanaście pracowni rezonansu magnetycznego, czy nie obawiacie się więc konkurencji?

Uruchamiana przez nas pracownia będzie jedyną w województwie łódzkim pracownią wyposażoną w najnowocześniejszy aparat RM Hitachi 0,4T w panoramicznej konstrukcji otwartej z jednym filarem, oferujący pacjentowi szerokie pole widzenia prawie dookoła, bo aż 320 stopni. Nie ma więc mowy o wjeżdżaniu pacjenta do długiego wąskiego tunelu, przez co aparat jest bardzo przyjazny dla pacjentów, zwłaszcza tych ze skłonnościami do klaustrofobii, czy też np. dzieci.

A czym jeszcze aparat ten różni się od tradycyjnie spotykanych aparatów zamkniętych?

Tak jak już wspomniałam, dzięki przestrzennej konstrukcji oferuje pacjentowi nieporównanie większy komfort psychiczny od najczęściej spotykanych konstrukcji zamkniętych. Sprzyja temu również przyjazna formuła pracowni, daleka od standardowej „medycznej” bieli. Aparat jest też bardzo cichy, nie wymaga podania zatyczek ani słuchawek, w tle gra muzyka. Dzięki temu jest idealny nie tylko dla dorosłych pacjentów z obawami przed badaniem RM, ale i dla dzieci, które nie wytrzymują długotrwałej izolacji w tubie standardowego aparatu, bez ruchu w dużym hałasie. Co jest niezwykle istotne przy takim badaniu, dziecko ma rodzica cały czas w zasięgu wzroku i dotyku. Co warto wspomnieć, dzięki niższemu natężeniu wykorzystywanego pola magnetycznego aparat jest bardziej bezpieczny dla niektórych grup pacjentów, np. z implantami metalicznymi, aparatami ortodontycznymi czy np. kobiet w ciąży.

Jakiego rodzaju badania można wykonać na takim rezonansie?

Aparat dysponuje pełnym zestawem najnowocześniejszego oprogramowania klinicznego Hitachi. Dzięki temu wykonuje praktycznie wszystkie standardowe badania rezonansu magnetycznego, jak np. badania głowy, kręgosłupa, czy stawów. Podobnie jak w przypadku aparatów zamkniętych, jest wyposażony w dedykowane cewki, które nakłada się na badany obszar w celu wykonania badania.

Czy badanie RM jest bezpieczne?

W odróżnieniu np. od badań radiologicznych badania rezonansu magnetycznego są absolutnie bezpieczne dla organizmu pacjenta i w związku z tym można je wykonywać bez ograniczeń. Między innymi z tego powodu coraz częściej pełnią on również rolę profilaktyczną, niektórzy nasi pacjenci co kilka lat poddają się skanowi np. głowy czy wręcz całego ciała, co pozwala wykryć wiele chorób na ich wczesnym etapie. Badania rezonansu magnetycznego, jako w pełni bezpieczne, można wykonywać również bez skierowania od lekarza (za wyjątkiem badań z kontrastem).

Jak długo trwa badanie?

Od 15 do 60 minut. Czas trwania zależy od rodzaju badania.

Jak należy się przygotować do badania?

Każde badanie odbywa się o umówionej wcześniej godzinie. Prosimy o przybycie 15 minut przed wyznaczoną wizytą, by mieć trochę czasu na wypełnienie ankiety medycznej. Najlepiej przyjść w wygodnym ubraniu. Trzeba zabrać ze sobą dokument tożsamości, wyniki wcześniejszych badań, a w przypadku wszczepionych implantów dokumentację medyczną.

Czy jeszcze o czymś trzeba wiedzieć?

Tak, podczas badania nie można mieć ze sobą żadnych metalowych przedmiotów, jak klucze, monety, karty kredytowe, zegarek i urządzenia elektroniczne. Należy pozostawić je w szatni, którą udostępniamy pacjentowi. W przypadku badania z kontrastem należy cztery godziny przed badaniem pozostać na czczo oraz posiadać wynik badania kreatyniny z krwi. Po badaniu z kontrastem w czasie 48 godzin należy zwiększyć ilość wypijanych płynów (min. 1,5-2 l/doba). Zapraszamy serdecznie.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcie Paweł Keler

Łódź, Strzelców Kaniowskich 45
tel. 42 233 82 82
e-mail: lodz@auramedic.pl
www.auramedic.pl