Polecamy

Elektrolity – rola i niedobór w naszym organizmie

Elektrolity – rola i niedobór w naszym organizmie

Pojęcie elektrolitów z pewnością nieraz zabrzmiało w naszych uszach, jednak zdecydowana większość z nas nie wie, czym tak naprawdę są i jak ważną funkcję spełniają w naszym organizmie. Warto w tym momencie podkreślić, iż są one niezbędne do życia i umożliwiają prawidłowe funkcjonowanie całego naszego organizmu. Czym zatem są wspomniane elektrolity, jaka jest ich rola i czym skutkuje ich niedobór?

Elektrolity – czym są?

Elektrolity obecne w naszym organizmie, a pisząc ściślej w krwi, osoczu i płynach tkankowych, to jony soli (potas, sód, wapń, magnez), jony chlorkowe i fosforanowe, a także żelazo. Do naszego organizmu trafiają razem z przyjmowanymi pokarmami, a także z wodą oraz innymi płynami. Biorą one czynny udział w wielu procesach zachodzących w naszym organizmie, przez co są niezbędne do życia.

Elektrolity – jaka jest ich rola?

Elektrolity, które mogą być naładowane dodatnio lub ujemnie przyciągają cząsteczki wody, która obecna jest w całym naszym organizmie. To właśnie od ich obecności uzależniona jest cała gospodarka wodna naszego organizmu! Dzięki ich obecności możliwe jest przewodzenie impulsów nerwowych, które są absolutnie niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania naszego układu nerwowego oraz mózgu. Wpływają one również pozytywnie na funkcjonowanie naszego mięśnia sercowego, a także pomagają utrzymać prawidłowy poziom pH. W przypadku niedoboru elektrolitów nasz organizm nie może prawidłowo funkcjonować, przez co zaczynamy się czuć nie najlepiej.

Jakie są objawy i skutki niedoboru elektrolitów?

Na niedobór elektrolitów jesteśmy niestety narażeni każdego dnia, co może doprowadzić do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowanie naszego organizmu. Największą ilość elektrolitów tracimy przy wysokiej temperaturze (ciało wówczas się poci, dlatego też musimy na bieżąco uzupełniać płyny), podczas aktywności fizycznej, a także w wyniku przebiegu infekcji wirusowych oraz innych chorób, gdy pojawia się gorączka. Wśród innych przyczyn niedoboru elektrolitów można również wymienić biegunkę, wymioty, picie za małej ilości płynów, nieodpowiednią dietę, a także stosowanie środków przeczyszczających oraz moczopędnych (dochodzi wówczas do nadmiernej utraty wody). W jaki jednak sposób możemy rozpoznać, że mamy do czynienia z niedoborem elektrolitów? Wśród głównych objawów wymienia się w szczególności bóle głowy, nudności, skurcze i drżenie mięśni, zmęczenie, osłabienie, senność, poddenerwowanie oraz obrzęki. Stale utrzymujący się niedobór elektrolitów może doprowadzić do problemów sercowych, omdleń, konwulsji, a także do łamliwości naszych kości.

W jaki sposób możemy uzupełniać niedobór elektrolitów?

W sytuacji, gdy pojawią się u nas wspomniane powyżej objawy i będziemy mieli pewność, że w naszym organizmie znajduje się zbyt mała ilość elektrolitów, to powinniśmy czym prędzej zacząć działać. Elektrolity możemy uzupełniać, pijąc wodę, sok pomidorowy, napoje izotoniczne, spożywając produkty żywnościowe bogate w magnez, wapń i potas, a także sięgając po suplementy diety bogate w wymienione wcześniej minerały.