Bez kategorii

Dzień dobry, sąsiedzi! Nowy mural przy Diasferze Łódzkiej

Dzień dobry, sąsiedzi! Nowy mural przy Diasferze Łódzkiej

Ma wywoływać uśmiech, pozytywne emocje, nastrajać do dobrych myśli i inspirować do zacieśniania sąsiedzkich więzi. Mierzy ponad 480 mkw. i powstał w niecały miesiąc. Co? Nowy mural, namalowany na tylnej ścianie kamienicy przy ul. Targowej 55 naprzeciwko nowych budynków Diasfery Łódzkiej.

Paletę malowidła zaczerpnięto z tego, co otacza Diasferę Łódzką, czyli przyrody znajdującego się w sąsiedztwie parku Źródliska i tradycyjnej przemysłowej zabudowy pobliskiego Księżego Młyna. Dzięki temu mural mógł organicznie wrosnąć w tkankę dzielnicy. Ma wywoływać uśmiech, pozytywne emocje, nastrajać do dobrych myśli i inspirować do zacieśniania sąsiedzkich więzi.

Osobom inicjującym projekt bardzo zależało na tym, by ani kolory, ani kształty czy motywy malowidła nie „wchodziły” przez okna do mieszkań znajdującej się naprzeciwko Diasfery Łódzkiej. Stąd wybór stonowanych barw nasuwających skojarzenia z późnym latem czy wczesną jesienią, nieco przygaszonych beżem i szarościami; optymistycznych, ale nie krzykliwych.

Maciej Polak i Martyn Gill, odpowiedzialni za przygotowanie i wykonanie projektu muralu, mają wyrazisty styl, który doskonale sprawdza się w formie wielkoformatowego ściennego malowidła. Polak jest doświadczonym twórcą murali, z obszernym portfolio współpracy z markami, spośród których warto wymienić m.in. kultowy łódzki brand odzieżowy Pan Tu Nie Stał. Martyn Gill zaistniał w świadomości łodzian i łodzianek jako współtwórca Porcelanowego Tramwaju, od 2018 jeżdżącego po miejskich torowiskach, oraz muralu w przejściu podziemnym między Karolewem a Atlas Areną.

Mural powstał we współpracy z Fundacją Urban Forms, zajmującą się promocją i wspieraniem sztuki ulicznej w Łodzi.

O Diasferze Łódzkiej

Diasfera Łódzka to inwestycja mieszkaniowa w dwóch etapach, z dodatkiem w postaci przebudowy tzw. Budynku Warsztatowego: objętego ochroną konserwatorską historycznego obiektu położonego na terenie inwestycji. Nawiązująca kształtem do kamienicznej architektury łódzkiego śródmieścia Diasfera wyróżnia się elegancką fasadą o stonowanej, ciemnej kolorystyce.

Nad zaprojektowaniem Diasfery pracowały trzy zespoły architektoniczne. Przy doborze pracowni firma Duda Development kierowała się przeprowadzonym przez magistrat konkursem na koncepcję nowoczesnej łódzkiej kamienicy: stworzenie projektu zlecono wyróżnionej w nim pracowni STAAM Architekt Marcina Sztajerowskiego. Dołączyły do niej poznańskie pracownie MODO Architecture i ZOKOarchitekci. Prace przebiegały w ścisłym porozumieniu z Urzędem Miasta, a w szczególności z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Budowa I etapu, rozpoczęta we wrześniu 2019, została uroczyście zainaugurowana przez prezydent Hannę Zdanowską.

Zlokalizowana nieopodal ścisłego centrum, tuż przy malowniczym parku Źródliska i w bliskim sąsiedztwie Szkoły Filmowej oraz zabytkowej dzielnicy Księży Młyn, Diasfera Łódzka zachęca do aktywnego uczestnictwa w życiu miasta. W ramach pierwszego etapu, którego realizacja zakończyła się w marcu br., do użytku oddanych zostało 199 mieszkań. Kolejne 24 lokale powstają w ramach rozbudowy Budynku Warsztatowego. W II etapie, obecnie w budowie, powstaje 245 mieszkań.

O Duda Development

Wywodząca się z Wielkopolski firma Duda Development zajmuje się kompleksową realizacją projektów komercyjnych i mieszkaniowych, wynajmem powierzchni biurowych i handlowych oraz nabywaniem i zbywaniem gruntów pod działalność inwestycyjną. Posiada również nieruchomości na wynajem dla celów handlu detalicznego.

Od ponad 20 lat działająca na polskim rynku firma Duda Development szczyci się rodzinnymi tradycjami, które przekuwa na wdrażanie rodzinnych wartości w swoje działania. Tworzy obiekty, które nastawione są na zaspokajanie realnych potrzeb prawdziwych ludzi. Kierunek poczynaniom firmy wyznaczają obecne trendy w architekturze, budownictwie i designie. Duży nacisk kładzie na jakość materiałów, wygląd inwestycji, układy i funkcjonalność pomieszczeń. Stawia także na dogodne lokalizacje, dobrą komunikację oraz łatwość dotarcia do najpotrzebniejszych miejsc.

Duda Development jest częścią Duda Holding: grupy spółek należących do rodziny Duda, założycieli jednego z pierwszych prywatnych TFI na polskim rynku oraz twórców Polskiego Koncernu Mięsnego DUDA S.A. Holding zarządza spółkami działającymi w zróżnicowanych branżach: od motoryzacyjnej i finansowej poprzez HoReCa aż po medyczną.