Beata Sakowska

Dzień dobry

Tym razem będzie o sukcesie. O sukcesie po łódzku. Zastanawialiście się czasem nad tym, czym jest sukces? To pojęcie nie jest jednoznacznie zdefiniowane. Zwykle, gdy mówimy o sukcesie, wyobrażamy sobie na przykład miliarderów, znanych aktorów, autorów bestsellerowych książek czy przywódców państw. Ale gdy zapytać właśnie te osoby, czym jest sukces, niewiele z nich widzi go w swoich osiągnięciach zawodowych.

Na przykład miliarder Richard Branson wierzy, że w sukcesie chodzi o poczucie bycia szczęśliwym.
Inny miliarder Warren Buffett ceni relacje ponad wszystko i mierzy sukces tym, ile osób go kocha.
Z kolei Bill Gates wierzy, że w sukcesie chodzi o wpływ na społeczeństwo, a były prezydent USA Barack Obama definiuje sukces jako możliwość zmiany w życiu ludzi.

Mnie najbardziej podoba się definicja sukcesu Richarda Bransona, bo przecież w życiu właśnie o to chodzi, żeby być szczęśliwym. A co o sukcesie mówi dobrze zwykle poinformowana Wikipedia? Otóż według niej sukces to stan zamierzony, zrealizowany w przeciągu pewnego czasu. W odniesieniu do każdego człowieka sukces może być postrzegany w inny sposób, a jego miarą mogą być na przykład zrealizowane plany, szczęście, zdrowie, własność materialna itp. Człowiek osiąga sukces wtedy, gdy spełniają się wszystkie jego oczekiwania, które inni nazywają marzeniami.

Na co dzień sukcesy osiągają także nasi bohaterowie. Na przykład Maciej Tubis, łódzki pianista jazzowy wydał właśnie swój solowy debiutancki album. Krzysztof Skiba, można śmiało powiedzieć, to człowiek wielu sukcesów. Ten wszechstronnie rozrywkowy artysta, nieustannie bawi nas swoim poczuciem humoru i dystansem do otaczającego nas świata. Nawet się nie wysilam, by zliczyć sukcesy Marka Cieślaka, trenera Orła Łódź. Nie bez powodu mówią, że to najlepszy trener żużlowych drużyn, wymagający, konsekwentny i uparty w dążeniu do celu. Kolejny z naszych gości Andrzej Seweryn, wybitny aktor, nieustannie na scenie od ponad 50 lat ma na swoim koncie wiele zawodowych sukcesów. Tak jak i Krzysztof Witkowski – biznesmen, filantrop z głową pełną nietuzinkowych pomysłów.

Zresztą, o wszystkich bohaterach tego wydania LIFE IN można powiedzieć, że odnoszą sukcesy. Większe, mniejsze… Gratuluję im nawet tych najdrobniejszych. A korzystając z okazji, że mamy koniec roku, przed nami święta i Nowy Rok, wszystkim naszym Czytelnikom chcę życzyć, aby spełniali swoje oczekiwania, nazywane czasem marzeniami. Bądźcie po prostu szczęśliwi!