Lubisz podróżować po świecie? W przyszłości chcesz pracować dla międzynarodowych korporacji, ale nie wykluczasz pracy w administracji Unii Europejskiej? Do tego wszystkiego masz talent do języków obcych – ich nauka nie sprawia Ci większych trudności? Składając dokumenty do szkoły średniej, wybierz klasę europejską.
Dla jakich uczniów klasa europejska to dobry wybór?
Oferta szkół średnich jest obszerna – przykładowo liceum ogólnokształcące Łódź proponuje przyszłym uczniom klasy o różnych profilach. Wśród propozycji znajduje się klasa europejska. Zastanawiasz się, czy to dobry wybór? Profil klasy europejskiej jest przeznaczony dla uczniów otwartych na inne kultury, ludzi i języki. Odnajdziesz się w tej klasie, jeżeli:
- jesteś osobą ciekawą świata – lubisz podróżować, również w te mniej popularne i bardziej egzotyczne zakątki Europy;
- chcesz dowiedzieć się, jak funkcjonują inne kraje europejskie – poznać różnice w zakresie organizacji i ustawodawstwa;
- lubisz uczyć się języków obcych – komunikujesz się w języku angielskim, ale nie wykluczasz nauki również innych języków europejskich;
- fascynują Cię historia i tradycje innych krajów – wiesz lub chcesz się dowiedzieć, czym jest np. Hogmanay czy Bloomsday;
- w przyszłości chcesz pracować poza granicami Polski – lub w Polsce, ale w firmie o międzynarodowym zasięgu.
Klasa europejska – czego się nauczysz?
Podstawowy program nauki w klasie europejskiej nie różni się od tego, który jest realizowany w pozostałych klasach. Jako uczeń takiej klasy będziesz uczestniczyć w lekcjach m.in. języka polskiego, biologii, fizyki, wiedzy o społeczeństwie i historii. Równolegle jednak zyskasz okazję do wzięcia udziału w różnych dodatkowych zajęciach i warsztatach. Ich celem jest pogłębienie wiedzy m.in. z zakresu historii Europy czy kultury wybranych państw europejskich.
Rezultatem nauki w klasie europejskiej jest większa niż u pozostałych absolwentów wiedza ogólna o krajach europejskich. W trakcie całej nauki w liceum uczniowie klasy europejskiej zyskują przestrzeń do rozwoju swoich zainteresowań. W ten sposób są dobrze przygotowani do studiów na różnych kierunkach – dobrymi przykładami są choćby administracja, prawo europejskie i kierunki filologiczne.
Jaka jest dalsza ścieżka kształcenia po ukończeniu klasy europejskiej?
Ukończenie liceum zapewnia dobre przygotowanie do studiów. Dla wielu uczniów to naturalna, dalsza ścieżka edukacji. Aby jednak rozpocząć studia, sam dyplom ukończenia szkoły średniej nie wystarczy – trzeba jeszcze zdać egzamin dojrzałości, czyli maturę. Maturzyści, którym się to uda, mogą studiować dowolny kierunek. Absolwenci klasy europejskiej mogą wybrać studia, które pozwolą im w przyszłości znaleźć zatrudnienie w organach Unii Europejskiej.
Chociaż wybór klasy europejskiej ukierunkowuje na rozwój w określonym obszarze, to – jako uczeń rozważający ten profil – musisz pamiętać, że perspektyw masz znacznie więcej. Ciekawość świata w połączeniu ze znajomością języków obcych i umiejętnościami pisania czy referowania możesz wykorzystać, aby pracować w mediach. Także branża turystyczna może być dobrym wyborem. Słowem – masz wiele możliwości, aby wykorzystać wiedzę zdobytą podczas nauki w liceum.