Miejsca

Drugiej, takiej szkoły jak Anagra nie znajdziecie

Drugiej, takiej szkoły jak Anagra nie znajdziecie

Kształcimy w zawodach przyszłości, solidnie przygotowujemy do zawodu. Drugiej takiej szkoły, jak Anagra w Polsce nie ma i nie będzie, tak mówią sami uczniowie – opowiada Franciszek Miller, dyrektor ds. promocji Łódzkiej Szkoły Mody Kosmetologii Fryzjerstwa Hotelarstwa Anagra.

LIFE IN. Łódzkie: Decyzja o wyborze szkoły jest jedną z pierwszych, ważniejszych podejmowanych w życiu młodego człowieka. Na co więc zwracać uwagę?

Franciszek Miller: Przy podejmowaniu decyzji o wyborze ścieżki kształcenia pod uwagę trzeba brać realia zmieniającego się rynku pracy, zarówno tego polskiego, jak i światowego. Niemniej ważne są pasje i umiejętności, które są niezwykle istotne przy wyborze zawodowej drogi. Zachęcamy oczywiście, by miała ona swój początek w naszej Łódzkiej Szkole Mody Kosmetologii Fryzjerstwa Hotelarstwa Anagra.

 
Co oferujecie swoim przyszłym słuchaczom?

Nasza szkoła na rynku szkół zawodowych działa niemalże 20 lat, możemy pochwalić się złotym i brązowym medalem w Konkursie na Najlepszą Ofertę Edukacyjną. Kształcimy w zawodach przyszłości: technik usług fryzjerskich, technik usług kosmetycznych, technik przemysłu mody oraz od dwóch lat technik hotelarstwa. Nasi absolwenci nie zasilają rynku bezrobotnych, o ich zatrudnienie zabiegają pracodawcy.

Wiem, że przy szkole działa Akademia Absolwenta. Jak Wasi absolwenci odnajdują się na rynku pracy?

Absolwenci Łódzkiej Szkoły Mody Kosmetologii Fryzjerstwa Hotelarstwa Anagra na rynku pracy są liderami. Tworzą miejsce pracy dla siebie (samozatrudnienie) i dają możliwości podjęcia pracy innym naszym absolwentom. Wśród absolwentów Anagry istnieje niepisana zasada wzajemnego wsparcia i dalszego rozwoju zawodowego, mam tu chociażby na myśli praktyki naszych uczniów w salonach naszych absolwentów.

Na zajęciach jest więcej teorii czy praktyki?

Jesteśmy liderem w kształceniu modułowym integrującym teorię z praktyką. W specjalnościach, które oferuje nasza szkoła najważniejsze jest zdobycie umiejętności
zawodowych, ale równie ważne są wyniki państwowych egzaminów zawodowych. I tu możemy pochwalić się stuprocentową zdawalnością. Na tle wyników osiąganych w skali kraju wypadamy bardzo dobrze. Po zdanym egzaminie abiturienci otrzymują międzynarodowy dyplom europass, uprawniający do podjęcia pracy na całym świecie bez konieczności nostryfikacji. Preferujemy również dualny system kształcenia, który opiera się na połączeniu kształcenia praktycznego w zakładzie pracy z ukierunkowanymi zawodowo zajęciami w szkole zawodowej.

Słyszałem, że w Anagrze panuje zupełnie inna atmosfera niż w typowej szkole, taka bardziej rodzinna, że tworzycie bardzo zgrany zespół.

My jesteśmy firmą rodzinną, a ten model zarządzania doskonale sprawdza się na całym świecie. I faktycznie w naszej szkole panuje wyjątkowa atmosfera, na którą bezpośredni wpływ mają nasi uczniowie, wspólnie ustalamy zasady społecznego współżycia. Zawsze znajdujemy czas dla naszej młodzieży i możemy pochwalić się nie tylko superatmosferą, ale też bezpieczeństwem. Niektórzy uczniowie nawet w okresie wakacji, ferii, weekendów odwiedzają szkołę. Po prostu się lubimy i wzajemnie wspieramy.

Waszych słuchaczy angażujecie w wiele działań, wspólnie jeździcie na targi, bierzecie udział w konkursach. Podczas ostatnich Targów Beauty Days w Nadarzynie, wasza uczennica wygrała konkurs na najlepszy makijaż?

Możemy pochwalić się tym, że jako jedyna szkoła w Polsce organizujemy cztery konkursy Young Beauty Awards by Anagra w czterech różnych dziedzinach (fryzjerstwo, makijaż, stylizacja paznokci, projektowanie mody) na największych międzynarodowych targach fryzjerskich i kosmetycznych Beauty Days w Nadarzynie pod Warszawą. Dlaczego akurat Łódzka Szkoła Mody Kosmetologii Fryzjerstwa Hotelarstwa Anagra? Ponieważ jesteśmy na wszystkich możliwych wydarzeniach, podczas których nasi uczniowie świadczą bezpłatne usługi fryzjerskie, makijażowe, ale przede wszystkim dzięki temu, że wygrywamy ogólnopolskie konkursy. Mamy sporo sukcesów na swoim koncie i mamy czym się pochwalić. W 2017 roku zdobyliśmy School Cup podczas targów Hair Forum dla najlepszej szkoły fryzjerskiej, zajęliśmy trzecie miejsce w Open Hair Cup w Gdańsku, wygraliśmy Konkurs Projektowania Mody Textil 2018 na Politechnice Łódzkiej, a podczas targów fryzjerskich i kosmetycznych w Poznaniu w marcu tego roku, nasz uczeń Wiktor Biegasiewicz uzyskał tytuł II wicemistrza w najbardziej prestiżowym konkursie fryzjerskim w Polsce – Kreator, a nasza 17-letnia uczennica Zuzanna Liczbińska została Mistrzynią Polski w Makijażu Profesjonalnym, pokonując wielu zawodowców.

Organizowane podczas targów Beauty Days konkursy okazały się wielkim sukcesem.

Poziom konkursów był bardzo wysoki, mieliśmy uczestników z całej Polski, w jury zasiadały znane osobistości takie jak barber i fryzjer Adam Szulc, mistrzyni świata w makijażu Wioletta Wypijewska, projektanci modowi, blogerki modowe, uczestników oceniali również Maja Sablewska i Maciej Maniewski. Pierwszy raz w historii zdarzyło się, że w jury zasiadali także uczniowie, nasi mistrzowie Zuzanna Liczbińska i Wiktor Biegasiewicz. Wspólnie z Panią Prezes Grażyną Marią Miller, z Panią Dyrektor Joanna Miller-Stępień, a przede wszystkim z Dyrektorem Marcinem Urbańskim, z którym jesteśmy na wszystkich możliwych konkursach w Polsce, udało nam się stworzyć takie konkursy, które mam nadzieję, z każdą następną edycją będą cieszyły się coraz większym zainteresowaniem szkół, uczniów i mediów. Do zobaczenia za rok na drugiej edycji Young Beauty Awards by Anagra.

Plany na przyszłość.

Łódzka Szkoła Mody Kosmetologii Fryzjerstwa Hotelarstwa Anagra niebawem obchodzić będzie 20-lecia istnienia i z tego jesteśmy niezwykle dumni, przez te lata udało nam się wykształcić wielu specjalistów i mistrzów w swojej dziedzinie. Nadal chcemy rozwijać kształcenie praktyczne w szkolnym salonie, w którym nasi uczniowie mogą pracować z klientami. Od września 2019 roku uruchamiamy liceum o profilu i specjalizacji w zakresie kosmetologii estetyczno-medycznej, bo dostrzegliśmy, że jest na nią zapotrzebowanie na rynku. Chcielibyśmy też stworzyć dla naszych uczniów bursę szkolną z prawdziwego zdarzenia. Młodzież nie tylko z całego województwa, ale i Polski kształci się u nas, a nie wszystkich rodziców stać na wynajęcie mieszkania. Drugiej takiej szkoły, jak Anagra w Polsce nie ma i nie będzie, tak mówią sami uczniowie. A to w znacznej mierze zasługa Pani Prezes Grażyny Marii Miller, która ten projekt rozpoczęła.

Rozmawiał Damian Karwowski


Łódzka Szkoła Mody Kosmetologii Fryzjerstwa Hotelarstwa Anagra
91-103 Łódź, ul. Łanowa 4
tel. 42 652 17 66, 42 632 50 60
www.facebook.com/ESZanagra
www.anagra.pl