Biznes

Droga pełna wyzwań

Droga pełna wyzwań

Niedawno odebrał prestiżową branżową nagrodę. Jego firma we współpracy z biurami architektonicznymi realizuje projekty, które zyskują uznanie w międzynarodowych konkursach. Rozmawiamy z JAROSŁAWEM KLUSKĄ, prezesem firmy Budovia, zajmującej się infrastrukturą drogową.

Otrzymał Pan niedawno prestiżową branżową nagrodę Kreatora Budownictwa Roku i to w trzech kategoriach. Czy może nam Pan powiedzieć coś więcej na ten temat?

Zgadza się, Nasz zespół został wyróżniony nagrodą Kreatora Budownictwa Roku 2021. Pierwszy raz otrzymaliśmy takie duże wyróżnienie o znaczeniu Krajowym. Stanęliśmy ramie w ramię z największymi firmami budowlanymi w Polsce. Bardzo się denerwowałem wchodząc na scenę, by odebrać nagrodę, a w zasadzie trzy – jedną dla inwestycji Dworzec Metropolitalny w Lublinie, drugą dla firmy za świeże spojrzenie w realizacje i trzecią osobistą za kreatywność i śmiałość w działaniach. Każda nagroda cieszy, ale nagroda z rąk Prezesa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa cieszy podwójnie.

Wspomniał Pan, że w zakresie inwestycji nagrodzono Dworzec Metropolitalny w Lublinie. Rozumiem, że firma Budovia odpowiadała za całokształt prac związanych z układem drogowym.

Dokładnie tak. Zostaliśmy zaproszeni do udziału w bardzo trudnym i złożonym projekcie budowy dworca multimodalnego w Lublinie w zakresie infrastruktury drogowej. Był to dla nas pierwszy tak duży projekt w dodatku nie na swoim podwórku. Pani Prezes dużego Warszawskiego biura architektonicznego Tremend
obdarzyła nas zaufaniem i powierzyła do realizacji wielowariantową koncepcję, projekt budowlany i wykonawczy po nadzór nad realizacją inwestycji, która obecnie jest w trakcie budowy. Cały proces projektowania nad tak dużym zadaniem trwał trzy lata. W tym roku, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, zakończy się budowa. Pierwsi podróżujący skorzystają z najnowocześniejszego dworca w Polsce już jesienią tego roku. Projekt ten otrzymał Real Estate Impactor 2020 – nagrodę przyznaną przez redakcję działu nieruchomości dziennika Rzeczpospolita. Został nominowany także do nagrody World Building of the Year w kategorii Infrastructure, przyznawanej w ramach World Architecture Festival.

To duży i efektowny projekt, gratuluję, ale w rodzimej Łodzi też ma się Pan czym pochwalić. Lada moment pojedziemy nową podziemną ulicą Hasa w Nowym Centrum Łodzi. Jakim zakresem prac w tym projekcie zajmowała się firma Budovia?

Również przy tym zadaniu jako zespół inżynierów byliśmy odpowiedzialni za kompletną dokumentację projektową (koncepcja, projekt budowlany, projekt wykonawczy) oraz nadzór nad realizacją budowy. Tym razem do współpracy zaprosiło nas łódzkie biuro architektoniczne. Widać architekci nas lubię (uśmiech)
i z wzajemnością, chętnie podejmujemy się współpracy zarówno przy dużych skomplikowanych projektach, jak i tych mniej efektownych, o których głośno się nie mówi, a które są niezbędne.

Kolejny duży projekt – ulica Nad Dobrzanką – w realizacji. To tylko projekt drogi dojazdowej, czy także dróg wewnętrznych na terenie strefy ekonomicznej?

Cieszę się, że możemy uczestniczyć przy przebudowie łódzkich ulic, zwłaszcza że jako firma zostajemy zapraszani do składania ofert i negocjacji przez duże firmy wykonawcze i biura architektoniczne. Ulica Nad Dobrzynką, dziś niestety w tragicznym stanie, niebawem zyska na znaczeniu dla miasta i okolicy. Będzie to dojazd do terenów przeznaczonych na specjalną strefę ekonomiczną. Powstanie tam nowa infrastruktura, nowe miejsca pracy dla wielu ludzi. Ten rejon Łodzi zostanie aktywowany do życia.

O jakich dużych projektach realizowanych przez Pana firmę jeszcze nie wspomniałam?

W ostatnim roku wygraliśmy kilka dużych przetargów na opracowanie kompletnych projektów przebudowy kilkunastu kilometrów dróg gminnych na terenie gminy
Kleszczów oraz Tomaszowa Mazowieckiego.

Budovia to nie tylko projekty dróg…

Razem z firmą ZRD Wiśniewska, realizujemy projekt i budowę kilkunastu kilometrów ścieżek rowerowych w Pabianicach. Pomału zbliżamy się do ukończenia projektów i budowy. Już w najbliższe wakacje mieszkańcy Pabianic i nie tylko będą mogli cieszyć się z nowych dróg rowerowych.

Dla kogo Budovia przygotowuje swoje projekty? Czy to są samorządy, czy głównie odbiorcy indywidualni?

Mamy szeroki zakres usług. Klienci indywidualni korzystają z naszych usług, gdy potrzebują projektu zjazdu do swojego domu lub pomocy w załatwieniu formalności z urzędami. Biura architektoniczne potrzebują zjazdów i wewnętrznych układów drogowych dla inwestycji, nad którymi pracują. Firmy wykonawcze współpracują z nami przy dużych zadaniach z zamówień publicznych w formule zaprojektuj i wybuduj. Jesteśmy wtedy zapraszani jako partner do udziału w realizacji zadania. Deweloperom pomagamy w opracowaniu koncepcji i kompleksowych projektach oraz w kontaktach z urzędami. Jeśli chodzi o samorządy, to oczywiście czasami bierzemy udział w zamówieniach publicznych, ale w tym przypadku musi wygrać najtańszy. A jeśli coś jest najtańsze, to nie może być najlepsze. To jest ułomność naszego systemu. Z urzędami jest jeszcze inna dziwna sprawa, której zupełnie nie rozumiem – same ze sobą nie współpracują, a na terenie Łodzi obserwujemy wręcz zaciekłą walkę między nimi. Nie wiem dlaczego, ale tak jest. Generalnie wszyscy pracujemy dla naszego miasta, aby żyło  się w nim lepiej. Dochodzi nawet do takich sytuacji, że jeden urząd prosi nas, abyśmy coś uzgodnili w ich imieniu z innym urzędem, bo oni nie mogę się dogadać. Przyzna Pani, że to nie jest normalna sytuacja.

Co jest najważniejsze przy projektowaniu inwestycji drogowych, na co należy zwrócić szczególną uwagę?

Gdyby Pani zapytała mnie co jest najważniejsze w nieruchomościach – odpowiedziałbym: lokalizacja, lokalizacja i lokalizacja. W projektowaniu infrastruktury drogowej jest podobnie, ale trochę inaczej. Najważniejsza jest komunikacja, komunikacja i komunikacja. I nie mówię tu tylko o dobrych rozwiązaniach komunikacyjnych, ale także o umiejętności komunikowania się, pracy w zespole. Podczas studiów na politechnice przyszłych inżynierów uczy się jedynie kompetencji twardych, nikt nawet nie wspomina o relacjach międzyludzkich, tak jakby ten czynnik w ogóle nie był istotny w przyszłej pracy. Projekt zrobi prawie każdy inżynier. To jest proste. Mamy prawo, przepisy, warunki techniczne, trochę umiejętności, kilkaset godzin pracy i projekt gotowy. Ale z ludźmi już tak łatwo nie jest… w proces projektowania jest zaangażowane, trzydzieści, czterdzieści, pięćdziesiąt a czasami więcej osób, jak np. przy projekcie dworca w Lublinie. Dużo czasu po pracy poświęcam na czytanie na temat samorozwoju osobistego, być może dlatego nasza firma zostaje zapraszana do uczestnictwa w ciekawych dużych projektach bez konieczności udziału w zamówieniach publicznych, gdzie nie liczy się kim jesteś, co zrobiłeś, czy co umiesz, najważniejsze żebyś był najtańszy… Ja nigdy nie chciałem być najtańszy, ale za to chciałem być najlepszy i do tego dążę.

Plany na najbliższe miesiące…

Ostanie dwa lata pracowałem po dwanaście godzin przez sześć, a czasami siedem dni w tygodniu. Czekam na ładną pogodę, abym mógł pojechać motocyklem  na południe Europy.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcia Justyna Tomczak

 

Jarosław Kluska
• Absolwent Politechniki Łódzkiej, Warszawskiej i Krakowskiej. Specjalista z zakresu inżynierii lądowej, a także zarządzania projektami oraz certyfikowany audytor Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego.
• Na przestrzeni ostatnich lat firma Budovia pod jego kierownictwem współpracując m.in. z samorządami, zrealizowała ponad 1000 wielobranżowych projektów z zakresu inwestycji infrastrukturalnych na terenie całego kraju, od niewielkich po te warte miliony złotych.
• W realizacji projektów najważniejsze są dla niego jakość, profesjonalizm i doświadczenie. Jakość gwarantuje certyfikat Audytora Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego przyznany przez ministra infrastruktury.
• Profesjonalizm zapewnia m.in. najnowocześniejsze oprogramowanie Autodesk, m.in.: AutoCAD Civil 3D, AutoCAD Map 3D, Revit Structure, 3ds Max, InfraWorks oraz terminowość działań. A doświadczenie gwarantuje 10-letnia obecność na rynku oraz referencje klientów.

Łódź, ul. Siewna 15
tel. 42 307 07 99
e-mail: biuro@budovia.com
www.budovia.com

 

Jarosław Kluska: Od projektu po wykonanie