Promocja dół

Dlaczego warto wybrać implanty zębowe?

Dlaczego warto wybrać implanty zębowe?

Choć nasza świadomość zdrowotna jest coraz większa i znaczną uwagę poświęcamy wyglądowi naszych zębów, to wciąż je tracimy. Nawet jeżeli nie z powodu próchnicy lub paradontozy, to wskutek nieszczęśliwych wypadków komunikacyjnych lub w trakcie uprawiania sportów.


Utrata zęba bocznego wydaje się „małą stratą”, ponieważ uważamy, że nie widać brakującego zęba, więc nie jest to problem. Jeżeli ktoś z nas traci ząb przedni, widoczny, natychmiast chcemy uzupełnić jego brak, z oczywistych względów – estetycznych. Prawda jest taka, że każdy ząb jest ważny i jego brak powinien zostać uzupełniony. Boczne zęby są niezbędne do żucia pokarmów, stanowią tak zwaną strefę podparcia zgryzu. Ich utrata generuje poważne zaburzenia funkcji mięśni żucia i twarzy oraz stawów skroniowo-żuchwowych, co prowadzi do dolegliwości bólowych twarzy, głowy, szumu w uszach, zablokowania otwierania ust.

Implanty dostępne są od 40 lat

Zawsze po stracie zęba, bez względu na pierwotną przyczynę, nasuwa się pytanie: co dalej? W jaki sposób uzupełnić brakujący ząb lub zęby? Stomatologia dostarcza wiele metod, które pozwalają uzupełnić braki w uzębieniu. Jedną z nich są implanty. To oczywiście nie jedyne rozwiązanie protetyczne, ale od ponad 40 lat z pewnością najwygodniejsze i najbardziej komfortowe w codziennym użytkowaniu ze wszystkich dostępnych.

Dlaczego? Powodów jest kilka. Gdy w przypadku utraty jednego zęba, chcemy zastosować tradycyjny most oparty na zębach własnych pacjenta, lekarz musi te zęby oszlifować, a to wiąże się z bezpowrotnym uszkodzeniem ich struktury. Gdy natomiast brakuje większej liczby zębów, zastąpienie ich implantami wcale nie oznacza, że trzeba użyć tyle samo implantów, ile brakuje zębów. Istnieją metody pozwalające przy pomocy kilku wszczepów stomatologicznych uzupełnić cały łuk zębowy. Takie rozwiązanie jest wygodne i trwałe, wymaga jedynie dbałości o higienę jamy ustnej, bo o implanty należy dbać tak samo, jak o zęby własne.

Implanty zamiast protezy

Porównując z protezami częściowymi, które wsparte na istniejących zębach własnych, z często widocznymi mocowaniami w postaci klamer, które dodatkowo potrafią uwierać lub kaleczyć wnętrze jamy ustnej – korony, czy mosty na implantach absolutnie nie wywołują takiego dyskomfortu. W przypadku protez całkowitych, gdy zębów własnych nie ma wcale, trudność stanowi stabilne utrzymanie protezy, nie mówiąc o uczuciu ciała obcego w ustach. Rozwiązanie protetyczne na implantach te problemy eliminuje całkowicie.

Sukces gwarantują szablony chirurgiczne

Wielu z nas obawia się, czy zabieg wszczepiania implantów zakończy się sukcesem. Gwarantują to nowoczesne szablony chirurgiczne, które pozwalają lekarzowi na wyjątkowo precyzyjne wprowadzenie implantów w kość pacjenta. Nie należy obawiać się, że podczas zabiegu wystąpią problemy, których wcześniej lekarz nie mógł przewidzieć podczas planowania leczenia. Czas zabiegu zostaje skrócony do koniecznego minimum, po którym pacjent wraca do codziennych obowiązków niemal z dnia na dzień. Planując leczenie implantologiczne z użyciem szablonów do nawigacji w implantologii, wsparciem jest specjalny program komputerowy Simplant. Daje on również pacjentowi możliwość zobaczenia na ekranie monitora, jak będzie wyglądał proces leczenia oraz jak mało inwazyjna będzie procedura zabiegowa.

Ile to kosztuje?

Biorąc pod uwagę, że implanty służą przez długi czas – tylko w Polsce jest wielu pacjentów, którzy cieszą się komfortem uśmiechania się i swobodnego żucia pokarmów od połowy lat 90, to inwestycja rozłożona w czasie jest niewspółmiernie niewielka w porównaniu z tradycyjnymi rozwiązaniami protetycznymi. Pacjenci zazwyczaj nie wiedzą, że tradycyjne protezy należy wymieniać co trzy lata ze względu na zmianę struktury tkanek wewnątrz jamy ustnej i struktury kości, które zgodnie z procesami biologicznymi zanikają, ponieważ nie są właściwie obciążane fizjologicznymi siłami żucia. Jeśli chcemy poprawić swój komfort życia, znów poczuć przyjemność podczas jedzenia pokarmów, odzyskać pewność siebie w relacjach z otoczeniem, swobodę uśmiechania się – to wybór powinien być jednoznaczny.
dr n.med. lek.stom. Aneta Grochowina

Łódź, al. Tadeusza Kościuszki 106/116
tel. 537 507 080
recepcja@anetaclinic.pl
anetaclinic.pl