Styl życia

Dbaj o zęby każdego dnia

Dbaj o zęby każdego dnia

Każdy z nas chciałby mieć piękny uśmiech do późnej starości, ale by imponować zdrowymi zębami, trzeba o nie systematycznie dbać. Nic nie zastąpi profilaktyki stomatologicznej. Odgrywa ona ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy, chorobom przyzębia oraz innym chorobom zębów i jamy ustnej. Właściwa higiena jamy ustnej pozwala na eliminację przykrego zapachu z ust, zmniejsza przebarwienia i zapewnia poczucie świeżości.

Dlaczego profilaktyka stomatologiczna jest taka ważna?

– Nie tylko ze względów estetycznych, gdy chorują zęby, choruje cały organizm. W jamie ustnej mamy najbardziej toksyczne bakterie. Jeśli krwawią pacjentowi dziąsła, jest to objaw stanu zapalnego, wywołanego przez bakterie, które przenikają do krwi rozprzestrzeniając się w całym organizmie.

Naukowcy ostatnio bardzo mocno podkreślają, chociażby związki między chorobami przyzębia a chorobą Alzheimera, chorobami krążenia, zawałem mięśnia sercowego, chorobami nerek. Dlatego możemy założyć, że jeśli pacjent ma chore zęby, wówczas cały organizm też choruje, choć może nie dawać żadnych wyraźnych symptomów – podkreśla dr. n. med. lek. stom. Aneta Grochowina, właścicielka Aneta Clinic Dental Art w Łodzi.

Warto zaznaczyć, że problemy zgryzowe, czy braki w uzębieniu, bardzo utrudniają też właściwe rozdrabnianie i przeżuwanie pokarmów, co negatywnie wpływa na funkcję przewodu pokarmowego. Zdrowe zęby to podparcie dla tkanek miękkich twarzy, a ich braki i wady zgryzu są przyczyną: niedoskonałej artykulacji, niewyraźnej mowy, nieestetycznego uśmiechu, zaburzeń proporcji twarzy. Dlatego, by cieszyć się dobrym zdrowiem, estetycznym wyglądem i zdrowymi zębami przez długi czas, tak istotna jest ich pielęgnacja, zarówno ta codzienna w domu, jak i ta profesjonalna, w gabinecie dentystycznym.

Dr n. med. lek. stom. Aneta Grochowina i dyplomowana higienistka mgr Anna Makówka-Operacz
Jak zatem pielęgnować zęby w domu?

– Nie ma jednej uniwersalnej recepty. Jednemu pacjentowi wystarczy właściwa higiena dwa razy dziennie – rano po śniadaniu i wieczorem przed snem – szczotkujemy po dwie minuty każdą ze szczęk.

Pacjenci borykający się z  chorobami przyzębia powinni czyścić zęby po upływie 15 minut od każdego posiłku. Jeśli nie mamy przy sobie szczoteczki i pasty, to należy jamę ustną przepłukać, chociaż wodą lub płynem do płukania. Pamiętajmy jednak, by z płynami obchodzić się ostrożnie i stosować je tylko w rozcieńczeniu. Płyny są mocno stężone i podrażniają błonę śluzową jamy ustnej, przewlekłe ich stosowanie może wyrządzić wiele szkód. Swoim pacjentom zalecam, by rano po przebudzeniu, kiedy w jamie ustnej znajduje się naprawdę dużo bakterii, przepłukać usta rozcieńczoną wodą utlenioną – do połowy szklanki wody dodajemy łyżkę wody utlenionej – mówi doktor Aneta Grochowina.

Niezastąpiona w dbaniu o nasze zęby jest także higienistka stomatologiczna, która  wykonuje zabiegi higienizacyjne i odpowiada za profilaktykę. Uczy, jak właściwie myć zęby, jak prowadzić szczoteczkę, z jakiej szczoteczki i pasty korzystać, jakich płynów używać, w jakich proporcjach i porach dnia. – O profesjonalną higienizację powinniśmy zadbać tak często, jak zaleca lekarz stomatolog lub higienistka. Raz na pół roku, to niezbędne minimum. Systematyczne usuwanie z zębów kamienia i osadu, gwarantuje kontrolę nad zdrowiem dziąseł, o których niestety zapominamy i traktujemy je nieco po macoszemu. Ząb będzie dobrze funkcjonował tylko wtedy, gdy będzie miał, nie tylko zdrową koronę, ale również będzie umocowany w zdrowej kości i zdrowym dziąśle – wyjaśnia doktor Aneta Grochowina.

A co najbardziej szkodzi zębom?

Przede wszystkim złe nawyki żywieniowe, niewłaściwa dieta bogata w cukier, przetworzone pokarmy, napoje gazowane, palenie papierosów, złe nawyki higieniczne, unikanie wizyt u dentysty. Pamiętajmy, że tylko właściwa codzienna higiena jamy ustnej oraz regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym pozwolą nam długo cieszyć się zdrowymi zębami.

Zabiegi profilaktyczne

  • Piaskowanie to jeden z najprostszych i podstawowych zabiegów stomatologicznych. Polega na usunięciu z powierzchni szkliwa osadu pochodzącego z herbaty, kawy, papierosów lub innych barwiących substancji. Zabieg wykonuje się tzw. piaskarką, czyli urządzeniem wytwarzającym strumień wody pod znacznym ciśnieniem, który zmieszany z drobnym proszkiem (np.: glicyna, dwuwęglan sodu) jest w stanie dotrzeć do niedostępnych szczelin międzyzębowych oraz bruzd. Zabieg jest bezbolesny.
  • Scaling to zabieg polegający na usuwaniu kamienia nazębnego, który tworzy się ze zmineralizowanej płytki nazębnej, której głównym składnikiem są bakterie. Kamień nazębny powstaje pod i nad dziąsłami. Usuwanie polega na użyciu ultradźwięków, dzięki którym wprawiony w drgania kamień nazębny odpada. Wykonywany jest scaling naddziąsłowy i poddziąsłowy. Oba zabiegi przebiegają podobnie, z tym że w tym drugim przypadku oprócz skalerów ultradźwiękowych stosuje się także kirety stomatologiczne.
  • Lakierowanie to pokrywanie zębów preparatem z zawartością fluoru. Zabieg ten sprawia, że zwiększa się twardość szkliwa oraz odporność szkliwa na próchnicę. Lakierowanie należy przeprowadzać w odstępach półrocznych, a także po scalingu czy piaskowaniu zębów. Jest to zabieg bezbolesny zalecany zarówno u dzieci, jak i dorosłych.
  • Lakowanie to zabieg głównie wykonywany u dzieci i polega na wypełnieniu naturalnych zagłębień w zębach specjalnym lakiem. Zapobiega to powstawaniu próchnicy w miejscach, które trudno wyczyścić z płytki bakteryjnej. Lakowanie przeprowadza się na przedtrzonowcach i trzonowcach stałych.

 

Aneta Clinic Dental Art

Łódź, al. Tadeusza Kościuszki 106/116
tel. 537 507 080
recepcja@anetaclinic.pl
www.anetaclinic.pl