Wydarzenia

Daj nowy look nudnej marynarce i zrób bransoletę z kabla!

Daj nowy look nudnej marynarce i zrób bransoletę z kabla!

Dom PrzeTwórców zaprasza w niedzielne przedpołudnie 26 lutego na warsztat upcyclingowy. Dwie wyjątkowe kobiety Matylda Leśnikowska oraz Anna Becherka pokażą, jak zmienić wygląd nienoszonej marynarki na oryginalny, modny look. Uczestnicy warsztatu własnoręcznie będą mogli również wykonać nowoczesną bransoletę z bezużytecznych kabli.

Dom PrzeTwórców, który działa w Ośrodku Sztuki Miejskiej Strefy Kultury przy ul. Krzemienieckiej 2a, to miejsce do twórczej pracy oraz wspólnota ludzi z pasją tworzenia, z tego, co jest. Prowadzą go Anna Becherka, autorka marki Bechann i Matylda Leśnikowska, twórca marki Imadeone – artystki i autorki własnych marki modowych opartych na upcyklingu. Pod ich okiem, używając różnych technik (odbijanie, malowanie, wałkowanie, naklejanie) każdy może stworzyć nowe, designerskie ubrania oraz biżuterię i akcesoria.

– Zapraszamy osoby, którym bliskie są zasady Zero Waste i wszystkich, którzy chcą je poznać. Jestem prze-twórcą, w dosłownym znaczeniu. Odnajduję piękno i nowe funkcjonalności niepotrzebnych przewodów. Daję im drugie, nowe życie. Łączę kolory, struktury w nowoczesne kształty i formy. Przetwarzając to, co jest, odkrywam obfitość niedocenionych zasobów. To chcę pokazać i tym się z Wami podzielić podczas warsztatów – mówi Anna Becherka.

Obie artystki zachęcają, aby na warsztaty zabrać odrobinę dobrego humoru oraz… starą, ciemną marynarkę lub płaszczyk do przetworzenia. Reszta niezbędnych materiałów w postaci m.in. farb do tkanin, wałków, klei, przewodów oraz niezbędne narzędzia będzie dostępna w pracowni.

– Świat jest zaśmiecony górami niepotrzebnych ubrań. Nie wyrzucajcie ich, tylko przynoście na warsztaty i przetwórzcie. Pokażemy przeróżne techniki, przy pomocy których da się zrobić ze starego nienoszonego ciucha zupełnie nowe i spersonalizowane ubranie. W życiu ważne jest, nie tylko to co wkładamy w siebie, ale i to co wkładamy na siebie. Przecież ubiór to dusza wywleczona na lewą stronę – zachęca do udziału w warsztatach Matylda Leśnikowska

Na warsztaty można się zapisać pod tym linkiem: https://forms.gle/K6LU6EsJ13zcdZZL8
Cena warsztatu to 100 zł.

Anna Becherka

Artystka tworząca w nurcie sztuki recyklingu, dedykowany artysta na XIV Biennale we Florencji. Prace Anny Becherki otrzymały wyróżnienie w konkursie Modopolis dla projektantów mody zrównoważonej. Jej prace były prezentowane m.in. na Gdynia Design Days, w galerii Art Expertise (Florencja), na wystawie „Odzyskane” w Galerii Huta Sztuki.
Od 2019 roku jest rezydentką Art Inkubatora w Fabryce Sztuki w Łodzi, gdzie prowadzi własną pracownię i galerię BECHANN.

Matylda Leśnikowska

Studiowała w Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi (1980-1987). Od sukcesu projektu Matylda&Cipher na paryskim salonie Paris Sur Mode w 1997 roku, poprzez prezentacje podczas tygodni mody w Paryżu, Mediolanie, Tokio, Las Vegas i Dubaju, jej kreacje trafiły na rynki Skandynawii, Wielkiej Brytanii, Niemiec, Włoch, Francji, Stanów Zjednoczonych, Australii, Japonii i Arabii Saudyjskiej. Stosuje wszystkie możliwe i niemożliwe, niekonwencjonalne, autorskie techniki do tworzenia wzorów i faktur. Ubiór traktuje jako pretekst do eksperymentowania formą. Jest autorką kostiumów teatralnych i filmowych dla Mariusza Grzegorzka. Obecnie w ramach ekoprojektu IMADEONE zajmuje się upcykligiem odzieży.