Wydarzenia

Czym są fundusze ETF i co warto o nich wiedzieć?

Czym są fundusze ETF i co warto o nich wiedzieć?

Fundusze ETF wdarły się szturmem do portfeli inwestorów i wszystko wskazuje na to, że zostaną z nami na dłużej. Nie ma co się dziwić – to tani, wygodny i skuteczny sposób na inwestowanie w niemal cokolwiek. Czym dokładnie są fundusze ETF? Co warto o nich wiedzieć przed dokonaniem inwestycji?

Czym są fundusze ETF?

Fundusze ETF to specjalny rodzaj funduszy inwestycyjnych. Śledzą one wartość instrumentów i dóbr, na których są oparte, dzięki czemu ich wycena jest ściśle związana z ceną aktywów, w które inwestując. Na pierwszy rzut oka jest to trudne do zrozumienia, więc wyjaśnijmy wszystko na prostym przykładzie. Fundusz ETF oparty na WiG 20 ma w swoim portfolio tylko i wyłącznie akcje spółek zebrane we wspomnianym indeksie. A zatem gdy WiG 20 rośnie, sam fundusz też zyskuje na wartości o dokładnie tyle samo. Fundusze ETF oparte na indeksach giełdowych są bardzo popularne, ale to tylko przykład. Jak wyjaśnia serwis money.pl, na giełdach można znaleźć ETF oparte na niemal wszystkim: indeksach giełdowych, stopach procentowych, metalach szlachetnych, surowcach, obligacjach, a nawet kryptowalutach.

Jakie są zalety inwestowania w ETF?

Fundusze ETF mają wiele zalet, a najważniejszą z nich jest niska cena. Koszty zarządzania są dużo niższe, niż w przypadku tradycyjnych funduszy, które zatrudniają sztab analityków. Poza tym ETF (przynajmniej oparte na giełdzie czy obligacjach) osiągają niemal taką samą stopę zwrotu, jak całość rynku – a ten z reguły co roku rośnie. Statystycznie większość inwestorów nie jest w stanie osiągnąć zysków wyższych od średnich rynkowych wzrostów, nawet jeśli poświęcają na to dużo czasu. ETF-y są natomiast banalnie proste. Wystarczy kupić jednostki uczestnictwa, płacąc niewielkie prowizje, a następnie czekać. Jednostki uczestnictwa można w dowolnej chwili spieniężyć, co jest głównym sposobem na osiągnięcie zysku, bo fundusze ETF z reguły nie wypłacają dywidendy.

Atrakcyjność funduszu ETF zależy głównie od kosztów związanych z jego zarządzaniem. Te powinny być niewielkie – najlepiej, jeśli nie przekraczają 1 proc. Warto też pamiętać o prowizji pobieranej przez brokera za zakup oraz sprzedaż jednostek uczestnictwa. Warto wybrać dobry bank inwestycyjny, który zaoferuje niskie prowizje, co zwiększy atrakcyjność inwestycji w ETF. Przykładowo bank Saxo oferuje prowizje zaczynające się od 0,005 dolara.

Nie ma wątpliwości, że fundusze ETF to jedno z najatrakcyjniejszych aktywów. Inwestorzy pokochali je za prostotę, bogatą ofertę oraz niskie koszty, które przekładają się na atrakcyjne stopy zwrotu.