Polecamy

Czym jest płaszcz hydrolipidowy i jak o niego zadbać?

Czym jest płaszcz hydrolipidowy i jak o niego zadbać?

.

Zastanawiasz się, czym jest płaszcz hydrolipidowy skóry? To nic innego jak jej warstwa ochronna, zresztą – jak sama nazwa wskazuje – „płaszcz”, czyli coś, co nas zabezpiecza, np. przed szkodliwym działaniem czynników zewnętrznych. A jak zadbać o tę powłokę? Podpowiadamy!

Gdyby nasza skóra nie miała warstwy ochronnej, bylibyśmy non stop narażeni na szkodliwe działanie wszelkich bodźców (czynników), nie tylko zewnętrznych, ale też tych pochodzących z wewnątrz organizmu. Na szczęście mamy płaszcz hydrolipidowy skóry, który jest jej solidną warstwą ochronną, a zarazem jej budulcem znajdującym się na naskórku. Z czego się składa?

Ta ochronna warstwa naszej skóry jest złożona głównie z wody oraz lipidów, a dokładniej w jej skład wchodzi sebum, czyli łój skórny i woda pochodząca z wydzieliny gruczołów potowych. Płaszcz hydrolipidowy pełni wiele funkcji, które są bardzo istotne dla zachowania dobrej kondycji skóry, ale jego głównym i zarazem najważniejszym zadaniem jest dogłębne nawilżenie cery, ma też za zadanie utrzymanie kwaśnego pH skóry. Co ciekawe, płaszcz hydrolipidowy odgrywa też znaczącą rolę estetyczną, ponieważ zapewnia naszej skórze połysk, a to głównie przez obecność tłustej substancji na jej powierzchni. Można też powiedzieć, że pełni funkcję „ochroniarza”, który selekcjonuje i przepuszcza (czyli pozwala się wchłonąć do skóry) tylko odpowiednie substancje.

Jak prawidłowo dbać o płaszcz hydrolipidowy naszej skóry?

Musimy pamiętać o tym, że to, w jaki sposób obchodzimy się z naszą skórą, ma ogromny wpływ na jej stan, kondycję, wygląd. Odpowiednio zbilansowana dieta w połączeniu z dobraną do typu cery pielęgnacją to tzw. złoty środek na zachowanie równowagi organizmu, która na pewno odzwierciedli się korzystnie na wyglądzie naszej skóry. Najlepsze co możemy zrobić, by nie naruszyć prawidłowego funkcjonowania naszego płaszcza hydrolipidowego, to stosowanie lekkich formuł kosmetycznych. Co to dokładnie oznacza? To, że zwłaszcza produkty oczyszczające do cery, jak np. peelingi, nie powinny zawierać w swoim składzie agresywnych składników myjących, ponieważ mogą one wysuszać i podrażniać skórę. Na przykład delikatnym i przyjaznym dla skóry twarzy produktem będzie kojąco-nawilżający żel do mycia twarzy z aloesem i ogórkiem marki Avon. To produkt nadający się do każdego typu cery. Zawiera też w składzie witaminę E, która świetnie tonizuje i odświeża skórę, nie naruszając jej warstwy ochronnej. Żel skutecznie usuwa wszelkie zanieczyszczenia, w tym może pełnić również rolę produktu do demakijażu.

By zadbać o swój płaszcz hydrolipidowy, warto stosować kosmetyki o działaniu nawilżającym i odżywczym, które zadbają o przywrócenie prawidłowego pH skóry. Odpowiednia pielęgnacja nawilżająca pozwala zapewnić dobrą ochronę naszego naskórka. W linii kosmetyków Avon można znaleźć np. wiele kremów do twarzy czy rąk, a także balsamów do ciała, które pozytywnie wpłyną na kondycję skóry.