Polecamy

Czy świeca może być dekoracją wnętrza?

Czy świeca może być dekoracją wnętrza?

Zależy ci na tym, aby świąteczny wystrój twojego domu już od progu zachwycał przytulnością i magicznie świątecznym klimatem? W takim razie koniecznie powinieneś uwzględnić w nim świąteczne świece. Jakie okażą się najlepszym wyborem i w jaki sposób je zaaranżować? Oto kilka wskazówek, które mogą się przydać.

Świąteczne świece na wigilijny stół – jakie sprawdzą się najlepiej?

Najprostszy a równocześnie też najpowszechniejszy pomysł na to, aby w bożonarodzeniowym wystroju wykorzystać świąteczne świece, to oczywiście dekoracje na wigilijny stół. Tradycjonaliści zapewne postawią na klasyczne świece w kolorze bieli, nie jest to jednak absolutną koniecznością – obecne trendy świąteczne są w tym temacie znacznie bardziej liberalne, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby świece były w innym kolorze. Tutaj jednak dobra rada: nie przesadzaj z liczbą kolorów pojawiających się w twoich dekoracjach świątecznych – trzymaj się 2-3 dopasowanych do siebie kolorów.

Pamiętaj również o tym, aby wybrane przez ciebie świąteczne świece nie były zbyt wysokie. To niezwykle istotne, zwłaszcza jeśli zamierzasz ustawić je w świeczniku – jeśli będą sięgać zbyt wysoko, mocno ograniczą pole widzenia, przez co utrudnią swobodną rozmowę siedzącym naprzeciwko siebie osobom. Jeśli twoje świeczniki na bożonarodzeniowy stół charakteryzują się sporą wysokością, zamiast klasycznych świec możesz użyć niedużych tealightów.

Nie tylko na świątecznym stole – gdzie jeszcze wykorzystać świece w świątecznym wystroju?

Jeśli zależy ci na tym, aby świąteczny wystrój zachwycał przytulnością, nie ograniczaj wykorzystania świątecznych świec wyłącznie do blatu wigilijnego stołu – ich potencjał dekoracyjny sięga znacznie dalej. Parapet? Jak najbardziej. Blat komody albo półka na ścianie? To także świetne miejsce do tego, aby wyeksponować świąteczne świece. Pamiętaj jednak, aby nie ustawiać świec bezpośrednio na blatach lub parapecie – w trakcie wypalania, kapiący z nich wosk pozostawi nieładne ślady, które trudno będzie usunąć.

W charakterze podstawek możesz wykorzystać drewnianą tacę, podkładkę na stół plecioną z trawy morskiej lub plaster drewna. Nie muszą to koniecznie być świąteczne świece – wystarczą zwykłe świece w kształcie walca, które możesz dodatkowo delikatnie ozdobić samodzielnie. Jedną z możliwości jest obłożenie świecy dookoła laskami cynamonu lub plastrami suszonych pomarańczy i kilkukrotne przewiązanie najzwyklejszym jutowym sznurkiem lub dekoracyjną taśmą z motywem świątecznym.

Świece zapachowe – otul wnętrze świątecznymi aromatami

Planując tegoroczne dekoracje bożonarodzeniowe, warto też mieć na uwadze, że w roli świec świątecznych świetnie sprawdzą się również świece zapachowe dostępne w ofercie sfmeble.pl. W ich przypadku korzyść jest nawet podwójna – w nierozłącznym pakiecie otrzymujesz nastrojowe oświetlenie i pełen przytulności zapach, który już od progu otula świąteczną magią. Aby tak się jednak stało, warto sięgnąć po specjalne kompozycje zapachowe w świątecznym klimacie. Mandarynka z goździkami? Korzenne przyprawy, które od razu budzą skojarzenia z domowymi pierniczkami? Możliwości jest znacznie, znacznie więcej…

Warto wybierać przede wszystkim świece zapachowe w szklanych słoiczkach, które często stanowią dekorację same w sobie. Znacznie lepszym dla zdrowia i samopoczucia wariantem będą naturalne świece sojowe, z bawełnianymi knotami – w trakcie wypalania nie uwalniają do powietrza szkodliwych związków. A jeśli chciałbyś do swojego domu przemycić dodatkową szczyptę przytulności, wybierz świąteczne świece zapachowe z drewnianymi knotami – w trakcie palenia wydają z siebie dźwięk przypominający skwierczące w kominku drewno.

Oświetlenie dekoracyjne i świece ledowe – idealne rozwiązanie, gdy w domu mieszkają małe dzieci

 

Choć nie da się ukryć, że świąteczne świece to bez wątpienia świetny sposób na stworzenie pełnego przytulności i nastroju klimatu, czasem jednak ich wykorzystanie może nie być do końca dobrym pomysłem. Dzieje się tak zwłaszcza wtedy, gdy w domu mieszkają małe dzieci lub zwierzęta domowe, w szczególności koty i psy. Jeśli jesteś w stanie ustawić świece w miejscu dla nich niedostępnym, wtedy nie musisz z nich rezygnować, z doświadczenia wiemy jednak, że przy ruchliwych maluchach i nie mniej energicznych czworonogach o takie miejsca trudno…

Wtedy, w celu wyeliminowania ryzyka i niebezpieczeństwa, warto zdecydować się na alternatywę w postaci świec ledowych. Owszem, nie są one aż tak efektowne jak te z prawdziwym płomieniem, estetyka to jednak kwestia drugorzędna w stosunku do bezpieczeństwa. Warto też sięgnąć po świąteczne oświetlenie dekoracyjne w postaci niedużych lampek ledowych w świątecznych kształtach – to także świetne dekoracje świąteczne do pokoju dziecięcego.