Biznes

Czy faktoring może pomóc mojej firmie zachować płynność finansową?

Czy faktoring może pomóc mojej firmie zachować płynność finansową?

Prowadzenie działalności gospodarczej niesie za sobą szereg wyzwań. Konieczne jest bowiem nie tylko posiadanie dobrego pomysłu na biznes, ale również umiejętność jego wdrożenia w życie. Sporo trudności czeka również na przedsiębiorcę po zarejestrowaniu działalności. Jednym z największych wyzwań jest niewątpliwie utrzymanie się na powierzchni i zachowanie płynności finansowej. Jak realizację tego zadania wspiera faktoring? Kogo powinien zainteresować?

Utrzymanie płynności – jedno z największych wyzwań dla przedsiębiorców

Płynność finansowa to nic innego jak zdolność do bieżącego regulowania swoich zobowiązań. I choć jej utrzymanie może wydawać się prostym zadaniem, realia pokazują, że jest zupełnie inaczej. Wielu przedsiębiorców zmaga się z nierzetelnymi kontrahentami i zatorami płatniczymi, które w często paraliżują działanie biznesu.

Ogromnym wyzwaniem jest również funkcjonowanie w środowisku faktur z odroczonym terminem płatności. Doskonale zdają sobie z tego sprawę przedsiębiorcy prowadzący działalność handlową, transportową czy budowlaną. W tych branżach oferowanie kredytu kupieckiego, czyli odraczanie terminu płatności faktur, jest wręcz standardem. Odroczenie terminu płatności o kilka dni zwykle nie jest problemem, jednak często jest to nawet kilka tygodni czy miesięcy.

Co oznacza to dla przedsiębiorcy? Konieczność finansowania działalności przy pomocy innych środków. Problem pojawia się w momencie, gdy firma jest mocno uzależniona od kontrahenta, który ureguluje należność w przyszłości, a jednocześnie zmuszona do dokonania zakupów niezbędnych do zrealizowania kolejnych zleceń. Z pomocą przychodzą wówczas różnego rodzaju produkty kredytowe oraz faktoring.

Jak działa faktoring?

Zasada działania faktoringu jest bardzo prosta. Osoba, która w ramach swojej działalności wystawiła kontrahentowi fakturę i odroczyła mu termin płatności o kilka tygodni, nie musi czekać tak długo na swoją należność. Taką fakturę przedsiębiorca sprzedaje firmie faktoringowej, a środki otrzymuje niemal od ręki. Co warto w tym miejscu podkreślić, może je przeznaczyć na dowolny cel – zakup materiałów niezbędnych do realizacji kolejnego zamówienia, wypłatę wynagrodzeń czy inwestycje. W zależności od wybranego rodzaju faktoringu – jawnego lub cichego – kontrahent może, ale wcale nie musi dowiedzieć się o tym, że wystawiona mu faktura została sprzedana.

Do kogo adresowane są usługi faktoringowe?

Faktoring adresowany jest do przedsiębiorców, którzy dysponują nieprzeterminowanymi fakturami z odroczonym terminem płatności. Ile kosztuje taka usługa? Wbrew pozorom faktoring nie jest przesadnie drogą formą finansowania. Zweryfikować to można chociażby na stronie NFG (https://nfg.pl/finansowanie-faktur), gdzie dostępny jest kalkulator kosztów. Jedną z istotnych zalet faktoringu jest fakt, że usługę można wrzucić w koszty działalności, dzięki czemu podstawa opodatkowania zostanie nieco zmniejszona, a rzeczywisty koszt finansowania okaże się nieco niższy.