Finanse

Cyfry potrafią wszystko

Cyfry potrafią wszystko

Choć wydawałoby się, że działamy w kilku niezależnych od siebie obszarach, to zapewniam, że w naszych działaniach nie ma przypadkowości, a ich wspólnym mianownikiem są cyfry. Magiczne cyfry, dzięki którym jesteśmy w stanie szybko usprawnić działalność przedsiębiorstwa, jak i wyliczyć prawdopodobieństwo wad płodu. Rozmawiamy z Adamem Osińskim, prezesem zarządu Ekspert Group, firmy działającej w obszarach usług dedykowanych jednostkom medycznym, finansom i obsłudze z zakresu IT.

LIFE IN Łódzkie: Firma Ekspert Group, której jest Pan prezesem, ma do zaoferowania dość zróżnicowaną ofertę, od programów do diagnostyki prenatalnej, poprzez specjalistyczne usługi IT, po księgowość i finanse? Skąd tak szeroki wachlarz?

Adam Osiński: Wynika on z moich zainteresowań. I wbrew pozorom wszystkie nasze usługi doskonale się przenikają. Ostatnio rozmawialiśmy o księgowości i finansach, gdzie podkreślałem, jak ważne jest dla nas zadbanie o jak najlepszą kondycję finansową naszych Klientów. Nie jesteśmy biurem do comiesięcznego rozliczania faktur, bardziej partnerem biznesowym, szukającym sposobu na usprawnienie działalności przedsiębiorstwa. Wykorzystujemy do tego m.in. stosowne programy do zarządzania. I my właśnie takie programy również oferujemy i wdrażamy u przedsiębiorców, zapewniając do tego odpowiednie zaplecze serwisowe. Usprawnienie obiegu dokumentów wpływa oczywiście na efektywność pracy, a to wiąże się z odpowiednim obniżeniem kosztów. Więc jak widać, są to ogniwa połączone. W naszych działaniach nie ma przypadkowości.

I wszystko jasne, ale pozostały jeszcze usługi dedykowane branży medycznej?

Tym podmiotom także oferujemy dedykowane oprogramowanie, które ułatwić ma prowadzenie biznesu. Jesteśmy partnerem firmy Asseco S.A. (mMedica) czy KAMSOFT S.A., która jest producentem specjalistycznego oprogramowania, dedykowanego zwłaszcza sektorowi farmacji. Kompleksowo wdrażamy to oprogramowanie oraz prowadzimy opiekę teleinformatyczną nad aptekami. Mamy też do zaoferowania inne w pełni konfigurowalne oprogramowanie Comarch Optimed NXT dedykowane placówkom medycznym. W skład programu wchodzą moduły, które wspomagają oraz ułatwiają pracę całego personelu medycznego. Prostota interfejsu pozwala na konfigurację „pod użytkownika” oraz obsługę na różnych urządzeniach np. tabletach czy smartfonach. Dzięki temu możemy  zyskać informację o stanie zdrowia pacjenta w każdym miejscu, a sam program prześle powiadomienia o zdarzeniach w czasie rzeczywistym.

Jednym słowem cyfry rządzą Pana światem?

Niezmiennie i od zawsze, one są po to, by ułatwiać nam życie, a nie utrudniać. Wykorzystanie odpowiednich narzędzi przy prowadzeniu biznesu, to połowa sukcesu, a wykorzystanie wiedzy IT w medycynie tylko pomaga w rozwoju.

Skoro mowa o sukcesie, to jako jedna z nielicznych firm w kraju, oferujecie oprogramowanie do diagnostyki prenatalnej, którym dzięki Wam dysponuje wiele specjalistycznych gabinetów medycznych oraz jednostek szpitalnych. Proszę nam powiedzieć co to za program?

Astraia to innowacyjny system bazodanowy przeznaczony dla wyspecjalizowanych jednostek medycznych świadczących usługi diagnostyki prenatalnej. Zaprojektowana została i rozwijana jest w ścisłej współpracy ze światowej sławy profesorem Kyprosem Nicolaidesem oraz szerokim gronem międzynarodowych ekspertów z zakresu ginekologii. Astraia jest certyfikowana przez Fetal Medicine Foundation w zakresie kalkulacji ryzyka wystąpienia aberracji chromosomowych, w oparciu o wiek matek, wartości testów biochemicznych (test PAPP-A i Beta HCG, czy PLGF), przezierność karkową (NT) oraz markery dodatkowe.

Jak dobrze rozumiem, dzięki temu programowi można określić prawdopodobieństwo wystąpienia wad?

Tak, m.in. zespołu Downa, zespołu Turnera, wad serca, czy innych upośledzeń w rozwoju płodu, które możemy leczyć na bardzo wstępnym etapie.

Jakie informacje wprowadzane są do tego systemu?

Wszystkie niezbędne do monitorowania rozwoju płodu. Program składa się z kilku modułów i na przykład w moduł matczyno-płodowy wchodzi możliwość opisu badania USG I, II i III trymestru ciąży wraz z kalkulacją ryzyka aberracji chromosomowych. Ponadto moduł daje dostęp do opisów badań dopplerowskich wykonywanych w przebiegu całej ciąży aż po poród. Wszystkie główne dane pomiarowe są możliwe do zobrazowania w formie wykresów z odniesieniem do zakresu wartości prawidłowych dla odpowiedniego okresu ciąży. Moduł echokardiografii płodowej umożliwia wygenerowanie opisów budowy i czynności serca płodu od opcji podstawowej po bardzo rozbudowaną, zawierającą także wszystkie elementy oceny dopplerowskiej oraz opisy wad serca.

Czy mógłby Pan nam nieco przybliżyć sylwetkę profesora Kyprosa Nicolaidesa, dzięki któremu powstał program?

To światowej sławy specjalista w dziedzinie medycyny płodu, będąc jednocześnie jednym z jej twórców i propagatorów Prof. Nicolaides jest też założycielem i prezesem The Fetal Medicine Foundation (FMF) – organizacji charytatywnej, która zdobywa fundusze na prowadzenie badań naukowych i szkolenie specjalistów w dziedzinie medycyny płodowej z całego świata.

Czy Astraia to zupełna nowość na rynku?

Niezupełnie. Z powodzeniem wdrażamy ją w jednostkach medycznych od ponad 13 lat, a na rynku światowym jest od ponad 20 i z każdym rokiem system jest unowocześniany, bogatsza staje się jego baza danych, bo coraz więcej specjalistów na całym świecie korzysta z tego oprogramowania i się rozwija naukowo.

Dlaczego w ofercie firmy znalazła się Astraia? Czy ma to związek z własnymi przeżyciami?

Tak, ale na ten temat raczej nie chciałbym się rozwodzić. Jeden z moich synów, długo wyczekiwane i upragnione dziecko, urodził się z pewną dysfunkcją. Dzięki badaniom wiedzieliśmy, że tak będzie i mogliśmy szybko zareagować. Dzisiaj jest bardzo radosnym dzieckiem, a po problemie praktycznie nie ma śladu. No może został jeden – stworzyłem wspólnie z wyjątkowym lekarzem – doktorem Błażejem Pruszczyńskim Centrum Medyczne Querqus. Ale to już opowieść na kolejne nasze spotkanie.

W czym specjalizuje się centrum?

W diagnozowaniu i leczeniu wad wrodzonych i nabytych kończyn, a także w rozpoznawaniu i leczeniu wad serca, cukrzycy oraz chirurgii naczyniowej. Mamy też specjalistów chorób wewnętrznych i doskonałą radiologię.

Co dla Pana jest najważniejsze w relacjach z partnerem biznesowym?

Wzajemne zaufanie i otwartość na wprowadzanie zmian, takich, które mogą usprawnić działalność przedsiębiorstwa i w krótszej lub dłuższej perspektywie przynieść oczekiwane zyski. Nie lubię też chodzenia na skróty, omijania przepisów, w celu maksymalizacji zysków. Z takimi firmami na pewno nam nie po drodze. Działamy zgodnie z literą prawa, zawsze mając na uwadze dobro naszych klientów.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcie Paweł Keler

Pabianice, ul. Moniuszki 84
tel. 42 226 20 30
e-mail: kontakt@ekspertgroup.com.pl
www.ekspertgroup.com.pl