Polecamy

Co miasto oferuje przedsiębiorcom

Co miasto oferuje przedsiębiorcom

Na jaką pomoc miasta mogą liczyć lokalni przedsiębiorcy, których biznesy ucierpiały w związku z epidemią koronawirusa. Miasto przygotowało pakiet pomocowy.

Oświadczenie Prezydent Miasta Łodzi Hanny Zdanowskiej dot. pomocy dla przedsiębiorców:

 

Drodzy mieszkańcy,

w czasach kryzysu takiego jak ten, wszyscy jesteśmy łodzianami. Wszyscy musimy sobie pomagać, wszyscy odczujemy skutki epidemii, ale na pewno nikt nie zostanie pozostawiony sam sobie.

 

Od kilkunastu dni pomagamy najbardziej potrzebującym mieszkańcom miasta, zaczęliśmy od seniorów, osób starszych, tych będących pod opieką MOPS. Wirus nie wybiera, dotyczy wszystkich, wiemy już, że nie jest to tylko problem medyczny, ale w dużej mierze społeczny i ekonomiczny.

 

Dlatego miasto przygotowało swój własny plan wsparcia dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, dla firm rodzinnych, małych i średnich biznesów.

Po pierwsze chcemy pomóc tu i teraz,  ale po drugie, przygotowujemy rozwiązania, które pomogą firmom poradzić sobie w nowej rzeczywistości. Jesteśmy gotowi pomóc przedsiębiorcom tak, aby przetrwali kryzys, ale co jeszcze ważniejsze będziemy także gotowi pomóc im wyjść z kryzysu.

 

Wszystkie miejskie opłaty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej, czyli czynsz za lokale użytkowe, podatek od nieruchomości, podatek od środków transportu i czynsze dzierżawne będą podlegać odroczeniu, rozłożeniu na raty i umorzeniu odsetek nawet na 12 miesięcy, na wniosek przedsiębiorcy. Wniosek będzie maksymalnie prosty, zmieści się na jednej kartce A4.

Gdy sytuacja zacznie się stabilizować, uruchomimy specjalny fundusz poręczeń kredytowych, pożyczek i dotacji.

Na początek przeznaczamy na to 10 milionów złotych. Część tej kwoty pochodzi ze specjalnej rezerwy utworzonej do walki z epidemią, a część z tegorocznego przetargu na Rower Miejski.

Przetarg na Rower Miejski na rok 2020 nie zostanie rozstrzygnięty. System miejskiego roweru zostanie ponownie uruchomiony na wiosnę 2021 roku.