Zdrowie

Cieszyć się zdrowiem

Cieszyć się zdrowiem

O chorobach układu sercowo-naczyniowego, neurologicznych i gastrologicznych, profilaktyce, badaniach diagnostycznych i klinicznych rozmawiamy z prof. Krystyną Stec-Michalską, dr Marią Fortak-Michalską i dr. Błażejem Michalskim, którzy wspólnie prowadzą Centrum Opieki Zdrowotnej ORKANMED w Ksawerowie.

LIFE IN. Łódzkie: ORKANMED to rodzinna firma, specjalizujecie się Państwo w neurologii, kardiologii i gastrologii. To dziedziny szczególne, bo odpowiadające na wyzwania naszych czasów.

Prof. Krystyna Stec-Michalska: Jesteśmy firmą rodzinną. Działamy od 1994 roku. Ponieważ choroby układu sercowo-naczyniowego, neurologiczne i gastrologiczne stanowią główny problem społeczny, a zapadają na nie coraz młodsi, właśnie na nich postanowiliśmy się skupić. Oczywiście istotna jest kompleksowa opieka ambulatoryjna. Podjęliśmy współpracę z lekarzami innych specjalizacji i to z najlepszymi w swojej dziedzinie. Ponadto większość badań, niezbędnych do postawienia właściwej diagnozy, można wykonać u nas na miejscu.

Kardiologia to obecnie kluczowa dziedzina medycyny, bo schorzenia układu sercowo-naczyniowego zajmują czołowe miejsce na liście najczęstszych przyczyn zgonów.

Dr Błażej Michalski: To prawda, że choroby układu krążenia stanowią główną przyczynę zgonów w Polsce i dotykają coraz młodszych ludzi. Źle się odżywiamy, żyjemy w ciągłym stresie, nie jesteśmy aktywni fizycznie. Stąd w wieku 30, 40 lat pojawia się podwyższone ciśnienie tętnicze, nieprawidłowy lipidogram – główne czynniki rozwoju miażdżycy naczyń, często bezobjawowe. Na dodatek większość z nas bagatelizuje pierwsze objawy i zgłasza się do lekarza, gdy zmiany chorobowe są już zaawansowane. A tu istotną rolę odgrywa czas, i choć kardiologia, to dziedzina, która rozwija się dynamicznie, najważniejsze jest wczesne zgłoszenie się do lekarza. Szczególnie dotyczy to osób palących papierosy, z nadciśnieniem i u których w rodzinie występował zawał serca, bądź udar mózgu.

Udar mózgu w Polsce jest trzecią po chorobach serca i nowotworowych przyczyną śmierci oraz główną przyczyną trwałej niepełnosprawności.

Dr Maria Fortak-Michalska: Mimo że udar mózgu jest tak poważną chorobą, wiedza o nim w społeczeństwie jest niewielka. A udar jest chorobą, na którą mamy wpływ i skutecznie możemy ograniczać ryzyko jego wystąpienia. Najważniejsze byśmy wiedzieli jakie są jego objawy, a zaliczamy do nich nagłe zaburzenia czucia po jednej stronie ciała lub drętwienie połowy ciała, wykrzywienie twarzy po jednej stronie, nagłe osłabienie siły mięśniowej kończyny lub kończyn po jednej stronie, zaburzenia mowy, nagłe zaburzenia widzenia lub nagłe zawroty głowy. Nigdy nie wolno lekceważyć objawów udaru, bo w terapii liczy się czas. Gdy pojawią się niepokojące objawy, trzeba jak najszybciej jechać do szpitala, najlepiej do specjalistycznego oddziału udarowego. W przypadku udaru niedokrwiennego, najczęściej występującego, istnieje szansa na farmakologiczne udrożnienie zamkniętej tętnicy. Jest to możliwe jedynie do 4,5 godziny od wystąpienia objawów. Udar może przydarzyć się każdemu, bez względu na wiek. Aby się przed nim uchronić należy wprowadzić w życie kilka nawyków: kontrolować ciśnienie krwi i poziom cukru, utrzymywać w normie wagę ciała, odpowiednio się odżywiać, nie palić papierosów i nie nadużywać alkoholu, ograniczać stres i ruszać się.

Brak aktywności fizycznej prowadzi również do schorzeń kręgosłupa i wynikających z tego objawów.

Dr Maria Fortak-Michalska: Ból pleców jest powszechną dolegliwością, z którą pacjenci często zgłaszają się do neurologa. Najczęściej jego przyczyną są nasze nieprawidłowe nawyki: siedzący tryb życia, niewłaściwa pozycja w czasie snu, niewłaściwy sposób podnoszenia ciężkich przedmiotów, nadwaga. Bólu pleców nigdy nie należy bagatelizować, gdyż może on być objawem innych schorzeń, np. chorób układu krążenia, układu pokarmowego, a także nowotworów.

Często zgłaszają się pacjenci z bólem głowy?

Dr Maria Fortak-Michalska: W większości przypadków bóle głowy są przemijające i nie stanowią większego zagrożenia. Zdarzają się sytuacje, gdy ból głowy jest nasilony i często się powtarza, utrudniając codzienne funkcjonowanie. Taki ból wymaga już konsultacji u specjalisty, w żaden sposób nie wolno go lekceważyć, bo może być objawem poważnej choroby.

Nieprawidłowe odżywianie, szybkie tempo życia i stres zaostrzają dolegliwości ze strony żołądka czy jelit…

Prof. Krystyna Stec-Michalska: Zaburzenia żołądkowo-jelitowe obejmują coraz większą grupę społeczeństwa, zwłaszcza młodych, aktywnych zawodowo ludzi, którzy w natłoku życia codziennego nie mają czasu dobrze się odżywiać i regularnie uprawiać sportu. Rolą lekarza, poza wyleczeniem choroby, jest wytłumaczyć pacjentowi jak zmodyfikować swój styl życia, żeby w przyszłości być zdrowym. Niestety w Polsce świadomość, że nasze zdrowie jest naszym największym kapitałem, o który należy dbać, jest wciąż zbyt mała.

Skoro o tych dolegliwościach mowa, to przydatne są badania kolonoskopii i gastroskopii, które od niedawna wykonujecie Państwo w znieczuleniu ogólnym.

Prof. Krystyna Stec-Michalska: Zaburzenia ze strony układu pokarmowego to nie tylko zaburzenia czynnościowe wynikające głównie ze stresu i stylu życia, ale także choroby organiczne, których wczesne wykrycie może mieć kluczowe znaczenie dla rokowania. Często istnieje konieczność wykonania badań endoskopowych: gastroskopii lub kolonoskopii. Aby zapewnić większy komfort pacjentom wykonujemy te badania w pełnym znieczuleniu anestezjologicznym.

Można też skorzystać z usług lekarzy innych specjalności.

Dr Błażej Michalski: Chcemy, by pacjenci mieli poczucie bezpieczeństwa i świadomość, że mogą u nas znaleźć pomoc w diagnostyce i leczeniu wielu schorzeń. Często opiekujemy się całymi rodzinami i leczą się u nas aż trzy pokolenia. Dla nas jako lekarzy to też ogromny komfort, że możemy skorzystać z porady innych specjalistów wysokiej klasy. Mamy bardzo dobrego dietetyka, profesjonalne pielęgniarki. Jednym słowem gwarantujemy wysoki standard świadczonych usług.

Stawiacie Państwo na profilaktykę, wciąż niedocenioną część medycyny, dlaczego to jest takie ważne.

Dr Błażej Michalski: Jak mówi stare przyłowie „Lepiej zapobiegać, niż leczyć”. Niedoceniana profilaktyka w społeczeństwie jest kluczem do naszego zdrowia. Prawidłowa masa ciała, regularna aktywność fizyczna, zdrowa dieta oraz bezwzględny zakaz palenia to udowodnione czynniki mające wpływ na ryzyko chorób serca, udaru mózgu, cukrzycy i wielu innych.

A usługi diagnostyczne, tak szerokim ich przekrojem może poszczycić się niewiele centrów opieki medycznej.

Prof. Krystyna Stec-Michalska: Na rynku jest coraz więcej placówek z szerokim zapleczem diagnostycznym. Dla nas bardzo ważni są lekarze, którzy wykonują badania. Stawiamy na najwyższej klasy specjalistów i nowoczesny sprzęt. Lekarze u nas pracujący mają wieloletnie doświadczenie i w większości pracują w wiodących ośrodkach medycyny klinicznej.

Prowadzicie badania kliniczne, na czym one polegają i jakie korzyści z udziału w nich mają pacjenci centrum ORKANMED.

Dr Maria Fortak-Michalska: Badania kliniczne prowadzone są na świecie od ponad 50 lat. Dzielą się na kilka etapów. Najpierw badaną substancję bada się na zwierzętach, następnie na zdrowych ochotnikach i małej populacji ludzi chorych. My zajmujemy się ostatnio fazą, kiedy badania są wykonywane na dużej populacji pacjentów. Pacjent zakwalifikowany do badania klinicznego ma zapewniony 24-godzinny kontakt z lekarzem prowadzącym, regularne badania laboratoryjne i diagnostyczne. Lek i wszystkie procedury są bezpłatne dla pacjenta, a mówimy tu o leczeniu, które po wprowadzeniu na rynek może kosztować kilka tysięcy złotych miesięcznie.

Czy badania kliniczne są bezpieczne dla pacjentów?

Dr Maria Fortak-Michalska: Prowadzimy badania kliniczne III fazy, czyli wykorzystujemy substancje, które już zostały sprawdzone w innym wskazaniu medycznym, bądź na mniejszej populacji. Każdy z pacjentów podpisuje zgodę na udział w badaniu, w której wymienione są wszystkie możliwe działania niepożądane leku. Warto podkreślić, że taki pacjent pozostaje pod szczególnym nadzorem i w przypadku jakichkolwiek wątpliwości ma wykonywane szczegółowe badania. Badania kliniczne dają unikalną możliwość dostępu do najnowszej terapii medycznej, która może być dostępna dopiero za kilka lat.

Długo się czeka w centrum na wizytę u specjalisty? Z jakim wyprzedzeniem trzeba ją rezerwować?

Dr Błażej Michalski: To trudne pytanie. Wszystko zależy od tego, jakiego specjalisty potrzebujemy. Terminy wahają się od 2-3 dni do nawet miesiąca u najbardziej rozchwytywanych lekarzy. Badania endoskopowe, ultrasonograficzne, okulistyczne wykonujemy maksymalnie w okresie tygodnia.

Pomówmy jeszcze o planach rozwoju.

Prof. Krystyna Stec-Michalska: Skupiamy się na ciągłym doskonaleniu kadry i myślimy o otwarciu kolejnej placówki. Chcemy, by każdy pacjent został szybko i dokładnie zdiagnozowany, abyśmy mogli mu włączyć skuteczne leczenie. Staramy się też coraz lepiej edukować pacjentów w ramach profilaktyki, tak by odwiedzali nas tylko podczas wizyt kontrolnych.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcia Paweł Keler

Prof. Krystyna Stec-Michalska

Dr Błażej Michalski

Dr Maria Fortak-Michalska

95-054 Ksawerów, ul. Orkana 3
tel. 795 882 230; 42 213 64 12
e-mail: rejestracja@orkanmed.pl
www.orkanmed.pl