Moda

Christian Dior i ikony paryskiej mody

Christian Dior i ikony paryskiej mody

Christian Dior był genialnym twórcą i prekursorem nowych idei. Kreację krawiecką porównywał do pisania wierszy. Okazał się być znakomitym szefem przedsiębiorstwa, odważnym w podejmowaniu ryzyka i zdyscyplinowanym w przestrzeganiu wyznaczonych przez siebie standardów, dzięki czemu dom mody Dior do dziś definiuje świat mody.

Jego kreacje nie wyrażały jedynie stylu czy gustu. Nosiły w sobie pewien ideał świata i kobiety, który stworzył i który stał się ponadczasowy. Kreacje Diora zrewolucjonizowały nie tylko modę, ale i kulturę. Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi przypomina dokonania Christiana Diora, a także powojennych paryskich mistrzów haute couture, dzięki uprzejmości polskiego kolekcjonera i eksperta, Adama Leja, właściciela ponad pięciu tysięcy obiektów z historii mody. Jego kolekcja jest jedną z najbardziej znaczących w Europie.

Wystawa „Christian Dior i ikony paryskiej mody z kolekcji Adama Leja” składa się z dwóch części. Pierwsza poświęcona jest wyłącznie kreacjom spod znaku domu mody Dior. Druga prezentuje najważniejsze powojenne tendencje światowego krawiectwa w interpretacji czołowych paryskich projektantów, kreacje „haute couture” największych domów mody Paryża. Wszystkie zaprezentowane na wystawie obiekty będą pokazane w Polsce po raz pierwszy.


Centralne Muzeum Włókiennictwa, wystawa czynna od 26 kwietnia do 26 sierpnia 2018 r., budynek D, III piętro