Styl życia

Awansować i więcej zarabiać!

Awansować i więcej zarabiać!

Coraz więcej osób korzysta z oferty wyższych uczelni i rozpoczyna studia albo rozwija swoje kompetencje na szkoleniach i kursach. O możliwościach, które pozwalają zwiększyć swoją wartość na rynku pracy, opowiada Oktawia Braniewicz, dyrektor Centrum Kształcenia Podyplomowego i Rozwoju Biznesu działającego przy Akademii Humanistyczno-Ekonomicznej w Łodzi.

LIFE IN. Łódzkie: Czy przedsiębiorcy aktywnie działający na rynku korzystają z oferty Akademii HumanistycznoEkonomicznej?

Oktawia Braniewicz: Tak i to coraz częściej. Biznes dostrzegł potencjał naszej uczelni, a szczególnie skuteczność Centrum Kształcenia Podyplomowego i Rozwoju Biznesu, w którym realizujemy specjalne programy dedykowane przedstawicielom świata biznesu. Dzięki temu, że mikro, mali i średni przedsiębiorcy mogą uzyskać dofinansowanie nawet do 80 procent kwoty studiów podyplomowych, spotkało się to ze sporym zainteresowaniem.

Czy kursy, szkolenia albo studia podyplomowe, z których korzystają słuchacze, zwiększają szanse na rynku?

Naszych słuchaczy dzielimy na dwie grupy. Z jednej strony są to osoby, które chcą poszerzać posiadaną wiedzę, a z drugiej ci, którzy albo chcą się przebranżowić, albo uzyskać nowe kompetencje. W wielu przypadkach potrzeba uzupełnienia wykształcenia wynika ze zmian w obowiązujących przepisach. Choćby nowe zasady zatrudnienia cudzoziemców czy też ogólne rozporządzenie o ochronie danych tzw. RODO wymuszają poszerzenie kompetencji. W obu przypadkach motywacją jest awans, lepsze zarobki, wyższa pozycja społeczna i zawodowa albo konieczność znalezienia nowej pracy.

Jakie programy szkoleniowe są najpopularniejsze?

Już od jakiegoś czasu przedstawiciele świata biznesu zdają sobie sprawę z tego, że twarde kompetencje, tradycyjne umiejętności to za mało. Rynek nieustannie się zmienia i należy aktywnie na te zmiany reagować. Agile, czyli zwinne zarządzanie albo coaching w modelu kreatywnym, to właśnie te kierunki, które obecnie cieszą się sporym zainteresowaniem. To z kolei pokazuje, że kreatywność, innowacja czy umiejętność pracy w zespole ciągle zyskują na znaczeniu i odgrywają coraz większą rolę w budowaniu sukcesu firmy. Cieszy to tym bardziej, ponieważ ukazuje zmianę mentalności przedsiębiorców. Obserwując zachodzące zjawiska menedżerowie, dyrektorzy starają się rozbudzić takie cechy u swoich pracowników. Ta potrzeba sprowadza ich do Centrum Kształcenia Podyplomowego i Rozwoju Biznesu. Z uwagi na historię i przeszłość naszego Centrum również kierunki dla nauczycieli cieszą się sporym zainteresowaniem. Wynika to ze zmian w prawie oświatowym i odchodzeniu od tradycyjnego modelu nauczania w szkołach, co wiąże się z potrzebą zdobycia nowych kompetencji przez nauczycieli i pedagogów. Zdarzają się kierunki, które pozwalają zdobyć nową specjalizację, na przykład zielarstwo i fitoterapia. Stworzyliśmy je we współpracy z Instytutem Zielarstwa Polskiego i Terapii Naturalnych. Okazały się hitem, ponieważ zapotrzebowanie na tego typu specjalistów jest coraz większe. Ważne jest też to, że po ukończeniu zielarstwa absolwenci Centrum nabywają uprawnienia zawodowe do prowadzenia sklepów zielarsko-medycznych, co jest wymagane przez Ministerstwo Zdrowia i regulowane na drodze odpowiedniego rozporządzenia.

Studia podyplomowe czy szkolenia, kursy, zdobywanie wiedzy poprzez internet – co jest najlepsze, bo przecież sposobów na zdobywanie wiedzy nie brakuje?

Rzeczywiście rynek jest pełen tego typu możliwości. Myślę, że studia podyplomowe z jednej strony pozwalają nabyć nowe kompetencje, albo rozwinąć posiadane, a z drugiej dzięki nim możemy zdobyć nowe uprawnienia, albo spróbować sił w nowej branży. W wielu przypadkach prowadzi to także do zmiany zawodu. Osoby, które decydują się skorzystać z oferty Centrum to jednostki, które chcą iść w kierunku bardzo wąskiej specjalizacji albo jeszcze nie mają pomysłu, jak powinno wyglądać ich życie zawodowe. Najczęściej ta druga grupa decyduje się w pierwszej kolejności na kursy czy szkolenia, by sprawdzić, czy odnajdą się w takiej dziedzinie. Jeżeli uznają, że to jest właśnie to, co chcą w życiu robić, zaczynają studia podyplomowe.

Jeżeli możliwości jest tak dużo, to w jaki sposób zdecydować się na właściwy wybór?

Decydując się na kursy, szkolenia czy studia podyplomowe w Centrum, przede wszystkim trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie, po co to robimy? Czy chodzi o podniesienie kwalifikacji, czy zdobycie nowej wiedzy? Zdarza się, że osoby, które do nas trafiają, nie do końca są w stanie odpowiedzieć na te pytania. Rozmawiamy wtedy z nimi i szukamy optymalnych rozwiązań. Wspólnie dochodzimy do tego, czy lepsze będą studia podyplomowe, czy szkolenia albo kurs. Rozmowa pozwala też zawęzić ofertę, ponieważ możliwości jest rzeczywiście bardzo dużo.

Co sprawia, że przedsiębiorcy myślą o powrocie do uczenia się?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie. Przedsiębiorcy są świadomi zmian zachodzących na rynku, które w wielu branżach wymuszają zdobycie nowych kompetencji lub wiedzy. Zdarza się, że trafiają do nas przedstawiciele wysokiej kadry menedżerskiej i właściciele dużych przedsiębiorstw. Zwykle wynika to z ich chęci samorozwoju, potrzeby posiadania określonych kompetencji na przykład związanych z zarządzaniem zmianą czy innych, których dotychczas nie mieli okazji nabyć. Czasami działa motywacja grupowa – są przedsiębiorstwa, które systematycznie podnoszą kompetencje swoich pracowników, wysyłając ich, czy to na studia, czy też kursy i szkolenia. Przedsiębiorcy wiedzą, że uczenie się stanowi przyszłość. Dostrzegają potrzebę rozwoju człowieka samoświadomego, który jest samodzielnym i elastycznym pracownikiem. Bywa, że na kolejne przychodzą do nas członkowie zarządu czy kadra menedżerska i proszą o przygotowanie podobnego szkolenia na ich potrzeby.

Wniosek jest taki, że połączenie doświadczenia zawodowego i wiedzy zdobytej na uczelni daje możliwość zdobycia lepszej pracy i lepszych zarobków?

Wiedza merytoryczna w połączeniu z doświadczeniem zawodowym i posiadanie pewnego pakietu kompetencji miękkich jest w zasadzie gwarantem sukcesu. Sytuacja na rynku jest na tyle dynamiczna, że można być absolwentem jednego z najlepszych uniwersytetów na świecie, ale bez określonego pakietu kompetencji ominie nas awans.

O jakie kompetencje najczęściej chodzi?

Zwykle są to umiejętność pracy pod presją czasu czy oczekiwań przełożonych, zarządzania zespołem i aktywnego słuchania. To umiejętności, bez których konkretny człowiek nie jest w stanie efektywnie kierować pracą zespołu i przyczyniać się do rozwoju firmy.

Jak długo trwają szkolenia i kursy realizowane w Centrum, kiedy się odbywają, kiedy najlepiej zacząć o nich myśleć?

Rekrutacja na studia podyplomowe odbywa się dwa razy do roku. 16 grudnia wystartowała rekrutacja na semestr wiosenny, następnie ruszy rekrutacja na semestr zimowy. Warto wiedzieć, że studia podyplomowe realizowane są w formule blended learningu, gdzie większość zajęć odbywa się na platformie zdalnej przy współpracy z Polskim Uniwersytetem Wirtualnym. Oczywiście jest też określona liczba i terminy zjazdów, które odbywają się w siedzibie AHE w Łodzi lub w jednej z naszych filii – w Trzciance, Warszawie, Sieradzu, Jaśle, Wodzisławiu Śląskim oraz w ośrodku regionalnym w Grudziądzu. W ten sposób nasi studenci mają ułatwiony dostęp do naszych wykładowców. Natomiast jeśli chodzi o kursy i szkolenia nie ma tutaj okresowych rekrutacji. Mamy ofertę ciągłą i jeżeli jest zainteresowanie, to możemy w dowolnym czasie, dogodnym dla obu stron, zorganizować takie szkolenie.

Z oferty częściej korzystają młode osoby czy starsze?

Przekrój wiekowy naszych studentów jest szeroki. Są osoby tuż po studiach, ale są też takie po 40 roku życia. Mamy również słuchaczy w wieku przedemerytalnym, co nas bardzo cieszy. Baliśmy się, że ich aktywność internetowa będzie ograniczona, ale okazało się, że świetnie sobie radzą z rozwiązywaniem zadań i oglądaniem webinarów.

Akademia Humanistyczno-Ekonomiczna
Łódź, ul. Sterlinga 26
Rekrutacja: tel. 42 631 58 00, 42 631 58 01 poniedziałek-piątek 7.30-15.30
Contact in English, Russian: tel. + 48 42 63 15 840
Bezpłatna infolinia: 800 080 888
www.ahe.lodz.pl