Rozwój osobisty

Cel kieruje naszymi działaniami!

Cel kieruje naszymi działaniami!

O tym, jak wydobyć z ludzi to, co jest najwartościowsze, czy wszyscy możemy dawać przykład i jak zacząć się zmieniać, mówi Krzysztof Zięba, trener mentalny.

LIFE IN. Łódzkie: Jest Pan trenerem umiejętności interpersonalnych. Proszę wyjaśnić, czym zajmuje się na co dzień taka osoba?

Krzysztof Zięba: Mojej pracy przyświeca główna myśl: Cel kieruje działaniem! Mogę zatem powiedzieć, że zajmuję się w pierwszej kolejności wsparciem klienta w doprecyzowaniu celu tak, by realnie umożliwił on osiągnięcie tego, co na dany moment dla klienta jest najważniejsze. Następnym etapem jest praca nad wydobywaniem potencjału, zwalnianiem blokad oraz wzmacnianiem mocnych stron, zarówno w pracy grupowej, jak i indywidualnej.

Jak się wydobywa z ludzi to, co w nich najbardziej wartościowe?

Przede wszystkim skupiam się na słuchaniu ludzi, czasem, jeśli jest potrzeba, na ich prowokowaniu. Ludzie naprawdę wiedzą, czego chcą, jeśli stworzy im się warunki do tego, by mogli określić kierunek swoich działań, wyznaczą cel, który ich pochłonie. Moje doświadczenia pokazują, że przy odrobienie pomocy, choćby w postaci pytań zadanych w odpowiedniej kolejności i odpowiedni sposób, jesteśmy w stanie rozjaśnić natłok myśli i przybliżyć się do tego o, co nam chodzi, czego potrzebujemy w danej chwili. To mi wystarczy, by korzystając z wiedzy i doświadczenia, wybrać to, nad czym należy pracować i jakimi metodami.

Bycie trenerem to wyzwanie – ludzie obserwują takie osoby w social mediach, czytają ich wypowiedzi. Musi Pan być przykładem i potwierdzeniem tego, co głosi, dbać o swój wizerunek…

To prawda, przy czym często mawiam na szkoleniach, że „Jestem tylko i aż człowiekiem” – tak jak każdy z uczestników odnoszę sukcesy, celebruje je, zmagam się z wyzwaniami i ponoszę porażki, kolejnego dnia wstaję i znów próbuję, bo przecież takie jest życie każdego z nas… Przykładem pewnie dla kilku osób jestem, choć myślę, że każdy z nas może być przykładem dla kogoś. To kwestia punktu widzenia, czy też punktu odniesienia, sam obecnie bardziej staram się porównywać do siebie z dnia wczorajszego, niż do kogoś innego. Jeżeli chodzi o wizerunek w sieci, to na ten moment nie dbam o niego w jakiś szczególnie zamierzony sposób. Na pewno dbam o wyniki, weryfikuję czy działam w zgodzie z moimi wartościami. I pewnie będę to robił do końca życia!

Co należy zrobić, aby wskazówki poznane podczas warsztatu wdrożyć w życie?

Może zabrzmi to dziwnie, ale ja często powtarzam uczestnikom, że same szkolenia nie działają. Działa dopiero to, co się zrobi po szkoleniu, na ile sumiennie i konsekwentnie zastosujemy wiedzę ze szkolenia w swoim życiu, by zrealizować cel, jaki sobie obraliśmy. Uwrażliwiam ludzi, by po wyjściu z sali szkoleniowej dali sobie czas na ostudzenie emocji. Decyzje trzeba podejmować po spokojnym przeanalizowaniu spraw, rozważeniu możliwych zagrożeń, konsekwencji. Wcześniej należy wyznaczyć cel, stworzyć plan i później, krok po kroku, ten plan realizować, licząc się z tym, iż jutro może nie być takie samo jak dzisiaj. I jeszcze jedno – nie zmieniajmy od razu wszystkiego, wybierzmy jedną rzecz i nad nią pracujmy. Jak to osiągniemy, bierzmy się za kolejną.

 

O efektach współpracy

Ewa i Michał Chylińscy, właściciele Strefa Ruchu Pabianice

Z Krzysztofem spotkaliśmy się w momencie, w którym potrzebowaliśmy zmian. I my i cała nasza firma. Szkolenia w firmie oraz kilka indywidualnych sesji sprawiły, że zmieniło się nasze nastawienie i motywacja do działania. Czuliśmy, że były one jakby szyte na miarę dla nas i poszczególnych pracowników. Czasami wystarczy, że usłyszy się jedno słowo, sentencję i to sprawia, że nasz punkt widzenia zmienia się całkowicie. We współpracy z Krzysztofem takich słów padło wiele. W firmie poprawiła się komunikacja i znacznie lepiej dostrzegamy pojawiające się błędy. Szkolenia ukierunkowały nas, pozwoliły wyznaczyć cel i misję, określiły wyznawane wartości. Ich konsekwencją jest też to, że zobaczyliśmy, kto jest zaangażowany w działania firmy. Wiele osób z zespołu powiedziało, że chcą więcej rozwoju, więcej możliwości i odpowiedzialności. To ważne, bo dzięki temu mogą się teraz rozwijać, a to jest korzystne dla firmy.

 

 

Jarosław Wasiak, instruktor w Strefie Ruchu Pabianice

Jestem pod wrażeniem szkoleń, które robi Krzysztof. Udało mu się wzbudzić we mnie wiele pytań, refleksji. Dziś w każdej wolnej chwili, wracam do szkolenia i wyciągam z niego najważniejsze wnioski, które motywują mnie do zmian i dalszej pracy. Myślę, że sukces szkolenia polegał na tym, że Krzysztof słuchał każdego z nas osobno i jako całość. Cały czas był elastyczny, a co najważniejsze w odpowiednim momencie potrafił wtrącić się, zareagować. Czułem, że szkolenie było przygotowane na miarę naszego zespołu i dlatego stało się tak wyjątkowe. Dzięki temu, że poznał nas, potrafił nakreślić kierunek zmian dla firmy i zdefiniował sprawy, które musimy uporządkować. Dziękuję Krzysztof!

 

Katarzyna Koćwin, dietetyk

Po rozpoczęciu jednoosobowej działalności gospodarczej doszłam do wniosku, że inwestycja w siebie jest najlepszym, co mogę zrobić. Kluczowe było poznanie swoich mocnych i słabych stron. Świadomość tego, nad czym powinnam więcej pracować, co jest moim motorem napędowym. Istotnym momentem były testy osobowości, dzięki którym poznałam siebie. Dzięki nim wiem, w jakim miejscu jestem i jaką drogą powinnam dalej iść. Krzysztof całe swoje serce wkłada w pracę i w ciągły rozwój, daje wiele cennych wskazówek, bazuje na badaniach naukowych, nie jest coachem, który tylko mówi, że „każdy jest zwycięzcą”. On daje do zrozumienia, że to my bierzemy odpowiedzialność za nasze życie.

 

 

Zbigniew Zasada, właściciel szkoły tańca i akrobatyki Fantasy Dance Academy

Przed spotkaniem z Krzysztofem głównym problemem w naszej firmie był brak wiedzy o możliwościach rozwiązywania problemów w sposób bezkonfliktowy oraz słabo zgrany zespół. Musieliśmy również opracować nowy model zarządzania firmą, ponieważ stary się już nie sprawdzał. Krzysztof w fenomenalny sposób wprowadził nowe standardy i pomógł nam zaakceptować zmiany. Dodatkowym plusem było przygotowanie szkolenia specjalnie pod potrzeby naszych pracowników, ponieważ dało to szybkie efekty. Poprawiła się komunikacja, co przekłada się na wydajniejszą pracę i mniejszą ilość napięć w firmie.

 

 

 

Daniel Archeta, Polski Związek Piłkarzy

Zaczęliśmy współpracować w ramach szkoleń pracowniczych w Polskim Związku Piłkarzy. Spotkania dotyczyły zarówno osobistej sfery mentalnej, jak i grupowych zajęć z komunikacji. Proces nie zakończył się jednak na zamkniętym szkoleniu, do dziś utrzymujemy kontakt. Dzięki udziałowi w szkoleniach z Krzysztofem mogłem lepiej poznać siebie i nauczyć się wykorzystywać narzędzia, jakie posiadam. Szczególnie podobały mi się metody oparte na wizualizacjach, w których uczestnik nie tylko musi, ale chce zacząć interakcję z samym sobą. Takie otwarte i kreatywne podejście do mnie przemawia.

 

 

 

Krzysztof Zięba

Trener umiejętności mentalnych, Life and Business Coach, trener mentalny. Na co dzień rozwija kompetencje swoich uczestników w zakresie: zarządzania procesem grupowym, sprzedaży, wystąpień publicznych, komunikacji, motywowania, budowania zespołów. Prowadzi również indywidualne sesje coachingowe oraz wsparcie mentalne dla sportowców i przedsiębiorców. Na stałe współpracuję z Polskim Związkiem Piłkarzy oraz International Trainers and Facilitators Federation.
tel. 669 401 618
krzysztof@celkierujedzialaniem.pl
www.celkierujedzialaniem.pl
Instagram: cel_kieruje_dzialaniem

Rozmawiał Damian Karwowski