Polecamy

Camper ŁSSE ruszył w region. Bony na szkolenia czekają

Camper ŁSSE ruszył w region. Bony na szkolenia czekają

Ponad 30 dni, dwadzieścia dwa powiaty i tysiące bonów rozwojowych dla mikro, małych i średnich przedsiębiorstw – Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna rozpoczyna kolejną rundę projektu Strefa RozwoYou. Tym razem w sposób szczególny i dosłowny wychodzi naprzeciw przedsiębiorcom z całego województwa.

Mobilne centrum doradcze i punkt rekrutacyjny Regio Strefy wyruszył w trasę, podczas której spotkają się z mieszkańcami 22 łódzkich powiatów. Pierwszy przystanek campera dziś w Łodzi, kolejne w Ksawerowie, Brzezinach i Koluszkach.

Eksperci z ŁSSE zachęcają osoby samozatrudnione oraz mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa z całego województwa do inwestowania w pracowników i rozwój ich kompetencji. We wrześniu 2017 roku ŁSSE uruchomiła  projekt Strefa RozwoYou, który oferuje wsparcie finansowe szkoleń, kursów i usług doradczych. Dofinansowanie wynosi do 80% wartości bonów. Całkowity budżet do rozdysponowania na początku projektu wynosił 24 mln złotych. Chętnych na zdobycie bonów rozwojowych nie brakuje, do tej pory do programu zgłosiło się 1212 firm, głównie z Łodzi. Wśród beneficjentów znalazły się między innymi: łódzka szkoła tańca Augustina Egurroli ­– Egurrola Dance Studio, marka Corin z Pabianic – producent ekskluzywnej bielizny, czy EkoBio producenta przydomowych oczyszczalni biologicznych.

Mobilny punkt informacyjny ŁSSE

Aby dotrzeć z informacją o projekcie do przedsiębiorstw w całym regionie i ułatwić im start w projekcie, ŁSSE zdecydowała się utworzyć specjalny mobilny punkt rekrutacji, w którym nie tylko informacją, ale też konkretną pomocą przy wypełnianiu aplikacji będą służyć doradcy projektu. Camper Regio Strefy od dziś (28.05) aż do końca czerwca będzie jeździł po Łódzkiem. Jego trasa obejmuje: Ksawerów, Brzeziny, Koluszki, Łask Wieluń Wieruszów, Sieradz, Zduńska Wola Łowicz, Skierniewice Rawa Mazowiecka Opoczno, Tomaszów, Ozorków, Kutno, Łęczyca, Poddębice, Piotrków, Bełchatów, Pajęczno, Radomsko. W wybranych lokalizacjach zaplanowano też spotkania, podczas których dotychczasowi beneficjenci na swoim przykładzie pokażą, dlaczego warto skorzystać z dofinansowania, i jakie możliwości rozwoju zyskali dzięki udziałowi w projekcie. Będzie to pierwsza tego typu akcja, dzięki której przedsiębiorcy będą mogli aplikować do projektu blisko siedziby swojej firmy i z pomocą doradców. Szczegółowy plan podróży wraz z datami i adresami postoju campera będzie można znaleźć na stronie www.sse.lodz.pl oraz na profilu społecznościowym projektu na Facebooku.

Wyszkolona kadra dzięki dofinansowaniu

Mamy za sobą już szereg spotkań z firmami w regionie. Podczas których udało nam się zidentyfikować ich potrzeby i trudności, takie jak: ograniczona mobilność czy dostęp do internetu. Stąd pomysł na Regio Strefę, która powstała przede wszystkim z myślą o  przedsiębiorcach, którzy potrzebują dodatkowego wsparcia przy przystąpieniu do projektu. W ten sposób będą mogli bez dodatkowego wysiłku uzyskać wszystkie niezbędne informacje oraz pomoc przy wypełnianiu aplikacji w miejscu zamieszkania – tłumaczy Marek Michalik, prezes zarządu ŁSSE S.A.Szczególnie zależało nam na zwiększeniu liczby regionalnych beneficjentów, którzy dzięki dofinansowaniu zyskają wyszkoloną kadrę, co przełoży się z kolei na rozwój nie tylko konkretnych przedsiębiorstw, ale i całego regionu – podkreśla Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE S.A.

Strefa RozwoYou – jak to działa w praktyce?

Dofinansowanie przyznawane w ramach projektu ma postać bonów, o które należy aplikować poprzez formularz on-line dostępny na stronie projektu: www.strefarozwoju.lodz.pl. Zgłoszenie nie powinno zająć więcej niż 15 minut i wymaga jedynie niezbędnych informacji dotyczących przedsiębiorstwa. Weryfikacja i kwalifikacja zgłoszenia trwają do 10 dni roboczych, od dnia wysłania pełnej aplikacji. Po pozytywnym rozpatrzeniu zgłoszenia, przedsiębiorca zawiera umowę wsparcia i w ciągu 5 dni kalendarzowych od jej podpisania dokonuje wpłaty wkładu własnego (w wysokości odpowiednio 20% lub 30% wartości  bonów). W tym momencie jego pracownicy mogą rozpocząć korzystanie z oferty kursów, szkoleń i doradztwa, znajdujących się w Bazie Usług Rozwojowych (www.uslugirozwojowe.parp.gov.pl).

Bony szkoleniowe

Bony są przekazywane w formie elektronicznej i posiadają własne numery ID. Jeden bon posiada wartość 60 zł i uprawnia do skorzystania z 1 godziny usługi szkoleniowej, 0,5 godziny usługi doradczej. Należy pamiętać, że wsparcie nie może przekroczyć 6000 zł na jednego pracownika (w tym wkład własny). Jeśli cena usługi przekracza wskazaną kwotę, to pracodawca samodzielnie pokrywa nadwyżkę.

Wysokość dotacji jest uzależniona od wielkości firmy i ewentualnych preferencji w zakresie dofinansowania. Mikro i małe przedsiębiorstwa mogą liczyć na dotację do 80%, natomiast średnie do 70%. Jeśli średnie przedsiębiorstwo należy do grupy wysokiego wzrostu zatrudnienia bądź branży/sektora strategicznego, może liczyć na podniesienie kwoty dofinansowania do 80%.

Strefa RozwoYou jest kolejnym projektem ŁSSE skierowanym do przedsiębiorców z naszego województwa. Spółka w swojej ofercie ma również obsługę procesu inwestycyjnego oraz możliwość skorzystania ze znacznych ulg podatkowych. Wsparcie oferowane inwestorom przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną jest pomocą regionalną udzielaną  z tytułu: nowej inwestycji lub utworzenia nowych miejsc pracy. Pełna oferta ŁSSE S.A. dostępna jest na stronie www.sse.lodz.pl.