Architektura

Buduję piękniejszą przyszłość

Buduję piękniejszą przyszłość

Powstająca między ulicami Kilińskiego a Targową Diasfera Łódzka jest jedną z najgłośniejszych inwestycji mieszkaniowych 2019 roku. O tym, skąd wziął się pomysł na nowoczesną kamienicę opowiada Wojciech Duda, wiceprezes odpowiedzialnej za realizację inwestycji spółki Duda Development.

LIFE IN. Łódzkie: To pierwszy projekt Duda Development w Łodzi. Dlaczego właśnie tu, w Łodzi, skoro do tej pory byliście znani z realizacji głównie w Poznaniu?

Wojciech Duda: Planując rozszerzenie działalności mieszkaniowej poza Poznań i jego bezpośrednie okolice, przyglądaliśmy się różnym miastom. Wybór padł na Łódź z co najmniej kilku powodów. Przede wszystkim dostrzegliśmy tutaj ogromny potencjał: wielkie parcie na rozwój, na odnawianie, odświeżanie i upiększanie. Sami chcielibyśmy być – i myślę, że mogę nieskromnie powiedzieć, że już jesteśmy – tego częścią. Od samego początku udało nam się też nawiązać bardzo pozytywne relacje z władzami miasta, zwłaszcza z Biurem Miejskiego Konserwatora Zabytków i Biurem Architekta Miasta, co utwierdziło nas w naszej decyzji. Kluczową kwestią było także to, że Łódź jest położona stosunkowo blisko Poznania, dzięki temu nasz zespół specjalistów może na bieżąco nadzorować wszystkie prace.

Czym na tle innych inwestycji mieszkaniowych wyróżnia się Diasfera Łódzka?

W Diasferze stawiamy na estetykę. Bardzo zależało nam na tym, aby ta inwestycja była nową jakością wśród młodego łódzkiego budownictwa, dlatego do wykonania projektu zaangażowaliśmy m.in. pracownię architektoniczną STAAM Architekt, nagrodzoną w organizowanym przez Urząd Miasta konkursie Współczesna Kamienica Łódzka. Większość prac związanych z projektem wzięły na siebie poznańskie pracownie MODO architecture i ZOKOarchitekci. Chcieliśmy zarówno nawiązać do kamienicznych tradycji, jak i wytyczyć nowe trendy; patrzeć w przyszłość, a nie w przeszłość, dlatego Diasfera będzie zawierała subtelne aluzje do historycznych budynków, jednocześnie będąc na wskroś współczesna.

Centrum miasta to dobre miejsce na inwestycję mieszkaniową? Jeszcze do niedawna wiele osób przeprowadzało się do domów budowanych na obrzeżach.

Inni ludzie przeprowadzają się na obrzeża, a inni pragną mieszkać w centrum. Diasfera będzie idealnym miejscem dla ludzi młodych, pracujących i studiujących w centrum miasta, zorientowanych raczej na uczestnictwo w miejskich aktywnościach niż na spokój i ciszę przedmieść. To sprawia, że będzie to także idealne miejsce na zakup mieszkania inwestycyjnego, przeznaczonego na wynajem.

Czy, przygotowując inwestycję, scharakteryzowaliście sobie docelowego mieszkańca Diasfery Łódzkiej?

Wyobrażam sobie, że będzie to osoba aktywna i dynamiczna, ceniąca sobie miasto i jego zalety. Ktoś młody, kto nie chce rozstawać się z centrum, ale też ktoś starszy, kto po okresie mieszkania poza miastem, za tym miastem zatęsknił i chce do niego wrócić. Może student, może pracownik branży kreatywnej lub firmy zajmującej się technologią. Ktoś, kto traktuje mieszkanie nie jako twierdzę, w której zamyka się na cały dzień, lecz raczej jako stylowy, komfortowy punkt wyjścia dla spędzania czasu na mieście: czy to na studiach na pobliskiej Filmówce, czy w pracy w jednej z dużych firm z siedzibami w centrum, czy – już po pracy – w pobliskim centrum kulinarno-kulturalnym OFF Piotrkowska, w parku Źródliska, w klubie fitness, w galerii handlowej albo innym z wielu atrakcyjnych okolicznych miejsc, znajdujących się w promieniu niespełna kilometra od naszej inwestycji.

Fasada Diasfery nawiązuje układem do tradycyjnych łódzkich kamienic, dzięki czemu świetnie komponuje się z okoliczną zabudową. Skąd w ogóle wziął się pomysł?

Warto zwrócić uwagę na to, że slogan towarzyszący inwestycji to Tożsamość miejsca: tożsamość jest dla nas bardzo istotną wartością. Duda Development jest firmą rodzinną. Mocno wierzymy w tradycję, dziedzictwo, mądrość pokoleń. Wierzymy, że nic, co ma się sprawdzić w teraźniejszości i godnie doczekać przyszłości, nie może zapominać o swojej przeszłości, o swoich korzeniach, o których my pamiętamy każdego dnia, prowadząc spółki w wielu różnych branżach. Dlatego sięgnęliśmy po jedną z najpiękniejszych łódzkich tradycji, czyli tradycję architektury kamienicznej i w niej właśnie osadziliśmy Diasferę.

Elewacja budynku prezentuje się znakomicie i można się spodziewać, że wnętrza będą równie imponujące. Zapewne za dobrą jakość trzeba będzie zapłacić więcej?

Stawiamy na solidne materiały i staranne wykończenie, połączone z funkcjonalnym, komfortowym układem lokali, ale ceny mieszkań w Diasferze Łódzkiej nie wykraczają poza przeciętną najnowszych mieszkań w Łodzi – a jeśli wziąć pod uwagę świetną lokalizację budynku, to są nawet bardziej atrakcyjne. Obecnie ceny dostępnych mieszkań zaczynają się już od 5300 zł/m2.

Wielu z nas chciałoby bliżej poznać inwestora, który dostrzegł w naszym mieście wspaniały potencjał, jego tradycje i dobre wzory z przeszłości. Od jak dawna Duda Development działa w branży budowlanej?

Jesteśmy firmą rodzinną wchodzącą w skład wielobranżowego Holdingu Duda. Na rynku nieruchomości istniejemy już od ponad 20 lat – działalność rozpoczynaliśmy w Poznaniu w 1997 roku. Od kilku lat, oprócz licznych inwestycji gruntowych i komercyjnych, systematycznie wprowadzamy do naszego portfolio także nieruchomości mieszkaniowe: pierwszą z nich było osiedle Nowe Złotniki w podpoznańskich Złotnikach, a najnowszą jest właśnie Diasfera Łódzka.

No właśnie, Duda Development to tylko jedna ze spółek rodzinnego koncernu Duda Holding. Praca z rodziną daje więcej korzyści niż praca w międzynarodowej korporacji?

Oczywiście. Każdego dnia mamy świadomość, że pracujemy nie na zysk jakiegoś światowego giganta, lecz na dobrobyt naszego własnego kraju, na imię własnej rodziny, które jest przecież w nazwie wielu naszych spółek. Nie potrzebujemy też rzeszy doradców i agencji, żeby wymyślały dla nas zgodne z najnowszymi trendami wartości, którymi mielibyśmy się kierować: są one naszym dziedzictwem jako firmy rodzinnej, są w DNA naszej marki, a naszym najlepszym doradcą, źródłem inspiracji i drogowskazem jest nasz tata, twórca Polskiego Koncernu Mięsnego.

Skąd tak duży przekrój branż w holdingu? Wynika z zainteresowań, czy raczej bierze się ze stopniowego dostrzegania nisz na rynku?

Z obu tych powodów! W zarządzie holdingu jest czwórka rodzeństwa, a każde z nas ma nieco inne zainteresowania, gusta i temperament, co pozwala nam dostrzegać rozmaite nisze rynkowe i biznesowe możliwości. Staramy się zawsze być o krok do przodu przed konkurencją – a w rodzinnej drużynie łatwiej to osiągnąć!

Skąd czerpie pan ten zapał do ciągłego rozwoju, ciągłego myślenia o przyszłości?

Wzorami są dla mnie ojciec i starsi bracia, a tym, co mnie inspiruje – chwile spędzane z rodziną. To dla nich stale myślę o tym, co będzie kiedyś, i to przede wszystkim dla nich staram się zbudować lepszą, piękniejszą przyszłość.

Rodzina Duda powołała do życia Fundację Rodziny Duda im. Maksymiliana Duda, która działa na rzecz wyrównywania szans oraz poprawy warunków kształcenia potrzebujących, zdolnych dzieci i młodzieży z regionu. Co daje firmie działalność fundacji?

Działając w branży nieruchomości, siłą rzeczy jesteśmy zorientowani na przyszłość i długoterminowe planowanie – w perspektywie nie tygodni i miesięcy, lecz lat i pokoleń. To samo dotyczy wielu innych spółek holdingu. Wierzymy, że tylko działanie z perspektywy pokoleń – tutaj: poprzez wspieranie wykształcenia młodych ludzi, od których zależy przecież przyszłość nas wszystkich – ma szansę pozytywnie wpłynąć na nasze społeczeństwo. Dlatego nie pytamy, co może nam dać fundacja, lecz raczej: co możemy zrobić, by dać jeszcze więcej od siebie.

Wróćmy jeszcze na chwilę do Łodzi, do Diasfery Łódzkiej, której wykonawcą jest Firma Budowlana Antczak – również firma rodzinna. Współpracę z firmami rodzinnymi wybieracie Państwo świadomie, czy to przypadek?

Bardzo cenimy sobie firmy rodzinne, bo wiemy, że ich wartości będą zbieżne z naszymi. Nie współpracujemy wyłącznie z nimi, ale gdy decydujemy się na tego rodzaju współpracę, wiemy, że opiera się ona na solidnych podstawach i wzajemnym zrozumieniu.

Inwestycja w nieruchomości w Łodzi może oznaczać, że dostrzegliście w naszym mieście potencjał.

Jak najbardziej! Łódź przeżywa teraz okres niezwykle dynamicznego rozwoju – zmiany można zaobserwować w zasadzie z dnia na dzień. Wyraźnie widać tutaj wolę władz miasta, by na bieżąco reagować na potrzeby mieszkańców lub na ogólnopolskie czy nawet europejskie trendy.

Rozmawiała Beata Sakowska

Diasfera Łódzka
Biuro Sprzedaży w Łodzi, ul. Kilińskiego 138
poniedziałek – piątek 9-17 sobota 9-13
tel. 605 505 995
diasfera@dudadevelopment.pl
www.dudadevelopment.pl
www.diasfera.pl