Biznes

Branża AGD spotka się w Łodzi po raz trzeci

Branża AGD spotka się w Łodzi po raz trzeci

Kilkuset zaproszonych gości, w tym Wicepremier, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej oraz liczni przedstawiciele branży AGD. Wiele paneli dyskusyjnych, Business Mixer AGD, spotkania ekspertów.

Tak zapowiada się trzeci Kongres AGD, który odbędzie się w Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej 23 i 24 września. W tym roku wydarzeniu towarzyszy hasło „Nowy klimat”. 

 

Branża artykułów gospodarstwa domowego już od lat jest niezwykle ważnym sektorem polskiej gospodarki. W Polsce działa około 30 fabryk, które produkują blisko 22 mln urządzeń dużego i małego AGD. Plasuje to nasz kraj na pierwszym miejscu w Unii Europejskiej wśród producentów w tym sektorze. W branży AGD zatrudnionych jest prawie sto tysięcy pracowników.

– Szczególną uwagę trzeba zwrócić na fakt, że prawie 90 procent produkcji AGD jest eksportowana. Wpisuje się to idealnie w realizację Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju premiera Mateusza Morawieckiego – podkreśla Marek Michalik, prezes Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, współorganizator trzeciego Kongresu AGD.

– Polska jest numerem jeden w Unii Europejskiej pod względem produkcji sprzętu AGD, który staje się coraz bardziej zaawansowany technologicznie. Nasz Kongres to największa konferencja branży w Europie. Wspólnie z przedstawicielami firm i administracji państwowej będziemy dyskutowali o nowym klimacie gospodarczym dla AGD – dodaje Wojciech Konecki, Prezes Związku Pracodawców APPLiA Polska, drugi współorganizator wydarzenia.

Zagłębie produkcji AGD

Organizowany po raz trzeci Kongres AGD już na stałe wpisał się w kalendarz spotkań branży AGD. Pojawiają się na nim reprezentanci najważniejszych graczy na rynku. Wydarzenie jest doskonałym forum wymiany myśli i dyskusji na tematy istotne dla branży. Jest to także największe spotkanie prezesów firm produkujących sprzęt AGD, nie tylko w Polsce, ale i w całej Europie. Uczestniczą w nim przedstawiciele producentów, importerów, poddostawców, dystrybutorów, recyklerów, serwisów napraw, eksperci, naukowcy oraz reprezentanci rządu i samorządów. Swój udział potwierdzili m.in. prof. Piotr Gliński, wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu oraz Waldemar Buda, sekretarz stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej.

– Gdy podejmowaliśmy decyzję o organizacji Kongresu AGD, nie mieliśmy cienia wątpliwości. W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej działają największe firmy z branży: BSH, Indesit Whirlpool, Miele. Łódzkie staje się zagłębiem produkcji AGD. Już teraz firmy działające w naszej strefie z branży i powiązane z nią zatrudniają prawie sześć tysięcy osób
– mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE.

Rząd wspiera branżę

Już kolejny raz gościem specjalnym Kongresu AGD będzie wicepremier prof. Piotr Gliński. Podczas poprzedniego wydarzenia zwrócił on uwagę na działania rządu, które zostały wdrożone do tej pory i które przełożyły się na rozwój gospodarczy. To między innymi wszystkie programy socjalne, czyli pomoc dla najbiedniejszych, dla rodzin i emerytów.

– Dzięki naszym działaniom przesunęliśmy kilka milionów ludzi do klasy średniej niższej. To są w tej chwili nie tylko świadomi obywatele, ale i konsumenci – wyjaśniał wicepremier
prof. Piotr Gliński. A tych faktycznie przybywa. Z raportów APPLii wynika, że w 2014 roku Polacy na sprzęt AGD wydali 7,8 miliardów złotych, a w ubiegłym roku ponad 10 miliardów złotych. – Polskie rodziny bogacą się, wychodzą ze sfery biedy, zaczynają bardziej racjonalnie funkcjonować i wtedy potrzebują większej ilości sprzętu AGD – mówi wicepremier Gliński. – Jednocześnie rozwój gospodarczy i bogacenie się Polaków powoduje, że klasa tak zwana średnia przechodzi jeszcze wyżej i szuka nowych innowacyjnych rozwiązań. I w odpowiedzi na te potrzeby branża AGD takie dostarcza.

Inwestycje i logistyka jeszcze ważniejsze

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna to miejsce szczególnie docenione przez firmy z branży AGD. W strefie działa ich aż 26. Oprócz udzielonej pomocy publicznej, wsparcia merytorycznego, branżę AGD do województwa łódzkiego przyciągnęło dobre położenie oraz sieć autostrad i dróg ekspresowych.

– W Łódzkiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej jest to wiodąca branża. Pod względem produkcji dużego AGD jesteśmy liderem w Polsce – mówi Marek Michalik. – Moim marzeniem jest, żeby do strefyprzyciągnąć jeszcze kilku producentów mniejszego AGD.

O sile branży w regionie najlepiej świadczą kolejne inwestycje. W łódzkiej Strefie działają już tacy giganci jak Whirlpool, BSH czy Miele.

– Budujemy w Łodzi ogromną fabrykę zmywarek i centrum R&D. Nasi konkurenci także rozbudowują fabryki. Branża rośnie w siłę – mówi Konrad Pokutycki, prezes BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego. – Produkcja dużego AGD w Polsce przekroczyła w ubiegłym roku 22 miliony sztuk. Zwiększona konsumpcja i produkcja to duże wyzwanie dla branży logistycznej. Szczególnie jeżeli dołożymy do tego zmniejszającą się na rynku pracy liczbę kierowców. Niewykluczone, że za kilka lat pralki, zmywarki czy lodówki z punktu A do punktu B będą rozwoziły autonomiczne ciężarówki.

Takie pojazdy już istnieją i są w fazie badań. A zdaniem Marcina Szewlińskiego z Electrolux Polska, komercyjne wykorzystanie transportu bezzałogowego będzie możliwe za pięć do siedmiu lat. Szacuje się, że w tej chwili w Europie brakuje od 80 do 120 tysięcy kierowców samochodów ciężarowych.

Nowy Klimat na Kongresie

Tegorocznej edycji Kongresu towarzyszy hasło „Nowy klimat”, ponieważ także branżę AGD czekają istotne wyzwania w związku z polityką europejskiego Zielonego Ładu. I nie dotyczą one tylko produktów, ale wielu procesów związanych z  branżą, od inwestycji po zatrudnienie, czy logistykę. Panele dyskusyjne organizatorzy zadedykowali tematom związanym z nowym klimatem w inwestycjach, zatrudnieniu, logistyce oraz recyklingu. Do dyskusji zaproszono szefów firm, ekspertów i polityków.

Podczas dwóch poprzednich edycji do Łodzi przyjechało kilkuset gości. Nie inaczej stanie się w tym roku. Będzie to doskonała okazja, aby podyskutować na temat sytuacji w branży i najważniejszych wyzwań, jakie są przed nią stawiane. Nie zabraknie rozmów o trendach w nowoczesnym handlu, wpływie pandemii na branżę, innowacjach, a także o automatyzacji i optymalizacji produkcji, logistyce i magazynowaniu oraz HR (od ang. human resources).

Podczas wydarzenia prezentowane będą nowoczesne technologie w zakresie m.in. produkcji, zarządzania, magazynowania (tj. m.in. przemysł 4.0, innowacyjne rozwiązania logistyczne, magazynowe, automatyzacja produkcji, HR, optymalizacja procesów, Big Data, i inne). Z tej okazji zaproszono na Kongres szefów zakupów z Amica, Beko, BSH, Electrolux, Elica, Biazet, LG, Miele, Samsung, Solgaz oraz Whirlpool.

Biznes randki przy stolikach

Kongres AGD to przestrzeń do wymiany kontaktów i doświadczeń, a także do rozmów B2B, na co szczególny nacisk położą organizatorzy drugiego dnia. Na 24 września zaplanowano Business Mixer AGD, czyli spotkanie producentów z poddostawcami oraz usługodawcami m.in. startupami oferującymi innowacyjne rozwiązania dla branży AGD.

Business Mixer to rozmowy przy stołach. Zasady są proste. Przy kilkunastu stolikach siedzą przedstawiciele dużych producentów AGD, którzy nie zmieniają swoich miejsc. Do nich dosiadają się dostawcy komponentów, dystrybutorzy, firmy logistyczne, startupy, którzy po kilku minutach przesiadają się do następnego stolika.

– Doświadczenie pokazuje, że takie rozmowy prowadzą często do owocnej współpracy. W 90 minut każdy z uczestników odbywa prawie trzy tysiące rozmów i myślę, że może zdobyć około stu nowych kontaktów. Trzeba byłoby wiele kilometrów przejechać albo spędzić bardzo dużo czasu na rozmowach telefonicznych, żeby osiągnąć podobny efekt – mówi Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE.

Randki biznesowe to szczególnie szansa dla mniejszych graczy na rynku, którzy na co dzień nie mają szansy na tak bezpośredni kontakt z największymi producentami sprzętu AGD na świecie.

Wydarzeniem towarzyszącym Mixerowi będzie Giełda Innowacji, na której zostaną zaprezentowane nowoczesne rozwiązania mogące mieć zastosowanie w optymalizacji działalności firm z branży AGD.

 

————————————————–

 

I i II Kongres AGD

  • Pierwszy Kongres zgromadził blisko 250 osób, w tym producentów, poddostawców, dystrybutorów, recyklerów, startupy i usługodawców dla branży AGD. Nie zabrakło też przedstawicieli rządu, na czele z prof. Piotrem Glińskim, wicepremierem oraz ministrem kultury i dziedzictwa narodowego, Jadwigą Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii oraz wiceministrem Tadeuszem Kościńskim. Wydarzenie otworzyli Marek Michalik, prezes ŁSSE SA oraz Konrad Pokutycki, prezes CECED Polska (obecnie APPLiA Polska) oraz BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego Sp. z o.o.
  • Druga edycja to, w telegraficznym skrócie, dwa dni rozmów o branży AGD, pojedynek startupów, miniexpo, pokazy technologii 5G i „biznesowe randki”. Do siedziby Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej przyjechali przedstawiciele niemal wszystkich producentów sprzętu AGD, ich podwykonawcy, dostawcy, usługodawcy, startupy, firmy zajmujące się recyklingiem elektrośmieci, samorządowcy, politycy i przedstawiciele rządu. W spotkaniu uczestniczył wicepremier, prof. Piotr Gliński.

 

 

Wypowiedzi:

Marek Michalik, prezes ŁSSE

Branża AGD napędza Łódzką Strefę. Dlatego to naturalne miejsce do spotkania, analizy, dyskusji o przeszłości, oceny wyzwań, szukania rozwiązań i innowacji. W tym roku spotykamy się pod hasłem: „Nowy Klimat”, co oznacza wiele ciekawych debat, poświęconych m.in. tematom HR-owym, związanych z ochroną środowiska, recyklingiem i innowacjami.

 

Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE

W minionym roku, polscy konsumenci kupili około 7 milionów urządzeń tzw. dużego AGD, co stanowiło około 66 procent całości zakupów. Ponadto, wartość eksportu dużego AGD wyniosła ponad 20 miliardów złotych. Te liczby sprawiają, że o tym ogromnym potencjale oraz wyzwaniach na przyszłość rozmawiać będziemy na Kongresie. Czas na… Nowy klimat inwestycyjny!

 

Konrad Pokutycki, prezes BSP

Drogą do sukcesu w naszej branży jest rozwój innowacyjnych produktów i usług, które odpowiedzą na nowe potrzeby konsumentów. Potrzebujemy kolejnych Inwestycji w centra badawczo-rozwojowe, a wszystkie nasze działania musimy realizować zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju.

 

Krzysztof Kudlek, CEO Electrolux Poland Sp. z o.o.

Prowadzenie biznesu zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju to już nie tylko wybór, ale obowiązek odpowiedzialnych firm. Chcielibyśmy podzielić się naszymi doświadczeniami i zastanowić się, w jaki sposób nasza branża mogłaby dawać przykład w tym zakresie.

 

Fabio Pommella, Prezes Zarządu Whirlpool Company Polska

Region łódzki jest kluczowy dla branży AGD w Polsce, dlatego też dobrze, że tak ważne wydarzenie branżowe odbywa się cyklicznie właśnie w Łodzi.

 

 

 

Organizatorzy:

APPLiA Polska

Jest jedyną w kraju reprezentacją producentów i importerów całego sektora AGD. Od momentu powstania w 2004 roku, doradza i konsultuje ze swoimi członkami branżowe stanowiska w tematach związanych z przemysłem, innowacyjnością, prawami konsumenckimi, efektywnością energetyczną, normalizacją czy gospodarką obiegu zamkniętego.

APPLiA Polska to także monitoring sprzedaży, produkcji i eksportu AGD w kraju i Europie oraz eksperci w wielu kluczowych dla AGD dziedzinach. Siłą APPLiA są członkowie, czyli 29 firm dostarczających łącznie blisko 100 procent sprzętu AGD na polskim rynku oraz reprezentujących prawie 100 procent całej produkcji AGD w Polsce.

Do organizacji należą: Amica, Ariston, Atlantic, Beko, Biazet, BSH, Candy, Ciarko, Daikin, De’Longhi, Dyson, Electrolux, Fore, Franke, Gorenje, Jura, Kärcher, Miele, MPM, P&G, Philips, Samsung, SEB Group, Sharp, Smeg, Teka, Vestel, Vorwerk, Whirlpool.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna S.A.

Utworzona w 1997 roku w drodze Rozporządzenia Rady Ministrów. Od lat pozyskuje do regionu łódzkiego polskich i zagranicznych inwestorów, którzy wraz z rozwojem technologii tworzą wartościowe miejsca pracy. Jedną ze specjalizacji ŁSSE jest branża AGD. Przez ostatnie 20 lat zainwestowało w Strefie 26 firm produkujących sprzęt AGD oraz tych bezpośrednio z nimi współpracujących. Inwestorzy z branży utworzyli ponad 6000 miejsc pracy, co czyni tę gałąź kluczową dla rozwoju regionu. Poza doskonałą lokalizacją i wsparciem inwestycyjnym, ŁSSE gwarantuje inwestorom z sektora AGD pełne wsparcie na każdym etapie procesu inwestycyjnego.