Architektura

Biuro szyte na miarę, czyli Clariant już w Monopolis!

Biuro szyte na miarę, czyli Clariant już w Monopolis!

Trwa przeprowadzka szwajcarskiej firmy Clariant do nowego biurowca w Monopolis. Zrewitalizowany obiekt imponuje swoim wyglądem, wyposażeniem i innowacyjnymi rozwiązaniami, które zastosowano podczas budowy.

Pracownicy polskiego oddziału szwajcarskiej firmy Clariant już niebawem wprowadzą się do nowej siedziby, która mieści się w Monopolis. Na czterech tysiącach metrów kwadratowych, ta szwajcarska firma branży chemicznej otworzy m.in. Centrum Usług Wspólnych. Centrum obsługiwać będzie wszystkie oddziały firmy Clariant działające w Europie i Ameryce Łacińskiej.

Inauguracja działalności firmy była okazją do zwiedzenia jednej z najnowocześniejszych przestrzeni biurowych w Europie.

Najpiękniejsze biura w Polsce

– Otwieramy najpiękniejsze i najnowocześniejsze biuro w Polsce – dwa poziomy, na których wykorzystaliśmy najnowsze technologie i możliwości biurowe. Zawsze staramy się przygotowywać biura zgodnie z potrzebami najemców, można powiedzieć, że szyjemy je na miarę. Biura firmy Clariant dysponują między innymi dwoma niezależnymi źródłami poboru energii, mają podnoszone podłogi i wiele innych innowacyjnych rozwiązań. Ciekawostką może być to, że biura można monitorować i nimi sterować z każdego miejsca na świecie – mówił Krzysztof Witkowski, prezes spółki Virako, inwestora Monopolis.

Krzysztof Witkowski podziękował firmie Clariant za doskonałą współpracę i życzył, aby biura w Monopolis inspirowały pracowników i zarząd Clariant do jeszcze lepszej pracy.

Jedyne takie w Europie

– Takich biur nie ma nikt w Europie – podkreślił Paweł Pańczyk, prezes polskiego oddziału firmy Clariant. – To jest połączenie łódzkiego ducha przedsiębiorczości z duchem nowoczesności, które preferuje firma Clariant.

Biura firmy Clariant mieszczą się na dwóch piętrach – jednym zrewitalizowanym i drugim dobudowanym w trakcie inwestycji. Na pierwsze piętro prowadzą odnowione ponad stuletnie stalowe schody. Przestrzeń biurowa jest nowocześnie zaaranżowana i funkcjonalna. Pomimo tego, że Monopolis położone jest przy jednaj z najbardziej ruchliwych ulic w Łodzi, wewnątrz budynku w ogóle nie słychać ulicznego gwaru. To zasługa specjalnych okien, które nie przepuszczają hałasu.

Charakterystyczne dla biura są grafiki na ścianach. Jak zapewniał Paweł Pańczyk, na dwóch poziomach nie ma ani jednej betonowej ściany, na której nie byłoby coś namalowane. W sumie na ścianach biura jest 79 grafik i obrazów.

Na drugim poziomie mieści się kuchnia i strefa socjalna dla pracowników. Wiele elementów kuchni (charakterystyczne dzwonki, stoły kojarzące się ze schroniskami górskimi) bezpośrednio nawiązują swoim klimatem do Szwajcarii. Z kuchni jest wyjście na tarasy zewnętrzne, z których w sezonie wiosenno-letnim będą mogli korzystać pracownicy.

Ogrody i pszczoły

Na tarasach znalazły się ogrody z wieloma gatunkami roślin. Warto dodać, że w całym kompleksie Monopolis zasadzono kilkanaście tysięcy sadzonek. W wielu miejscach rośnie dziś ponad 1000 różnych gatunków roślin. Dodatkowo na wiosnę inwestor chce uruchomić cztery ule, które zostaną ulokowane na dachu.

Oddanie do użytku biurowca, w którym znalazła swoją siedzibę firma Clariant to finał rozpoczętej kilka lat temu inwestycji. Dziś Monopolis jest w fazie odbioru budynków od firmy Budimex, generalnego wykonawcy. Jak przyznał Marek Janowski, dyrektor regionalny Budimexu, Monopolis to była jedna z najtrudniejszych inwestycji firmy.

O Monopolis
Monopolis to niepowtarzalny projekt realizowany w centrum Łodzi, łączący w sobie funkcję biurową, usługową oraz kulturalną wraz z szeroką ofertą gastronomiczną. To wyjątkowa koncepcja oparta na połączeniu architektury historycznej z architekturą współczesną, połączeniu sfery biznesowej z kulturalną. Kompleks będzie pełnił szereg funkcji miastotwórczych, oferując wiele różnych usług i zapraszając mieszkańców na rozmaite wydarzenia kulturalne.