Biznes

Biuro rachunkowe wybieraj z rozwagą

Biuro rachunkowe wybieraj z rozwagą

W Polsce w przeciwieństwie do krajów Europy Zachodniej – księgowość jest traktowana jako przykry obowiązek. Sektor małych i średnich przedsiębiorstw uważa ją za konieczność narzuconą przez urząd skarbowy.

Ten przykry, firmowy obowiązek zostaje spełniony przy współpracy z biurem rachunkowym lub zatrudnioną księgową.

Z uwagi na fakt, iż księgowość to wymóg oraz rzecz teoretycznie prosta do prowadzenia, głównym czynnikiem decydującym o wyborze biura rachunkowego jest cena oferowanych usług. Przedsiębiorstwa współpracują z najtańszymi. Czy jest to słuszna decyzja? Co takiego może się stać, gdy zdecydujemy się na współpracę z nieprofesjonalnym biurem rachunkowym lub niedoświadczonym księgowym?

W najlepszym przypadku firma będzie działała, lecz tylko do najbliższej kontroli skarbowej. Najpoważniejszą konsekwencją w przypadku złego wyboru biura rachunkowego jest odpowiedzialność karna dla zarządzających przedsiębiorstwem. W wyniku rewolucji w księgowości rozpoczętej w 2016 roku, obecnie najwyższe kary za przestępstwa skarbowe przewyższają te przewidziane za dokonanie morderstwa. Maksymalny wymiar kary za przestępstwo skarbowe to 25 lat więzienia, konfiskata majątku własnego oraz rodziny, sankcje finansowe i zakaz prowadzenia działalności gospodarczej. Dobre i doświadczone biuro rachunkowe od razu potrafi wychwycić transakcje i sytuacje narażające klienta na jakąkolwiek odpowiedzialność karną lub finansową, a także przedsięwziąć odpowiednie kroki chroniące ich klienta. Błędne prowadzenie ksiąg rachunkowych to częsty przypadek. Odpowiednia interpretacja zdarzeń gospodarczych wymaga nie tylko wiedzy, ale również doświadczenia i inteligencji.

Czasem prawidłowe zaksięgowanie jednego dokumentu trwa o wiele dłużej niż opracowanie 500 dokumentów powtarzalnych transakcji, gdyż wymaga sprawdzenia nie tylko odpowiednich przepisów, ale także interpretacji urzędów skarbowych czy orzeczeń sądów. Błędy powstałe z bezmyślnego przypisywania, dostrzegane są dopiero podczas kontroli skarbowej, gdy urzędnik może podważyć kwalifikację rachunkową danej transakcji i dokonać korekt podatku wraz z mandatami skarbowymi. Zła rachunkowość sprawozdawcza może skutkować nie tylko błędnymi danymi dla osób zarządzających przedsiębiorstwem, powodując powstanie błędnych decyzji, ale także uniemożliwić rozwój firmy. Instytucje finansowe (banki, leasingodawcy) do podjęcia decyzji o udzieleniu finansowania dla danego podmiotu wymagają dostarczenia dokumentów finansowych. Podstawowe z nich to bilans oraz rachunek zysków i strat. Błędnie przygotowane ukażą nieprawdziwy obraz przedsiębiorstwa. Dlatego istotne jest, aby to osoby doświadczone przygotowały tego rodzaju dokumenty, które będą oddawały faktyczny stan przedsiębiorstwa. Wybór odpowiedniego biura rachunkowego może skutkować osiągnięciem wymiernych korzyści finansowych dla klienta. Zaangażowanie oraz doświadczenie księgowych pozwoli, by niektóre operacje przeprowadzić w inny sposób, dzięki czemu przedsiębiorstwo zaoszczędzi realne pieniądze.

Najlepszym przykładem jest jeden z naszych klientów, który dzięki naszym autorskim rozwiązaniom w ciągu 4 miesięcy współpracy zaoszczędził ponad 3 mln złotych przy obrotach rzędu ok 150 mln złotych. Biuro rachunkowe QA Sp. z o.o. powstało w 2013 roku w Warszawie. Do każdego klienta podchodzimy indywidualnie. Obsługujemy zróżnicowanych przedsiębiorców: od działalności gospodarczych (książki przychodów i rozchodów) po spółki prawa handlowego (księgi handlowe), w tym bardzo duże firmy energetyczne, inwestycyjne czy polskie oddziały globalnych korporacji. Łączny przychód naszych klientów to ponad 3 miliardy złotych. Pomimo krótkiego okresu istnienia możemy poszczycić się kilkoma osiągnięciami.

Do tej pory żadne ze współpracujących z nami przedsiębiorstw nie zrezygnowało z wykonywanych przez nas usług. Żaden z naszych klientów nie otrzymał kary z urzędu skarbowego bądź miał negatywny wynik czynności sprawdzających lub kontroli. Wszystkie zwroty podatku przebiegły w zakładanym terminie, w tym większość w terminie przyspieszonym 25 dni. Nasi klienci dzięki nam mogą bezpiecznie prowadzić swoje przedsiębiorstwa, nie obawiając się kontroli. Jednocześnie z naszą pomocą optymalizują swoje działania, oszczędzając duże kwoty pieniędzy (szacujemy, że do tej pory firmy zaoszczędziły dzięki współpracy z nami kilkadziesiąt milionów złotych). Spotkanie z naszymi pracownikami nic nie kosztuje, a może uchronić Twoją firmę przed nieprzyjemnościami czy stratami.

Chcesz wiedzieć więcej?
biuro@qa.waw.pl
QA Sp. z o.o.
Al. Jerozolimskie 81
02-001 Warszawa

www.qa.waw.pl
tel.: 22 247 20 22

Foto: Fotolia