Polecamy

Bieg Grohmana już po raz trzeci w ŁSSE

Bieg Grohmana już po raz trzeci w ŁSSE

Już po raz trzeci miłośnicy biegania pojawili się na terenie Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej by przebiec dystans jednej mili. W tym roku zawodnicy pobiegli dla chorego na dziecięce porażenie mózgowe Gabrysia.

Biegacze z całego świata przyjechali do Łodzi w sobotę, 24 sierpnia, by wziąć udział w trzecim Biegu Grohmana na dystansie jednej mili i na 10 kilometrów w Biegu Fabrykanta.

Rywalizacja zaczęła się o 15.00 od rywalizacji dzieci w Biegu Małego Fabrykanta w pięciu kategoriach. Najmłodszy zawodnik miał roczek, a najstarszy 15 lat. Na linii startu zameldowało się 250 młodych biegaczy.

O 16:30 wystartowały kobiety w Biegu Grohmana, a piętnaście minut później mężczyźni. Warto przypomnieć, że bieg został zainicjowany trzy lata temu przez Łódzką Specjalną Strefę Ekonomiczną, która przez sport chce promować zdrowy tryb życia i zachęcać do działalności charytatywnej.

Rywalizacja na nietypowym dystansie jednej mili była niezwykle zacięta. Ostatecznie na podium stanęli: Valentyna Kiliarska, Monika Kaczmarek i Agata Olejnik. 00:04:57. Zwyciężczyni przebiegła dystans w 4 minuty i 57 sekund. Wśród mężczyzn zwyciężył Szymon Dorożyński z czasem 4 minut i 17 sekund, drugi był Yuriy Kisczenko a trzeci Pavel Veretskyi. W biegu Grohmana pobiegło 150 zawodników. 

Bieg Grohmana to dla nas wyjątkowe wydarzenie. Działalność Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej to także popieranie i kreowanie inicjatyw społecznych. Dlatego stworzyliśmy wydarzenie, które idealnie komponuje się z Biegiem Fabrykanta. Cieszymy się, że będziemy po raz kolejny gościć na terenie strefy miłośników biegania i że przekażemy wsparcie finansowe rodzicom Gabrysia – mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE S.A.

Bieg Grohmana to szczególny wyścig, któremu przyświeca szczytny cel. Zebrane z opłaty startowej pieniądze (3 tys. zł) i darowizna ŁSSE (kolejne 3 tys. zł) pozwolą sfinansować 11-letniemu Gabrysiowi choremu na dziecięce porażenie mózgowe turnus rehabilitacyjny.

Patronat nad Biegiem Grohmana objął Adam Kszczot – wielokrotny mistrz Europy i wicemistrza świata w biegu na 800 metrów.

To jest wyjątkowa sytuacja, bo robimy coś dla siebie, czyli ruszamy się, jesteśmy aktywni fizycznie, uprawiamy sport, a jednocześnie pomagamy innym. Sport nas łączy. Bieg Grohmana to bardzo łódzki bieg. Łódź jest bliska mojemu sercu. Trzymam kciuki za wszystkich startujących, którzy mają wielkie serca i pobiegną w Biegu Grohmana – mówi Adam Kszczot.

Bieg Grohmana przeprowadzany jest na terenie strefy, na nietypowym, lecz coraz bardziej popularnym dystansie jednej mili, czyli 1609 metrów. W czerwcu Marcin Lewandowski, polski lekkoatleta pobił rekord na tym dystansie podczas mityngu Diamentowej Ligi w Oslo. Uzyskał czas 3.52,34. Poprzedni rekord kraju od 1976 roku należał do wielkiego Bronisława Malinowskiego i wynosił 3.55,40. Dla pierwszych trzech miejsc w kategorii mężczyzn i kobiet ŁSSE ufundowała nagrody. 1500 zł za zwycięstwo, 1 000 zł za drugie miejsce i 750 zł za trzecie.

Bieg Grohmana był rozgrzewką przed Biegiem Fabrykanta, w którym pobiegło 1500 zawodników na dystansie 10 kilometrów.

Bieg Fabrykanta

Bieg Fabrykanta przyciąga zawodników z całego świata. Na starcie zameldowało się około 1500 zawodników. Wystartowali dokładnie dziesięć sekund po godzinie 18:30. Bieg Fabrykanta z racji dystansu, 10 kilometrów trasy, wyszedł poza strefę na teren Księżego Młyna.

Podobnie jak w poprzednich ośmiu edycjach trasa biegu Fabrykanta poprowadzona zostanie po terenach Księżego Młyna, który według nas najbardziej oddaje charakter naszego miasta – mówi Bartłomiej Sobecki, dyrektor biegu. Zawodnicy na szybkiej trasie, która sprzyjać będzie w tym roku nowym rekordom życiowym mijać będą wiele ciekawych zabytków m.in. Beczki Grohmana, Pałac Herbsta, Park Źródliska – dodaje Sobecki.

W biegu zwyciężył Artur Kozłowski, który wygrał z czasem 30 minut i 42 sekund, drugi był Tomasz Osmulski a brąz zdobył Tomasz Owczarek. Wśród pań najlepsze wyniki na 10 kilometrów zanotowały Marta Bukowska – 38 minut i 52 sekundy, Marta Keller i Michalina Mendecka. 

Zbiórka materiałów i pomocy szkolnych dla dzieci onkologicznie chorych

Podczas biegów odbyła się zbiórka materiałów i pomocy szkolnych dla dzieci onkologicznie chorych – podopiecznych Fundacji „Krwinka”. Do dzieci trafią zeszyty, kolorowanki, notesy, długopisy, kredki, flamastry i wiele innych niezbędnych im rzeczy.

Pomysłodawcą biegu Grohmana jest Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna, a organizatorem firma inesSport oraz Fundacja Promień Radości. Aktualne informacje o zawodach, dostępne są na stronie www.biegfabrykanta.pl oraz na www.facebook.com/biegfabrykanta.