Biznes

Bez strategii ani rusz

Bez strategii ani rusz

Przedsiębiorczość to nie tylko tematy finansowe, ale również inteligencja emocjonalna czy psychologia sukcesu – mówi Paweł Wencel, lider Klubu Inteligencji Finansowej.

LIFE IN. Łódzkie: Jak w trzech zdaniach można określić czym zajmuje się Klub Inteligencji Finansowej?

Paweł Wencel: Od ponad dziewięciu lat rozwijamy przedsiębiorczość wśród Polaków. Naszym głównym celem jest poprawa ich świadomości finansowej, czego uczymy poprzez trzy skuteczne sposoby zarabiania pieniędzy. Pierwszy sposób to inwestowanie na rynkach kapitałowych, głównie w postaci kontraktów terminowych na rynku forex, drugi – inwestowanie w nieruchomości czy to poprzez flipy, czy wynajem długoterminowy i trzeci – rozwój biznesu.

Kiedy pojawił się pomysł stworzenia KIF?

Od zawsze udzielałem się w organizacjach szkolnych i studenckich. Zawsze ciągnęło mnie do pomagania innym i tworzenia czegoś nowego. Ta chęć pomocy sprawiła, że od dawna myślałem o stworzeniu takiej instytucji, wokół której mogliby się skupić ludzie podobnie myślący. Pomysł na Klub Inteligencji Finansowej pojawił się po napisaniu pracy magisterskiej. Zagłębiając się w różnego rodzaju badania potrzebne do jej powstania zauważyłem, że poziom przedsiębiorczości w naszym kraju jest bardzo niski. Swoją inicjatywą chciałem to zmienić.

Jaki jest poziom edukacji biznesowej i finansowej w Polsce?

Jeśli chodzi o tematy przedsiębiorczości czy biznesu to edukacja w tym zakresie jest w Polsce na niskim poziomie. Dzieci uczymy jak wypełnić PIT czy jak wziąć kredyty. Umiejętności te też są potrzebne, ale w żaden sposób nie przygotowują młodego człowieka do życia w społeczeństwie, a tym bardziej do założenia własnego biznesu, a jedynie do korzystania z produktów finansowych. Narodowy Bank Polski, który jest odpowiedzialny za edukację Polaków, uczy też tylko, jak stać się klientem banku, natomiast nikt nie uczy prawdziwej przedsiębiorczości. A przecież człowiek, który zamierza czy prowadzi już biznes musi mieć pozytywne przekonania, strategię i żyje w określonym środowisku. Przedsiębiorczość to nie tylko tematy finansowe, ale również inteligencja emocjonalna czy psychologia sukcesu. Tego nie ma w szkole ani na studiach, dlatego ludzie nie są świadomi, jak bardzo takie narzędzia są w stanie pomóc nie tylko w biznesie, ale również w życiu. W związku z tym młody człowiek poszukuje wiedzy poza szkołą, w różnego rodzaju książkach czy kursach, których na rynku jest bardzo dużo i nie wszystkie dają sprawdzoną i skuteczną wiedzę.

W jaki sposób przekazywać swoją wizję budowania firmy w zespole tak, by szedł z nami w tym samym kierunku?

Po pierwsze, aby przekazać swoją wizję budowania firmy, dobrze jest usiąść i ją zaplanować. Tak, żeby firma posiadała mocne fundamenty. Zadania wynikające z wizji dobrze jest rozdysponować według predyspozycji wynikających z profili biznesowych zespołu, wtedy każda z osób pracuje w oparciu o swoje naturalne mocne strony. Jeśli zespół poznał i jest świadomy, w jakim kierunku podąża firma, wtedy osoby angażują się chętniej, gdyż widzą sens swoich poszczególnych działań. Na spotkaniach Business Excavator uczymy też, jak zaspokajać 12 głównych potrzeb pracowników w oparciu o wizję firmy.

Biznes, rynki kapitałowe i nieruchomości to główne fi lary Klubu Inteligencji Finansowej. Dlaczego są kluczowe?

To trzy najefektywniejsze sposoby zarabiania dużych pieniędzy. Jeżeli znasz osobę, która ma kilkucyfrowe liczby na swoim koncie bankowym, to na pewno korzystała z którejś z tych trzech strategii. Sprawdziłem to. Głęboko w to wierzę i tego się trzymam.

Co daje Panu w codziennej pracy przebywanie w gronie przedsiębiorców?

Mówi się, że człowiek jest wypadkową sześciu osób, z którymi najczęściej przebywa, ale tak naprawdę każdy człowiek ma na nas jakiś wpływ. Społeczność przedsiębiorców, jaką tworzymy w Klubie Inteligencji Finansowej, niesie za sobą wiele pozytywnych efektów dla biznesu. To nie tylko popularny networknig, podczas którego możemy wymienić się kontaktami, to łączenie biznesów, klientów z odpowiednimi dostawcami, to możliwość wymiany poglądów i doświadczeń, a to w konsekwencji przekłada się na wymierne efekty finansowe.

Jakim zapleczem dysponuje Klub Inteligencji Finansowej? Na jaką pomoc mogą liczyć przedsiębiorcy?

Od samego początku stawialiśmy na skuteczność u osób, które do nas dołączają. Naszym celem jest, żeby przedsiębiorcy powiększali przychody dwukrotnie, w możliwie najszybszym czasie, a przy okazji uzyskiwali więcej wolnego czasu. Przedsiębiorcy mogą liczyć na pomoc: w poszukiwaniu wąskich gardeł, poznaniu na jakim etapie rozwoju swojego biznesu aktualnie się znajdują i dzięki konkretnym narzędziom wejść na kolejny. Widzieliśmy też wielu przedsiębiorców, którzy wiedzieli co mają zrobić, jednak z jakiś ważnych dla siebie powodów „coś” ich powstrzymywało. Pomagamy skutecznie od dwóch lat znaleźć ten czynnik, tak, żeby można za każdym razem realizować swój potencjał z lekkością i łatwością, i co najważniejsze w zgodzie z sobą samym.

O jakiej wiedzy mowa?

O takiej, dzięki wdrożeniu, której zyska się więcej wolnego czasu, który będzie można spędzić z rodziną czy realizując marzenia. Takiej, która przełoży się na lepsze relacje w zespole i realne zyski. Takiej, która pozwoli oddychać każdego dnia z lekkością. Podczas Business Excavator prezentujemy narzędzia pozwalające pracować z przekonaniami na swój temat i wartościami, dzięki czemu łatwiej dojrzeć drogę do realizacji swoich celów i cele same w sobie. Pokazujemy, w jaki sposób zbudować zespół ludzi, którzy komunikują się ze sobą bez żadnych problemów. Podpowiadamy, jak dostrzec swoje mocne strony pozwalające na budowanie lepszych relacji z pracownikami i partnerami biznesowymi oraz jak zwiększyć sprzedaż i podnieść jakość. Wszystkie te elementy bez wątpienia przełożą się na wyniki finansowe.

Jakie powinny być pierwsze kroki w każdym biznesie?

Najpierw warto postawić fundamenty, czyli zbudować wspierające przekonania. Następnie stworzyć zespół, z którym tę firmę otworzymy i tu przyda nam się wiedza, o tym jak dobierać ludzi do zadań, które chcemy realizować. Kolejny etap to zbudowana wspólnie z zespołem strategia firmy, która pozwoli nam dotrzeć do celu dwa razy szybciej i nie działać w chaosie. Na koniec warto poznać narzędzia do wykonania misji, czyli wiedzieć, jak powinno się sprzedawać produkt lub usługę. Na tych czterech rzeczach radzimy się skupić i tego uczymy podczas warsztatów. To one tworzą według nas firmę doskonałą.

Na czym polegają warsztaty z Cashflow?

Warsztaty przy grze Cashflow są pierwszym krokiem do rozwoju swojej inteligencji finansowej. Gra idealnie wpisuje się w ideologię naszej firmy pokazując, że poprzez zarabianie na giełdzie, nieruchomościach czy prowadząc swój biznes można osiągnąć dochód pasywny. Jest to moment, w którym nasze zarobki przekraczają nasze koszty, a my nie potrzebujemy angażować naszego czasu, aby zarabiać pieniądze. Rozgrywka w grze z pomocą kompetentnej osoby otwiera umysł i pozwala spojrzeć inaczej na sposób, w jaki zarabia się pieniądze. Spotkanie przy grze inspiruje do działania i wprowadza w świat ludzi bogatych, ponieważ poprzez grę uczymy się praktycznych i co najważniejsze skutecznych sposobów zarabiania pieniędzy.

Gdzie widzi Pan Klub Inteligencji Finansowej za 5-10 lat?

Klub Inteligencji Finansowej jest odpowiedzią na wyzwania i zmagania, przed którymi stoją małe i średnie fi rmy. Od ponad dziesięciu lat nieustannie wychodząc naprzeciw opracowujemy najbardziej skuteczne narzędzia edukacji biznesowej, które po wdrożeniu prowadzą do podwojenia wyników finansowych, a przy okazji większej ilości wolnego czasu. Jesteśmy dumni, że pomogliśmy już ponad 4.000 przedsiębiorcom rozwinąć skrzydła, żyć w zgodzie ze swoimi wartościami. Ostatnio na spotkanie do Klubu przyszedł 11-letni chłopiec i powiedział: „nie wiem co zrobiliście z moim tatą, ale ma dla mnie więcej czasu”. Chciałbym, żeby takie sytuacje na przestrzeni 5-10 lat, występowały jak najczęściej i co więcej, żeby ta mądrość służyła następnym pokoleniom, które za chwilę wejdą na rynek pracy i będą budować kolejne firmy.

Rozmawiał Damian Karwowski

Klub Inteligencji Finansowej
Łódź, ul. Narutowicza 24 lok. 35
tel. 576 550 566
e-mail: biuro@klubinteligencjifinansowej.pl
www.klubinteligencjifinansowej.pl