Uroda

Ballada o włosach

Ballada o włosach

Stan skóry głowy to tak naprawdę wypadkowa wielu czynników. Stres, napięcia, zanieczyszczenie środowiska, stosowanie agresywnych zabiegów chemicznych, nieodpowiednia dieta i pielęgnacja.

To tylko kilka z możliwych przyczyn wypadania włosów u kobiet – mówi Izabella Pietruszka-Kluska, właścicielka salonu BB Hair Spa by Izabella.

Czy wypadanie włosów u kobiet jest powszechnym zjawiskiem?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytaniem. Na pewno, coraz więcej pań skarży się na problem wypadania włosów i staje się on dla nich wielkim wyzwaniem. Kobiety zdecydowanie gorzej od mężczyzn radzą sobie z tym problem, wszak piękne włosy są symbolem kobiecości. Ich nadmierna utrata może więc rodzić duże napięcia psychiczne, a niekiedy nawet depresję.

Jakie czynniki wpływają na to, że tracimy włosy – hormony, geny, styl życia czy może sposób pielęgnacji?

Stan skóry głowy to tak naprawdę wypadkowa wielu czynników. Stres, napięcia, zanieczyszczenie środowiska, stosowanie agresywnych zabiegów chemicznych, nieodpowiednia dieta i pielęgnacja, to tylko kilka z możliwych przyczyn wypadania włosów u kobiet. Bardzo dużo osób boryka się także z problemem zaburzeń hormonalnych. Pamiętajmy, że na kondycję włosów wpływ mają przede wszystkim dwa rodzaje hormonów: androgeny – hormony płciowe odpowiadające za najczęstszą postać utraty włosów – łysienie androgenowe oraz estrogeny działające na włosy ochronnie. To dlatego kobiety w ciąży mają zwykle gęste i bardziej błyszczące włosy, a po urodzeniu dziecka, wskutek gwałtownego spadku estrogenów, pojawia się u nich wzmożone wpadanie. Teraz doszedł jeszcze problem nazywany pocovidowym wypadaniem włosów. Jeśli po chorobie nie zadbamy o siebie, to zdecydowanie więcej czasu zajmie przywrócenie włosom zdrowego wyglądu. Inne choroby mogą także nasilić wypadanie włosów, jak chociażby niedoczynność i nadczynność tarczycy, choroby przewlekłe jak cukrzyca, choroby zakaźne czy nawet psychiczne. Także choroby owłosionej skóry głowy takie jak łupież, łojotokowe zapalenie skóry głowy, łuszczycę czy niektóre grzybic, mogą powodować utratę włosów.

Kiedy wypadanie włosów jest normalnym zjawiskiem, a kiedy powinno nas zaniepokoić?

Średnio na głowie człowieka znajduje się około 100-150 tysięcy włosów. Już w życiu płodowym kształtuje się ich ilość i gęstość. Nie rosną w jednakowym tempie, sąsiadujące ze sobą mieszki włosowe znajdują się w różnych fazach cyklu. Na zdrowej skórze głowy najwięcej włosów znajduje się w fazie wzrostu, te w fazie spoczynku, w której wypadają, stanowią około 10-15%. Każdy włos żyje przeciętnie trzy, cztery lata, następnie wypada. Mieszki włosowe na głowie są genetycznie zaprogramowane do produkcji ok. 20-30 włosów w trakcie całego życia. Utrata około 100-150 włosów dziennie jest więc naturalnym zjawiskiem biologicznym. Problem pojawia się, gdy ilość ta wzrasta.

Czym różni się łysienie androgenowe od plackowatego i które z tych problemów jest uleczalne i odwracalne?

Łysienie plackowate to przewlekła choroba zapalna z kręgu autoimmunologicznych, z predyspozycją genetyczną. Dochodzi wówczas do uszkodzenia mieszków włosowych i wypadania włosów. Na skórze głowy powstają rozległe „łyse” plamy, kształtem przypominające placki. Leczenie tego typu łysienia jest trudne, długotrwałe i może nie przynieść oczekiwanych rezultatów. Łysienie androgenowe występuje z powodu wrażliwości mieszków włosowych na pochodną testosteronu – dihydrotestosteronu (DHT). Hormon ten powoduje miniaturyzację, a na końcu zanik mieszków włosowych, który jest nieodwracalny. U mężczyzn charakteryzuje się cofaniem linii włosów na skroniach i czole, później proces zaczyna obejmować koronę głowy. U kobiet włosy przerzedzają się na środku głowy w postaci rozproszonej. Łysienia androgenowego nie da się wyleczyć, ale można spowolnić chorobę.

Kiedy powinniśmy rozważyć skorzystanie z pomocy trychologa?

Jak w przypadku każdego schorzenia, im wcześniej, tym lepiej. Trycholog uważnie zbada skórę głowy i włosy przy pomocy specjalnego trychoskopu, zada niezbędne pytania, które ułatwią mu postawienie trafnej diagnozy. Często niezbędne mogą okazać się dodatkowe badania.

W jaki sposób leczy się problem utraty włosów?

Przede wszystkim trzeba zadbać o odpowiednią pielęgnację: oczyszczanie, lepsze ukrwienie skory i jej odżywienie. Tu zarówno dużą rolę odgrywają zabiegi, jak i pielęgnacja w domu. Warto rozpocząć od serii zabiegów nieinwazyjnych, to znaczy oczyszczających z użyciem aparatury do infuzji tlenowej i tlenoterapii. Gdy skóra jest przygotowana można skorzystać z karboksyterapii i mezoterapii. Oczywiście najpierw niezwykle ważne jest wykonanie badania krwi, które może wykazać niedobory lub zaburzenia hormonalne, które mogą mieć wpływ na wypadanie.

Czego unikać w pielęgnacji i stylizacji włosów, żeby nie prowokować utraty włosów?

Zbyt agresywnego rozczesywania splątanych pasm. Sprawia, że włosy bardziej wypadają albo zostają mechanicznie uszkodzone. Ciasno i mocno spięte fryzury też mogą przyczynić się do wzmożonego wypadania włosów. Nadmierne tarcie i ciągnięcie włosów, zbyt wysoka temperatura podczas stylizacji włosów przy użyciu lokówki bądź prostownicy, noszenie ciasnych, nieprzewiewnych okryć głowy.

Na co zwrócić uwagę, żeby wzmocnić włosy zewnętrznie oraz od środka?

Przede wszystkim na zbilansowaną pielęgnację dostosowaną do potrzeb skóry głowy i włosów, a pamiętajmy, że to często różne potrzeby. Przykładowo skóra głowy wymaga peelingu, szamponu na łojotok i przeciw wypadaniu, a jednocześnie włosy mogą być bardzo suche, więc na długościach stosujemy maski do włosów suchych o właściwościach regenerujących. Zwracajmy też uwagę na składniki w używanych kosmetykach, warto by zawierały proteiny, które stanowią podstawowy budulec włosów, pomagają odbudować strukturę włosa, a także zapobiegają wypłukiwaniu keratyny z ich wnętrza. Humektanty – to substancje posiadające zdolność wiązania wody wewnątrz włosa, zapewniają odpowiedni poziom ich nawilżenia. Emolienty – za sprawą właściwości natłuszczających pokrywają włosy niewidoczną warstwą lipidową, której zadaniem jest zapobieganie odparowywaniu wody z wnętrza włosów. I oczywiście odpowiednia dieta bogata w żelazo, cynk, białka i aminokwasy, bogata w warzywa i owoce. Warto też zadbać o aktywność fizyczną, która dotlenia komórki, poprawia krążenie i działanie całego organizmu, w tym skóry głowy, odpowiedni wypoczynek, wystarczający sen i unikać sytuacji stresowych.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcie Justyna Tomczak

BB Hair Spa by Izabella
Łódź, ul. Franciszkańska 99
tel. 793 015 386
www.facebook.com/bbhairspa