Polecamy

Bądź sobą – mimo wszystko, czyli Festiwal OFF Północna

Bądź sobą – mimo wszystko, czyli Festiwal OFF Północna

Tegoroczny Festiwal OFF Północna 2020 potrwa od 10 do 18 kwietnia. Wydarzenia, pokazujące różnorodność form współczesnego teatru muzycznego, spięte hasłem „Bądź sobą – mimo wszystko”.

Wciąż aktualne teksty Kory Jackowskiej i Grzegorza Ciechowskiego w jazzujących aranżacjach, przejmujący muzodram Anety Todorczuk z piosenkami Sinead O’Connor i musical o zbrodni nie do końca doskonałej. Gwiazdy młodego pokolenia: Eliza Rycembel, Marcin Januszkiewicz czy Maciej Pawlak. Do tego Konkurs Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty oraz spotkania z artystami. Właśnie ogłoszono program kwietniowego wydarzenia organizowanego przez Teatr Muzyczny w Łodzi. Rusza sprzedaż biletów.

Piąta edycja Festiwalu Małych Form Dramatyczno-Muzycznych OFF-Północna to wydarzenia pokazujące różnorodność form współczesnego teatru muzycznego, spięte hasłem „Bądź sobą – mimo wszystko”. – To właśnie zderzenie indywidualizmu i jednostki z aspektami otaczającej nas rzeczywistości: społecznymi, kulturowymi czy wyznaniowymi, jest tematem wybranych w tym roku spektakli i recitali – mówi Krzysztof Wawrzyniak, kierownik artystyczny festiwalu. – Zaproszeni artyści, sięgając po różne formy wyrazu z katalogu o nazwie „teatr muzyczny”, mówić będą o naszym obowiązku, by sprzeciwiać się przemocy, nietolerancji, hipokryzji, nijakości – dodaje.

Festiwal odbędzie się w dniach 10-18 kwietnia. Pierwszego dnia – w sobotę 10 kwietnia o g. 18.30 – na scenie Teatru Muzycznego w Łodzi zobaczyć będzie można propozycję „20 lexusów na czwartek”, warszawskiej grupy Teatr Potem-O-Tem, która zaprosi publiczność na spotkanie z Coach Elą. W teatralnej sesji terapeutycznej udział wezmą między innymi Eliza Rycembel, Filip Kosior, Maria Sobocińska, Jan Marczewski.

Dzień później, 11 kwietnia o g. 17.00, musical o manipulacji i zbrodni, czyli „Thrill me. Historia Leopolda i Loeba” w wykonaniu zespołu Mazowieckiego Teatru Muzycznego. W rolach studentów planujących przestępstwo doskonałe wystąpią doskonale znani łódzkiej publiczności: Maciej Pawlak
i Marcin Januszkiewicz.

W środę, 14 kwietnia o g. 18.30, „Kobieta, która wpadała na drzwi”, czyli muzodram Anety Todorczuk. Wstrząsająca historia czterdziestoletniej kobiety, która wbrew wszystkiemu poszukuje własnej wartości i wręcz z nadludzką determinacją próbuje ocalić resztki godności opatrzona została piosenkami Sinead O’Connor.

Z kolei podczas recitalu „Uwaga! Tu obywatelka!” Karolina Micuła z Wrocławia zaprezentuje wybrane utwory Grzegorza Ciechowskiego i Kory Jackowskiej, podane w nowej jazzującej oprawie. Wyjątkowe spotkanie z legendarnymi utworami, które nie straciły nic ze swojej aktualności, odbędzie się
16 kwietnia o g. 18.30.

Na finał rozstrzygnięcie III Konkursu Piosenki Aktorskiej im. Jonasza Kofty. Młodzi śpiewający aktorzy staną przed mistrzowskim jury. Zasiądą w nim: Wojciech Kościelniak – reżyser spektakli muzycznych i wybitny śpiewający aktor; Piotr Kofta – pisarz; Konrad Imiela – aktor i reżyser, kompozytor oraz autor tekstów, dyrektor wrocławskiego Capitolu; Jakub Szydłowski – aktor musicalowy, reżyser, dyrektor artystyczny Teatru Muzycznego w Łodzi; Cezary Studniak – aktor, wokalista i reżyser oraz Krzysztof Wawrzyniak – pomysłodawca i koordynator Festiwalu OFF-Północna, a także Agnieszka Łuczak – pełnomocnik prezydenta Łodzi ds. równego traktowania, ponieważ w tym roku poza statuetką Jonaszka, jurorzy przyznają również Nagrodę Równościową. Festiwal zakończy koncert „Piosenka jest dobra na wszystko”.

– To wieczór z piosenką aktorską, więc proponujemy spotkanie z jej klasyczną, elegancką odsłoną, czyli z repertuarem Kabaretu Starszych Panów w interpretacji artystów naszej sceny – mówi Grażyna Posmykiewicz, dyrektor Teatru Muzycznego. – To nasza najnowsza premiera, w reżyserii a bilet będzie można kupić w specjalnej, festiwalowej cenie – wyjaśnia i dodaje, że na program tegorocznej edycji festiwalu OFF-Północna składają się także spotkania, panel czy warsztaty edukacyjne: zajęcia aktorskie w plenerze dla uczestników w kilku grupach wiekowych oraz „dziewczyńskie” arte-warsztaty, których nastoletnie uczestniczki zastanowią się, co to znaczy robić coś „jak baba” i kiedy dziewczyna staje się kobietą oraz kto o tym decyduje. Od dziś rusza sprzedaż biletów na festiwal. Obejrzenie wszystkich spektakli ułatwi karnet w cenie 150 zł. Cena biletu na jeden spektakl wynosi 25-50 zł.

Off Północna