Styl życia

Asertywność w komunikacji

Asertywność w komunikacji

W asertywności chodzi o świadomość siebie. O taki poziom akceptacji i miłości własnej, z którego wynika poczucie wewnętrznego bezpieczeństwa. Czuję się z sobą dobrze, ufam sobie, mam w sobie wdzięczność i otwartość na różnorodność. Zamiast oceniać innych, słyszę ich, widzę, czuję i zdaję sobie sprawę z tego, że inny nie oznacza gorszy, że jeśli ktoś uważa inaczej niż ja, to wcale nie musi się mylić.

 

Zdaję sobie sprawę z tego, że „prawda” ma charakter bardzo subiektywny, a człowiek ma tendencję do gloryfikowania swojej własnej „prawdy”. Nasza „prawda” nie jest wcale rzeczywistością, ale jest naszą wersją rzeczywistości.

Warto pamiętać o tym, że to Ty ustalasz granice i sam masz ogromny wpływ na to, jak postrzegają Cię inni ludzie. Poprzez spełnianie każdej zachcianki partnera, szefa, przyjaciółki czy kolegi z pracy bardzo szybko uczysz otoczenie, że Twoje potrzeby nie są ważne. Przez co w późniejszym czasie trudno będzie Ci wprowadzić zmiany czy wyegzekwować istotne dla Ciebie kwestie. Warto więc od razu postawić granice i stanowczo, ale grzecznie odmówić, gdy nie chcesz czegoś zrobić.

Asertywność i poszanowanie innych

Asertywność pozwala Ci na jasne wyrażanie swojego zdania, ale z poszanowaniem racji innych osób. Odmowa, szczególnie skierowana wobec osób wyższych hierarchią, jak i bliskich przyjaciół czy rodziny, często wiąże się z późniejszym poczuciem winy. Jeżeli jednak z jakiegoś powodu nie możesz lub najzwyczajniej nie chcesz zrealizować czyjejś prośby, warto najpierw zastanowić się, czyj interes – Twój własny czy osoby proszącej – ma dla Ciebie w tym momencie pierwszorzędne znaczenie. Odmowa nie musi być bowiem spowodowana złymi intencjami, a uprzejme uzasadnienie jej przyczyn w większości przypadków sprawi, że osoba prosząca pozostanie wobec nas przychylna, szanując przy tym nasze priorytety i interesy.

Komunikujesz z poziomu JA

Gdy czujesz, że ktoś cię atakuje werbalnie, komunikujesz z poziomu „JA”, czyli mówisz o tym jak się z tym czujesz, podajesz szczere uzasadnienia, prosisz o to, żeby w przyszłości komunikował do Ciebie w zaproponowany przez Ciebie sposób. Robisz to za każdym razem, gdy zachowanie tej osoby się powtarza. Robisz to mimo lęków i obaw o konsekwencje. Robisz to z szacunkiem do siebie i drugiej strony. Robisz to inaczej niż dotąd, jeśli dotąd nie działałeś asertywnie. Efekty przyjdą, nie będzie już więcej tak, jak dotąd było. Pojawi się poczucie ulgi, odetchniesz.