Biznes

Arkadiusz Miszczuk: Dezynfekcja XXI wieku

Arkadiusz Miszczuk: Dezynfekcja XXI wieku

O unikatowej, ekologicznej metodzie nanodezynfekcji opartej o naturalne procesy zachodzące w przyrodzie, jej ekonomiczności i wyjątkowo długiej skuteczności rozmawiamy z Arkadiuszem Miszczukiem, właścicielem firmy ARKOMI.

LIFE IN Łódzkie: Pandemia sprawiła, że wszyscy jesteśmy zobligowani do większego reżimu higienicznego. Dotyczy to nie tylko osób fizycznych, ale wszystkich firm i instytucji. Wszędzie w powietrzu unosi się taki charakterystyczny zapach środków dezynfekujących. Czy można zabezpieczyć powierzchnie praktycznie bezzapachowo i na zdecydowanie dłuższy okres czasu?

Arkadiusz Miszczuk: Tak, wykorzystując unikatową na polskim rynku metodę dezynfekcji opartą na nanotechnologii dwutlenku tytanu. Jak to wygląda w praktyce? Na dowolną powierzchnię nanosimy dyfuzorem elektrostatycznym płynny preparat o nazwie SmartCoat™, który tworzy trwałą fotokatalityczną nanoekopowłokę i to właśnie ona przy udziale dowolnego światła – naturalnego lub sztucznego eliminuje z powietrza oraz z powierzchni wszelkie zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne. Skuteczność działania tej powłoki oraz efekt samooczyszczania powierzchni i powietrza utrzymuje się przez 24 miesiące. Preparat jest bezwonny i bezbarwny.

W jaki sposób SmartCoat™ chroni powierzchnie przed wirusami i bakteriami tak długo?

Po aplikacji na dowolną powierzchnię płynnego preparatu powstaje na niej trwała, przezroczysta powłoka dwutlenku tytanu (TiO2), która bezpośrednio po naniesieniu jest gotowa do działania. Oświetlenie powłoki dowolnym światłem (naturalnym lub sztucznym) wywołuje jej fotoaktywność i od razu na skutek obecności powietrza atmosferycznego zaczyna ona nieustannie uwalniać z powietrza rodniki utleniające. Rodniki te są całkowicie obojętne i nieszkodliwe dla ludzi, zwierząt i roślin, natomiast w mikro i nano świecie są wysoce skutecznymi odczynnikami. Nieustannie uwalniane rodniki wchodzą w reakcję z substancjami organicznymi, takimi jak: wirusy, bakterie, zarodniki pleśni, grzybów, kurz, mikrocząsteczki. Ponadto wiążą się z rakotwórczymi lotnymi związkami organicznymi, jak benzen, toluen, formaldehyd i wieloma innymi. Rodniki skutecznie wiążą także tlenki azotu oraz inne szkodliwe substancje i zapachy, w tym generowane przez dym tytoniowy. Do rozkładu grup wyżej wymienionych związków organicznych dochodzi natychmiast po związaniu się z nimi rodników. Produkty końcowe tej reakcji to niewidzialna para wodna i dwutlenek węgla. Powstają one w niewielkich ilościach i są przyjazne dla środowiska.

Czy ta technologia z wykorzystaniem dwutlenku tytanu jest bezpieczna? Preparaty mają certyfikaty?

Oczywiście, że jest bezpieczna, SmartCoat™ i technologia jego aplikowania posiada certyfikat Państwowego Instytutu Higieny. Jest bezpieczna dla zwierząt, ludzi i środowiska.

Gdzie można stosować tę unikalną metodę oczyszczania?

Metodę dezynfekcji z zastosowaniem SmartCoat™ opracowano w Malezji, gdzie jest powszechnie stosowana, chętnie wykorzystywana jest również na Tajwanie, w Japonii, czy Korei Południowej. Do Polski trafiła przez Czechy, gdzie powszechnie stosowana jest między innymi w placówkach służby zdrowia. I takie resztą było jej pierwotne przeznaczenie. Teraz z powodzeniem stosowana jest w gabinetach lekarskich, przychodniach, szpitalach, domach pomocy, aptekach, laboratoriach, gabinetach medycyny estetycznej, biurach, szkołach, przedszkolach, uczelniach, w branży motoryzacyjnej, transporcie publicznym, gastronomii, hotelarstwie, a także w przemyśle i przetwórstwie, czy gospodarstwie domowym.

Czy każdą powierzchnię można pokryć SmartCoat™?

Aplikacja SmartCoat™ może być stosowana na wszelkiego rodzaju powierzchnie gładkie, porowate, jak i tkaniny. Bez problemu zabezpieczymy nią m.in. powierzchnie szklane, stalowe, ściany i sufity oraz meble każdego rodzaju.

Może pomówmy teraz o korzyściach. Co zyskujemy, decydując się na tę metodę dezynfekcji?

Przede wszystkim jest to jedyna dostępna na rynku metoda gwarantująca tak długotrwałą ochronę, czyli 24 miesiące. W porównaniu do zamgławiania, które działa jeden dzień lub ozonowania, którego skuteczność szacuje się na pięć dni, to naprawdę doskonała i długotrwała ochrona przed wirusami, bakteriami, alergenami, pleśniami, smogiem, lotnymi związkami i nieprzyjemnymi zapachami. Można o niej śmiało powiedzieć, że to metoda podwójnie eko. Po pierwsze jest ekologiczna, bo oparta jest o naturalne procesy zachodzące w przyrodzie, czyli o fotokatalizę i utlenianie, po drugie jest ekonomiczna. Jeśli rozłożymy koszty w czasie, to jest to najtańsza z metod dostępnych obecnie na rynku.

A mogę zapytać, jaka jest konkretnie cena?

Pokrycie metra kwadratowego powierzchni kosztuje 30 złotych. Ostatnio przygotowywałem kosztorys dla właścicieli 50-metrowego mieszkania, usługa kosztować będzie około 5000 złotych i zabezpieczy mieszkanie na dwa lata. Dla porównania podam, że jednorazowy koszt ozonowania to około 500 złotych. Aby osiągnąć porównywalny efekt dezynfekcji mieszkania, to w ciągu dwóch lat musielibyśmy ozonować mieszkanie 146 razy, co daje łącznie kwotę 73 tysięcy złotych.

Czy trzeba jakoś specjalnie przygotować powierzchnie ?

Wszystkie powierzchnie gładkie, jak szkło, stal, gres, kamienie naturalne, drewno lakierowane lub malowane muszą być dokładnie odkurzone, umyte i odtłuszczone. Powierzchnie porowate trzeba dokładnie odkurzyć i jeśli można wytrzeć na mokro. Ściany trzeba odkurzyć lub zmyć. Zaaplikowanie preparatu nie spowoduje, że brud zostanie usunięty, ale zabezpieczy przed jego dalszym osadzaniem, o czym szybko przekonują się wszyscy, którzy zdecydowali się na aplikację SmartCoat™.

W jaki sposób się o tym przekonują?

W ramach usługi wykonujemy pomiar czystości powierzchni metodą ATP. Pierwszy pomiar odbywa się przed aplikacją, drugi po. Proszę mi wierzyć, różnice są diametralne. Jeśli ktoś życzy sobie kolejnych pomiarów, oczywiście wykonujemy je, ale za dodatkową opłatą.

Czy powierzchnie tak zabezpieczone trzeba czyścić specjalnym preparatem?

Zanim odpowiem, dodam tylko, że pomieszczenia mogą być użytkowane już po 60 minutach od aplikacji preparatu. Po 24 godzinach, gdy powłoka się już uformuje, może mieć ona bezpośredni kontakt z wodą. Do sprzątania zaleca się wilgotne ściereczki z mikrofibry, można je zwilżyć wodą lub z delikatnym środkiem czystości. Powierzchnie pokryte nanopowłoką są antystatyczne, co oznacza, że cząsteczki kurzu są od niej odpychane, więc powierzchnia się samooczyszcza. Dzięki czemu do jej czyszczenia zużyjemy mniej środków.

Sami możemy zaaplikować taką powłokę?

Nie. Usługa wykonywana jest przez profesjonalnie przeszkolone zespoły techniczne z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu z uwzględnieniem zachowania zasad BHP.

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcia Paweł Keler, Katarzyna Ulańska

Arkadiusz Miszczuk
tel. 887 220 550
arkadiusz.miszczuk@sanaero.pl
www.dezynfekcjaskutecznie.pl
www.arkomi.pl