Wydarzenia

Architektura przyszłości i ekologia

Architektura przyszłości i ekologia

Filip Springer będzie gościem spotkania organizowanego przez firmę BUDOMAL i Wydział Ekonomiczno-Socjologiczny Uniwersytetu Łódzkiego. Reporter poprowadzi wykład „Czy warto projektować? Ślad ekologiczny architektury” i opowie o wyzwaniach  nowego budownictwa w obliczu zmian klimatycznych, które dzieją się tu i teraz.

 

Szybki fact-checking, który rzuca zupełnie nowe światło na projektowanie architektoniczne: Powstawanie, użytkowanie i rozbiórka budynków to źródło 40% światowej emisji gazów cieplarnianych, a produkcja cementu – 11%. Ruch budowlany zużywa 36% światowych zasobów energii. W 2030 roku 60% populacji będzie żyło w miastach. Ustalenia naukowców nie pozostawiają złudzeń – kryzys klimatyczny przestał być sprawą przyszłości, która nas nie dotyczy, a zaczął być problemem dotkliwym i realnym. Wszystko zostawia swój ślad, także ekologiczny. Co w tej sprawie mają do zrobienia architekci i architektki? Jak zadbać
o architekturę, która jest eco-friendly? A może, zamiast zadawać sobie pytanie: Jak projektować, powinniśmy się zastanowić, czy w ogóle to robić? Wszystkie wątpliwości, wyzwania i rozwiązania przedstawi na swoim wykładzie „Czy warto projektować? Ślad ekologiczny architektury” 22 marca o 11.30 w sali C101 na Wydziale Ekonomiczno-Socjologicznym UŁ Filip Springer, współzałożyciel Polskiej Szkoły Ekopoetyki.

 

Filip Springer ukończył archeologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Pracuje jako reporter i fotograf. Ocala miejsca od zapomnienia – Miedzianka. Historia znikania (2011), czule przygląda się architekturze – Źle Urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u (2012), odmienia słowo „dom” przez wszystkie przypadki – 13 pięter (2015).

Współpracował z PWSTiF w Łodzi, Amnesty International Polska, Greenpeace Polska, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, fundacją Imago Mundi, Biurem Europejskiej Stolicy Kultury Katowice 2016. Wykładał na Wyższej Szkole Nauk Humanistycznych
i Dziennikarstwa w Poznaniu, obecnie współpracuje z Instytutem Reportażu w Warszawie.