Ludzie

ALIBI po raz drugi

ALIBI po raz drugi

Trwają intensywne przygotowania do drugiej edycji Targów ALIBI, targów dedykowanych kobietom w każdym wieku. Dominika Olaszek i Katarzyna Olasik, pomysłodawczynie i organizatorki, opowiadają nam o tym, skąd się wziął pomysł na to wydarzenie, jak oceniają ubiegłoroczną edycję i czym nas zaskoczą w tym roku.

LIFE IN. Łódzkie: To może dla porządku zaczniemy od początku. Jak się narodził pomysł na organizację targów dla kobiet ALIBI, które po raz pierwszy zorganizowałyście Panie w ubiegłym roku?

Dominika Olaszek: Od kilku lat organizuję w Łodzi Mamy Targ, rodzinną imprezę targową, z myślą o mamach, kobietach, które są w ciąży, jak i z myślą o tych paniach, które w niedalekiej przyszłości myślą o potomstwie. Na wydarzeniu zawsze pojawiają się moje przyjaciółki, które zaczęły delikatnie sugerować, że przydałaby się impreza o nieco odmiennym, szerszym charakterze, skierowana do wszystkich kobiet. Pomyślałam czemu nie spróbować, przecież owszem jestem matką, ale przede wszystkim jestem kobietą. I zaczęły się długie rozmowy z Kasią, moją najlepszą przyjaciółką.

Katarzyna Olasik: Oczywiście byłam i jestem stałym gościem Mamy Targu, ale w pewnym momencie dotarło do mnie, że przychodzę tu tylko i wyłącznie towarzysko. Dlatego pomysł organizacji imprezy skierowanej do kobiet bardzo szybko podchwyciłam. Zresztą myśl o tym, by zrobić coś wspólnie z Dominiką, od wielu lat we mnie dojrzewała. Na co dzień zawodowo zajmuję się zupełnie czymś innym, a własny projekt marzył mi się od dawna. Lubię nowe wyzwania, nowe przygody w swoim życiu.

Dominika Olaszek: Mamy podobny gust, interesują nas podobne rzeczy, więc wiedziałyśmy, że współpraca będzie nam się dobrze układać. Czułyśmy pod skórą, że pewne rzeczy widzimy po prostu tak samo.

I zaczęły się przygotowania…

Katarzyna Olasik: Tak, w zasadzie cały rok poświęciłyśmy na przygotowania do pierwszej edycji. Odwiedziłyśmy mnóstwo imprez targowych w całej Polsce. Praktycznie co weekend gdzieś byłyśmy. Wiedziałyśmy doskonale, że to dobry czas na organizację imprezy z myślą o kobietach. Motyw kobiety – obecny jest w mediach, w polityce, podczas różnego rodzaju spotkań. Dyskutujemy o naszej roli w życiu, miejscu w rodzinie, na eksponowanych stanowiskach. A w Łodzi do tej pory nie było takiego wydarzenia dla kobiet, gdzie każda z nas mogłaby znaleźć dla siebie coś wyjątkowego.

Wyjątkowego, w jakim zakresie?

Dominika Olaszek: Bardzo szerokim, zaczynając od unikatowych ubrań projektantów, a nie tych, które na co dzień dostępne są w sieciówkach, poprzez wyjątkową biżuterię, naturalne kosmetyki, designerskie dodatki do domu, propozycję na interesujące hobby, czy w końcu inspirujące warsztaty. Chcemy umożliwić spotkanie z ekspertami tym kobietom, które chciałyby coś zmienić w swoim życiu i szukają różnego rodzaju inspiracji, które byłyby motorem ich rozwoju. Ogromnym zainteresowaniem podczas pierwszej edycji cieszyły się warsztaty na temat niezależności finansowej kobiet, pewności siebie czy samoobrony. Chcemy kontynuować ideę połączenia wydarzenia targowego z inspirującymi prelekcjami ciekawych gości.

Czy wydarzenie organizowane jest z myślą o wszystkich kobietach?

Katarzyna Olasik: Tak, nie ograniczamy się do żadnych grup wiekowych. Ubiegłoroczne doświadczenie pokazuje nam, że chętnie odwiedzają nas panie w różnym wieku – matki z córkami, wnuczki z babciami. Kobiety przedsiębiorcze, pewne siebie, niezależne, doskonale wiedzące czego chcą od życia. Nie brakowało amatorek trendu slow. Nie chcemy już w naszym życiu pędzić tak nie do końca wiadomo gdzie. Chcemy cieszyć się życiem i tym, co nas otacza.

A skąd pomysł na nazwę, czemu akurat Alibi?

Katarzyna Olasik: Szukałyśmy czegoś, co będzie łatwo wpadało w ucho, czegoś zaczepnego, oryginalnego, intrygującego, ale też czegoś uniwersalnego.

Dominika Olaszek: Chciałyśmy dać kobietom ALIBI, by wyszły z domu, miały chwilę na to, by zadbać o siebie, spotkać się z przyjaciółką, zrobić coś inspirującego, zacząć nowe hobby, o którym zawsze marzyły. Nie musimy się tylko poświęcać obowiązkom domowym, warto byśmy znalazły choć chwilę do siebie, oderwały się od tej codzienności. Stąd nasze hasło przewodnie: NIE SZUKAJ WYMÓWEK! MASZ ALIBI.

I tak doszłyśmy do stref, na które podzieliłyście imprezę. W ubiegłym roku były cztery. Co zmienia się w tym zakresie podczas tegorocznej edycji?

Katarzyna Olasik: Pierwsze wydarzenie było z założenia takim trochę eksperymentem, chciałyśmy się przekonać, czy Łódź w ogóle jest gotowa na taką imprezę. Wiele osób ostrzegało nas, że będzie to spore wyzwanie, ale my wierzyłyśmy, że Łódź jest idealnym miastem do organizacji tego typu wydarzenia. Targi spotkały się z bardzo miłym przyjęciem. Nam bardzo zależało na tym, żeby trafić do kobiety świadomej, nowoczesnej, która szuka produktów oryginalnych, chce się rozwijać i to nam się udało. Dlatego ogólna formuła tegorocznej imprezy, podczas której można kupić coś unikatowego i wynieść coś inspirującego, pozostaje bez zmiany.

Dominika Olaszek: W tym roku zapraszamy do nowej strefy home & design, która w ubiegłym roku była tylko małym wycinkiem strefy dedykowanej lifestylowi, hobby i pasjom. Bez zmian pozostają – moda i uroda, rozwój osobisty i wspomniany już lifestyle. Zgłaszają się do nas nowi wystawcy z naprawdę oryginalnymi produktami i cieszymy się, że będziemy mogły zaprezentować je naszym odwiedzającym. Na pewno chcemy zachować dotychczasową ideę, aby targi były też miejscem inspirujących spotkań, dlatego już dziś zapraszamy na ciekawe warsztaty.

Kogo chętnie zaprosiłybyście na targi, mam oczywiście na myśli wystawców. Z kim Wam po drodze?

Dominika Olaszek: Bardzo chętnie projektantów odzieży, właścicieli łódzkich butików, producentów biżuterii, bo te stoiska cieszyły się w ubiegłym roku bardzo dużym zainteresowaniem, na pewno producentów naturalnych kosmetyków, instytucje, w których rozwijać można swoje hobby, pasje, producentów mebli czy nietuzinkowych dodatków do domu. Zależy nam bardzo na markach z województwa łódzkiego, bo chcemy promować nasz region, ale zapraszamy również, tak jak to było w ubiegłym roku, wystawców z całej Polski oraz partnerów strategicznych, którym podoba się nasza idea. Tu naprawdę dzieje się sporo i mieszkają fantastyczni ludzie, którzy mają się czym pochwalić.

Katarzyna Olasik: Nawet nie przypuszczałyśmy, że w Łodzi działa tyle ciekawych miejsc dedykowanych kobietom. I bardzo się cieszymy, że wielu z nich, na organizowanym przez nas wydarzeniu, udało się nawiązać owocną współpracę. Mamy nadzieję, że tegoroczna edycja, na którą zapraszamy 17 listopada do Art._Inkubatora, będzie równie udana zarówno dla wystawców, jak i odwiedzających. Już dziś warto zanotować sobie ten dzień w kalendarzu, by spędzić go razem z nami. Serdecznie zapraszamy.

Dominika Olaszek, tel. 607 930 030
Katarzyna Olasik, tel. 48 602 230 426
d.olaszek@targialibi.pl
k.olasik@targialibi.pl
www.targialibi.pl

Rozmawiała Beata Sakowska
Zdjęcie Izabela Urbaniak