Monopolis

Alfabet MONOPOLIS

Alfabet MONOPOLIS

Monopolis to jeden z największych projektów rewitalizacyjnych, które są obecnie prowadzone w Europie Środkowo-Wschodniej. Na terenie dawnych łódzkich zakładów Monopolu Wódczanego powstanie przestrzeń łącząca biznes, kulturę, gastronomię i rekreację.

Oprócz najwyższej klasy nowoczesnych biur powstaną tu lokale gastronomiczne, klub dla dzieci, galeria wystawiennicza, muzeum oraz teatr.

Autorski koncept kulinarny czyli projekt restauracji, nad którym pracują Anna Rubaj i Artur Schutter. Nowy lokal powstanie w miejscu dawnej kotłowi i będzie największą restauracją w wielofunkcyjnym kompleksie Monopolis.

Budimex to generalny wykonawca pierwszego eta pu kompleksu. Budowa rozpoczęła się na początku 2018 roku, a zakończy się w drugiej połowie 2019 roku.

Clariant to pierwszy najemca powierzchni biurowej w Monopolis. Potentat z branży chemicznej, wynajął ponad cztery tysiące metrów kwadratowych.

Duzi i mali czyli miejsce, które będzie otwarte i przyjazne dla każdego. Dorośli skorzystają w Monopolis z szerokiej oferty kulturalno-­rekreacyjnej, a dzieci znajdą tutaj miejsce do zabawy i rozwoju.

Emocje, wyłącznie pozytywne, będą nam towarzyszyć podczas każdej wizyty w Monopolis. Dostarczy ich teatr, galeria i wydarzenia kulturalne oraz doskonałe lokale gastronomiczne.

Forum 76 i Faktoria, to dwa łódzkie centra biurowe, które dotychczas zostały zrealizowane w Łodzi przez firmę Virako, inwestora Monopolis.

Grupa5 Architekci to uznana polska pracowania architektoniczna, która przygotowała projekt Monopolis. Koncepcja wpisuje się w założenia Nowego Centrum Łodzi – nowoczesna, wielofunkcyjna i tworzy na mapie miasta wyjątkową przestrzeń dla mieszkańców.

Historia Monopolu Wódczanego zostanie pokazana w muzeum, które powstanie w zrewitalizowanym obiekcie, jednym z najważniejszych symboli fabrycznego dziedzictwa Łodzi, trzecim co do wielkości kompleksie fabrycznym (po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego) zbudowanym w 1902 roku.

Industrialne, ceglane budynki oraz klimatyczne fabryczne uliczki podkreślą charakter Monopolis, które w założeniach projektantów i twórców ma się stać się strefą spotkań, wypoczynku, aktywności i wydarzeń kulturalnych.

Janusz Kaniewski, ojciec chrzestny Monopolis, wybitny polski designer, który wymyślił nazwę i zaprojektował logo Monopolis, nawiązujące do historii, z liternictwem inspirowanym czcionką lat dwudziestych XX wieku, odzwierciedlającym ducha miejsca.

Kalendarz Virako to projekt realizowany od 2010 roku, który łączy sztukę i pomaganie innym. Do przygotowania kolejnych edycji kalendarza zapraszani są wybitni fotografowie i graficy. Limitowany nakład powoduje, iż staje się on dziełem unikatowym i ekskluzywnym.

Letnia Scena Monopolis to cykl wakacyjnych spektakli, prezentowanych na scenie w Parku Źródliska. Wydarzenie to wyróżnia wyjątkowa sceneria i niesamowita publiczność.

Lim 8 zostało operatorem teatru, który powstanie w Monopolis. To firma, która odpowiadała w Paryżu za wydarzenia promujące kandydaturę Łodzi jako organizatora Expo 2022. Od ponad 12 lat zajmuje się produkcją eventów oraz wydarzeń kulturalnych.

Miasto w mieście tak można rozumieć ideę Monopolis czyli wspólnotę i życie obywatelskie, przestrzeń do wspólnych działań, a także miejsce rozwoju życia towarzyskiego i społecznego.

Nowoczesne biura to 23.400 metrów kwadratowych powierzchni oferowanej do wynajęcia. Najwyższej klasy biura powstaną w głównym gmachu dawnej rozlewni i dwóch nowych budynkach. Znajdzie w nich pracę niemal 2.500 osób.

Otwarte dla Łodzian, takie ma być Monopolis. Największy pofabryczny kompleks w Łodzi, zostanie przerobiony w istne miasto w mieście. Projekt obejmuje zarówno otwarte dla wszystkich przestrzenie publiczne, usługi w zabytkowych budynkach i funkcje biurowe. Ma to być miejsce inspirujące i przyjazne.

Piekarnia Łódź tak będzie nazywał się pierwszy lokal gastronomiczny pozyskany przez Monopolis. Otworzy go Aleksandra Sowa, wielokrotna mistrzyni konkursów cukierniczych, współwłaścicielka znanej sieci cukierni Sowa.

Ryszard Horowitz jest auto rem fotografii do piątej edycji Kalendarza Virako. Artysta jest zaliczany do grona najwybitniejszych fotografów na świecie. Aby wykonać zdjęcia do Kalendarza, Horowitz przez dwa tygodnie pracował w pofabrycznej scenerii Monopolis.

Sztuka w Monopolis będzie ważnym elementem. Tak naprawdę industrialna architektura, klimatyczne pofabryczne pasaże i place będą stanowiły unikatową oprawę dla wydarzeń artystycznych oraz wyjątkowe miejsce do spędzania czasu.

Teatr w dawnym magazynie spirytusu będzie wyróżniał Monopolis. Otwarty dla mieszkańców Łodzi, o zróżnicowanej ofercie, z wielofunkcyjną salą 15­metrowej wysokości i widownia na 240 miejsc, do której prowadzić będzie dwupoziomowe lobby.

Usługi w Monopolis, w pierwszym etapie ulokowane zostaną w trzech budynkach historycznych – w dawnym budynku postindustrialnym z wejściami ulokowanymi w poziomie pasażu, a także na parterach budynków nowych. Blisko 5.000 metrów kwadratowych zajmą restauracje, kawiarnie, winiarnie, galerie, kwiaciarnie, myjnia samochodowa.

Virako, inwestor Monopolis to dynamicznie rozwijająca się polska firma deweloperska, inwestująca w budowę kompleksów biurowych. Spółka działa od 2001 roku. Jej niewątpliwym atutem jest profesjonalne i przemyślane podejście do biznesu. Dziś spółka staje się jedną z najbardziej rozpoznawalnych marek w swojej branży.

Wystawy i wernisaże, koncerty i projekcje filmowe, sesje zdjęciowe i pokazy mody – Monopolis jeszcze przed rewitalizacją gościł wielu wybitnych artystów i ważne wydarzenia kulturalne.

Zieleń będzie w Monopolis współgrać z wyjątkową, postindustrialną architekturą. W przestrzeni wolnej od ulicznego zgiełku, sprzyjającej wyciszeniu i odprężeniu, w samym sercu miasta mają powstać dwa kieszonkowe parki i zielone tarasy na dachach.