Miejsca

Alfabet Łódzkiego

Alfabet Łódzkiego

A jak Awangarda

Strzemiński, Kobro – co ich łączy? Nowoczesna Łódź, która od zawsze przyciągała artystyczną awangardę. Dzięki nim możemy nazywać się dziś stolicą „nowej sztuki”. W Roku Awangardy upamiętniającym stulecie pierwszego awangardowego manifestu w Polsce, Muzeum Sztuki w Łodzi przygotowało serię wyjątkowych wydarzeń nawiązujących do tradycji „nowej sztuki dla nowego człowieka” – wystawy „Enrico Prampolini. Futuryzm, scenotechnika i teatr polskiej awangardy” oraz „Montaże. Debora Vogel i nowa legenda miasta”, to mała część tego, co nas czeka.

B jak Biegi

Biegać każdy może a skoro tak, to w Łódzkiem zdrowe i modne bieganie z roku na rok zyskuje na popularności. Tegoroczny cykl biegów „O Puchar Marszałka Województwa Łódzkiego” powiększył się o dwie dodatkowe trasy i składa się łącznie z 11 imprez biegowych. Do pokonania jest 159,39 km – to odległość bliska tej z Łodzi do Ciechocinka. Przyciągają atrakcyjne trasy, w takich plenerach, których poza Łódzkiem nie ma nigdzie.

C jak Chengdu

Z Łodzi do Chin coraz bliżej. Województwo łódzkie jest najbardziej aktywnym partnerem współpracy polsko-chińskiej w ostatnich latach. Na trasie do Chengdu w prowincji Syczuan kursuje pociąg wożący towary w obie strony. Rocznie wykonuje około 200 kursów. Współpracy handlowej, inwestycyjnej i technologicznej sprzyja otwarte przy Centrum Innowacji Unii Europejskiej w Chengdu, Regionalne Biuro Województwa Łódzkiego i Miasta Łódź w Chengdu.

D jak Design Thinking

Innowacyjne, przełomowe, wyjątkowe, kreatywne – takie musi być dziś wszystko to, co zasługuje na naszą uwagę. Dlatego Łódzkie promuje się poprzez ideę design thinking, czyli myślenia projektowego? To metoda pozwalająca na rozwiązywanie skomplikowanych problemów z wykorzystaniem kreatywnych sposobów działania. To proces, który zaczyna się od ludzi – klientów, pracowników, kolegów, rodziny – i na nich kończy, poprzez dostarczenie im rozwiązań zaspokajających ich potrzeby. Polega na budowaniu głębokiej empatii i zrozumieniu osób, dla których projektujemy, generowaniu pomysłów, tworzeniu prostych prototypów i testowaniu ich w praktyce z użytkownikami.

E jak Etnografia

Podróż w czasie? A jakże! Wystarczy odwiedzić któryś skansen albo muzeum, których w Łódzkiem nie brakuje i można przeżyć prawdziwą podróż do świata, którego już nie ma. Skansen w Maurzycach niedaleko Łowicza przeniesie nas do XIX-wiecznej wsi pełnej gospodarstw i chałup przyozdobionych obowiązkowymi wycinankami i haftami. Skansen „Łęczycka Zagroda Chłopska” w Kwiatkówku pod Łęczycą do wiejskich chat, w których znaleźć można meble i naczynia naszych prababek. A w wyjątkowym Skansenie Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim przywita nas jedyne w kraju plenerowe muzeum poświęcone rzece.

F jak Filmy

Ziemia obiecana, Ida, Pan Tadeusz, Vabank czy Chłopi to tylko niewielka część filmów, które powstawały w Łódzkiem. Filmową przeszłość ma za sobą jednak nie tylko sama siedziba słynnej „Filmówki”, Wytwórni Filmów Oświatowych i Muzeum Kinematografii, ale też Piotrków Trybunalski i zespół pałacowo-parkowy w Nieborowie. O filmowych trasach można przeczytać w przewodnikach: „Szlak filmowy województwa łódzkiego” i „Szlak dziedzictwa filmowego Łodzi”.

G jak Giganty Mocy

Gigantyczna elektrownia, jeszcze większa kopalnia, a w Miejskim Centrum Kultury w Bełchatowie Giganty Mocy – jedyna w Polsce interaktywna wystawa o węglu i energii elektrycznej. Dzięki animacjom, grom interaktywnym i zabawie, zwiedzający mogą zdobyć wiedzę z zakresu geologii, paleontologii i geografii oraz dowiedzieć się, jak powstaje węgiel brunatny i w jaki sposób jest wykorzystywany w elektrowni. Wystawa jest przyjazna rodzinom z dziećmi, dla których przygotowano wszelkie udogodnienia.

H jak Historia

Skąd pochodził najsłynniejszy fryzjer na świecie? Kto zaprojektował pierwsze dżinsy? Co mają wspólnego Skierniewice z Somosierrą? Gdzie powstał pierwszy młyn w Polsce? Łódzkie jest miejscem tysiąca niezwykłych historii, które czekają na odkrycie. Chcesz poznać więcej? Oglądaj Łódzkie HiStory na Youtube.pl  i na www.facebook.com/wojewodztwo.lodzkie

I jak Inwestycje

Łódzkie dziś, to ziemia wielkich inwestycji. Dzięki rewitalizacji dawnej elektrociepłowni EC1 i adaptacji budynku na cele kulturalno-artystyczne na nowo tchnięto w niego życie. W zespole EC1 mieszczą się teraz Planetarium, Centrum Nauki i Techniki oraz Narodowe Centrum Kultury Filmowej. Kolejna ogromna inwestycja to Termy Uniejów – kompleks basenów geotermalnych, gdzie woda zajmuje blisko 1,5 tys. mkw. Miłe chwile w jacuzzi albo w saunie, masaże, odpoczynek przy minitężniach, chłód w grocie śnieżnej – właśnie po to dzień w dzień zjeżdżają do Uniejowa, jedynego uzdrowiska w Łódzkiem, tłumy z całej Polski.

J jak Jedzenie

Wędzonkę z beczki, salceson gospodarza, karpia z Grabi, nagawskie jabłka pieczone z sokiem, chrzan nadwarciański po staropolsku, ćwikłę z chrzanem po łowicku, kapustę kiszoną w całych głowach, powidła z papierówek z Kobylnik, konfiturę agrestową z Ossy, chleb nagawski zawsze świeży, plendze kartoflane z Wójcina… Można wymieniać w nieskończoność, bo na liście produktów tradycyjnych regionu łódzkiego znajduje się aż 116 potraw.

K jak Kultura

Teatry, muzea, wystawy, wydarzenia kulturalne – Łódzkie stoi kulturą. Nie brakuje tutaj muzeów – i tych regionalnych, jak w Łowiczu, Kutnie czy Opocznie, jak i tych, do których przyjeżdża cała Polska. Jedyne w Polsce Muzeum Kinematografii w Łodzi czy unikatowe zbiory Muzeum Sztuki w Łodzi – tego nie zobaczymy gdzie indziej. Możemy też pochwalić się docenianymi w całej Polsce łódzkimi teatrami – Teatrem im. Stefana Jaracza, Teatrem Powszechnym, Teatrem Wielkim oraz festiwalami filmowymi.

L jak Lato

Latem nie sposób się u nas nudzić, szczególnie podczas weekendów. W ostatnią niedzielę czerwca do Buczku, niedaleko Sieradza zjeżdżają wszyscy miłośnicy truskawek. Święto Truskawki to podsumowanie zbiorów i degustacja wszelkich wyrobów z truskawką w roli głównej. 1 i 2 lipca warto zajrzeć do Piotrkowa Trybunalskiego, by podziwiać podniebne akrobacje szybowców i samolotów silnikowych. Takie atrakcje już od kilku lat organizuje na swoim lotnisku Aeroklub Ziemi Piotrkowskiej. Festiwal Lotniczy Fly Fest, który od dwóch lat ma rangę Międzynarodowej Wystawy Lotniczej, to największa taka impreza w Polsce Centralnej. A w sierpniu… gratka dla miłośników historii i średniowiecznych militariów, a także dla najmłodszych miłośników rycerstwa. Już od niemal dwóch dekad w ostatni weekend sierpnia do Łęczycy na Międzynarodowy Turniej Rycerski przyjeżdżają bractwa rycerskie z kraju i zagranicy, a okolice łęczyckiego zamku, stają się miejscem potyczek rodem ze średniowiecza.

Ł jak Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Jedzie pociąg z daleka… Oczywiście pociąg Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, naszego sztandarowego projektu transportowego. Nowoczesna i nowa ŁKA cały czas stara się podnosić jakoś swoich usług i proponować pasażerom kolejne udogodnienia – większą liczbę połączeń, nowoczesny tabor i krótszy czas przejazdu, Wi-FI. Obecnie z ŁKA dojedziemy do Warszawy w niewiele ponad godzinę, a podróże dodatkowo ułatwia wspólne honorowanie biletów w MPK i ŁKA, dzięki czemu tramwajem i pociągiem możemy jechać z jednym biletem.

M jak Mixer

Jest taki jeden dzień, kiedy można dowiedzieć się, co w Łódzkiem najlepsze. Organizowany od 14 lat przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego Mixer Regionalny Łódzkie przyciąga w weekend gości z różnych stron naszego regionu. Na stoiskach można znaleźć tradycyjne dania i rękodzieło, a imprezę uświetniają występy zespołów ludowych, które przypominają, że tradycja przechodząca z pokolenia na pokolenie wciąż jest w regionie żywa. Mixer to także koncerty  gwiazd muzyki rock, pop, reggae itp. oraz wiele imprez towarzyszących jak chociażby pokazy straży pożarnej czy warsztaty dla najmłodszych. Tegoroczna edycja odbędzie się 2 września.

N jak Najbogatsi

Jeżeli szukacie wyjątkowej gminy, to wpadnijcie do Kleszczowa. Ta położona w powiecie bełchatowskim gmina jest najbogatsza w Polsce. Dochód na mieszkańca przekracza tam 33 tys. zł, a bezrobocie wynosi zaledwie 6 procent. Swoje bogactwo Kleszczów zawdzięcza kopalni odkrywkowej i jednej z największych na świecie elektrowni węglowych – elektrowni Bełchatów. Wyglądem przypomina małe, luksusowe miasteczko, a mieszkańcy innych gmin mogą pozazdrościć kleszczowianom komfortu życia.

O jak Ogrody

Są w Łódzkiem miejsca, które zapewniają relaks, odpoczynek i piękne widoki. Poddębicki Ogród Zmysłów łączy naturę z najnowszymi osiągnięciami techniki – tutaj można zamknąć się w wiklinowej budce i słuchać rechotu żab czy śpiewu ptaków albo układać własne wzory na interaktywnym murze. W oddalonym 35 km od Łodzi Rogowie zachwycają kwitnące azalie, rododendrony i magnolie – a to wszystko w rozciągającym się na 54 hektarach powierzchni Arboretum SGGW w Rogowie.

Q jak Questing

Wiecie co to takiego szlak questingowy? Nie! To zapraszamy do Doliny Grabi. Tam można pochodzić nieoznakowanymi szlakami, skorzystać ze wskazówek i rozwiązywać zagadki. Tu można połączyć zagadki z poezją i rowerowymi wędrówkami, a przede wszystkim bawić się i uczyć o historii regionu. Interaktywne zwiedzanie to w sumie 72 kilometrów tras i 770 minut dobrej zabawy. Więcej informacji o łódzkich questach pod adresem quiz.questing.pl

P jak Parki krajobrazowe

Piękno przyrody na obszarze województwa łódzkiego chronią parki krajobrazowe: Bolimowski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki, Park Krajobrazowy Wzniesień Łódzkich, Przedborski Park Krajobrazowy, Spalski Park Krajobrazowy, Sulejowski Park Krajobrazowy i Załęczański Park Krajobrazowy. Łączna powierzchnia obszaru leżącego w granicach parków krajobrazowych na terenie naszego województwa wynosi 97.945,2 ha, co stanowi ok. 5,38 proc. całej jego powierzchni.

R jak Reymont

2017 rok, to w Łódzkiem Rok Władysława Stanisława Reymonta, laureata literackiej nagrody Nobla. Z tej okazji warto odwiedzić wieś Lipce Reymontowskie pod Skierniewicami, którą autor „Chłopów” rozsławił na cały świat. Można tu poczuć atmosferę dawnej polskiej wsi, zwiedzić Centrum Reymontowskie-Zagrodę Ludową z krytymi strzechą chałupami, stodołami i oborą wzorowaną na XIX-wiecznych zabudowaniach wiejskich. W Lipcach Reymontowskich stoi również domek dróżnika, w którym przez kilka lat mieszkał i pisał Reymont. Każdego roku w lipcu organizowany jest we wsi Dzień Reymonta.

S jak Szlaki turystyczne

Miłośnicy kajaków mogą wybrać się na spływy szlakami kajakowymi Pilicy i Warty, a pasjonaci jeździectwa przejechać Łódzkim Szlakiem Konnym, najdłuższym tego typu szlakiem w Europie, liczącym prawie 2 tys. km. W regionie jest także ponad 100 szlaków rowerowych prowadzących przez najciekawsze zakątki Łódzkiego – na dwóch kółkach można wybrać się na wyprawę m.in. szlakiem bursztynowym, pałaców i dworów czy Puszczy Bolimowskiej.

T jak Targi

Międzynarodowe Targi Łódzkie, to marka, która wpisała się w targową mapę Polski. Wydarzenia targowe organizowane w nowoczesnych i obszernych wnętrzach Expo-Łódź, cieszą się dużym uznaniem wystawców i odwiedzających. Targi Budownictwa i Wyposażenia Wnętrz INTERBUD, Targi Edukacyjne, Dni Urody i Estetyki, Targi NA STYKU KULTUR – to tylko niewielka część tego, co ma do zaproponowania Łódzkie. A przed nami największa międzynarodowa impreza wystawiennicza – EXPO 2022, której tematem będzie rewitalizacja miast.

U jak Uczelnia

Łódź to miasto studentów. Poza studiami na Politechnice Łódzkiej, Uniwersytecie Medycznym i Uniwersytecie Łódzkim studentów przyciągają atrakcyjne kierunki na studiach artystycznych – na Akademii Muzycznej, w Szkole Filmowej oraz na Akademii Sztuk Pięknych. Poza uczelniami publicznymi, mającymi swoje filie na terenie wielu miast województwa łódzkiego, w naszym regionie działa także wiele niepublicznych szkół wyższych.

W jak Wycieczki po regionie

Każdego lata miłośnicy aktywnego wypoczynku w Łódzkiem na pewno się nie nudzą. Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego i Zespół Parków Krajobrazowych organizują bowiem wycieczki do ciekawych miejsc regionu. W programie projektu „Pociągiem w Łódzkie” znajdują się m.in. Spalski Park Krajobrazowy, Arboretum w Rogowie, Bolimowski Park Krajobrazowy, Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki, Arkadia, Nieborów. Warto dodać, że udział w projekcie jest bezpłatny.

Z jak Zamki

Malowniczych miejsc, skrywających niezwykłe historie na pewno w Łódzkiem nie brakuje. Gotycki zamek w Oporowie, to jedna z niewielu w kraju zachowanych budowli tego typu. Zamek w Łęczycy ma jednego wiernego, choć legendarnego mieszkańca – Diabła Borutę. W Drzewicy i Bolesławcu można obejrzeć ruiny zamków, zaś w Inowłodzu odrestaurowany zamek wybudowany przez Kazimierza Wielkiego. Warto poznać również historię XIV-wiecznego zamku w Rawie Mazowieckiej, która według podań, zainspirowała samego Williama Szekspira.