Polecamy

Akcja Monopolis: Sto kolacji wigilijnych dla seniorów

Akcja Monopolis: Sto kolacji wigilijnych dla seniorów

„Seniorom Wigilijnie z Monopolis” to nowa charytatywna akcja łódzkiego kompleksu biurowo-usługowego. Dzięki niej do łódzkich seniorów, spędzających samotnie święta, trafi 100 zestawów kolacji wigilijnych.

– Dzisiaj jesteśmy zmuszeni, żeby się izolować, szczególnie osoby starsze będące w grupie ryzyka, ale nie możemy pozwolić, żeby ktokolwiek czuł się w tej trudnej sytuacji osamotniony. Obierzmy wspólnie kurs na wigilię – mówi Krzysztof Witkowski, prezes Virako.

Do akcji włączyły się wszystkie restauracje mieszczące się w Monopolis. Każda z nich przygotuje inną potrawę. Jak mówi Anna Rubaj, właścicielka restauracji Arteria, to już kolejna akcja zainicjowana przez Monopolis.

– Ta akcja jest szczególnie bliska naszemu sercu. Sytuacja, w której wszyscy się znaleźliśmy wymaga dużych pokładów empatii i jest niejako egzaminem z człowieczeństwa. Tego na pewno nam nie brakuje i mamy nadzieję, że nasze dania wywołają uśmiech na twarzy obdarowanych i przywołają wspaniałe, świąteczne wspomnienia – mówi Anna Rubaj.

Do akcji może przyłączyć się każdy, kto zna osoby starsze, które nadchodzące święta Bożego Narodzenia spędzą samotnie. Wystarczy wysłać do Monopolis do 17 grudnia wiadomość ze zgłoszeniem seniora (wiadomość przez media społecznościowe Monopolis). Spośród otrzymanych zgłoszeń organizatorzy wybiorą 100 osób, które nieodpłatnie otrzymają od posiłek dla seniora. Do domu dostarczy go gratis Tele Taxi 400400. Zgłaszającemu pozostanie już tylko zaniesienie posiłku i podarowanie uśmiechu. Fundatorem akcji jest inwestor Monopolis – firma Virako. Regulamin akcji dostępny jest na stornie www.monopolis.pl.

Niech izolacja nie oznacza osamotnienia

Akcja Monopolis jest odpowiedzią na pandemię koronawirusa. Obostrzenia sanitarne, które mają na celu powstrzymać rozprzestrzenianie się wirusa, odbijają się na wielu branżach, w tym na branży gastronomicznej.

– Dookoła nas, również w Monopolis widzę puste restauracje. Ten widok jest szczególnie przygnębiający. Z drugiej strony odizolowani od świata seniorzy – mówi Krzysztof Witkowski. Pomysłodawca akcji widzi podobieństwo w sytuacji restauratorów i niektórych seniorów. Obie grupy odczuwają wymóg zachowywania dystansu społecznego wyjątkowo boleśnie.

Święta to czas, który powinniśmy spędzić w gronie osób bliskich. Niestety, z powodu sytuacji epidemiologicznej, większość wydarzeń wigilijnych organizowanych dla osób samotnych w tym roku się nie odbędzie. Jak zauważa Krzysztof Witkowski, izolacja może być jeszcze bardziej bolesna w okresie świątecznym, który tradycyjnie kojarzy się z rodzinną atmosferą.

– Myśl ta nie dawała mi spokoju. Zastanawialiśmy się, jak możemy pokazać samotnym seniorom, że się o nich pamięta. Dlatego zachęcam wszystkich: pomyślcie o swoich sąsiadach, z pewnością w waszej klatce lub na waszym osiedlu jest osoba, która z powodu pandemii te święta spędzi sama. Sprawmy wspólnie, by nie czuła się osamotniona – apeluje prezes Virako.

Virako wspiera w pandemii

To już kolejna akcja Monopolis, która jest odpowiedzią na pandemię. Wciąż trwa druga edycja „Monopolis wspiera kulinarnie”. Dzięki niej łódzcy medycy otrzymują ponad 200 darmowych obiadów dziennie, zakupionych przez Virako z restauracji mieszczących się w Monopolis. W akcję zaangażowały się wszystkie restauracje mieszczące się na terenie obiektu: Arteria, MonoCafe, Piekarnia Łódź, Sendai sushi & ramen oraz Trattoria Italiana. Za logistykę odpowiada firma LIM8, która jest operatorem Sceny Monopolis. Tym razem posiłki trafiły do szpitali im. dr. Karola Jonschera i im. dr Wł. Biegańskiego w Łodzi. Partnerami drugiej edycji akcji zostały Clariant i Taxi 400 400.

Pierwsza edycja „Monopolis wspiera kulinarnie” miała miejsce na wiosnę. Działania trwały niemal 5 tygodni. Ponad 5000 posiłków trafiło do czterech łódzkich placówek: Miejskiego Centrum Medycznego im. dr Karola Jonschera, Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala im. dr. W. Biegańskiego, Wojewódzkiego Zespołu Zakładów Opieki Zdrowotnej Centrum Leczenia Chorób Płuc i Rehabilitacji w Łodzi oraz do Specjalistycznego Szpitala Gruźlicy, Chorób Płuc i Rehabilitacji w Tuszynie. Jak wielokrotnie podkreślali sami obdarowani była to doskonała forma pomocy i ogromny wyraz zrozumienia skomplikowanej sytuacji.

– Mamy już doświadczenie w tego rodzaju akcjach. Uznaliśmy, że możemy je wykorzystać we wsparciu seniorów w czasie świąt – podkreśla Krzysztof Witkowski.

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Pomysłodawcy akcji zapewniają, że szczególnie będą dbać o bezpieczeństwo zdrowotne zaangażowanych, a przede wszystkim seniorów. Dwie edycje „Monopolis wspiera kulinarnie” pokazały, że jest to możliwe.

– Tu chodzi o zdrowie i życie. Pokazaliśmy już, że przestrzegamy zasad sanitarnych w czasie gotowania, pakowania i dystrybucji. Nie pozwalamy sobie jednak na ani jeden moment nieuwagi – zapewnia Krzysztof Witkowski.

Łódzkie Monopolis to zrewitalizowany monopol wódczany z początku XX wieku, w którym obecnie mieszczą się między innymi biura, restauracje i teatr. Na wiosnę 2020 kompleks otrzymał nagrodę w prestiżowym, międzynarodowym konkursie MIPIM Awards 2020, dla najlepszego obiektu wielofunkcyjnego na świecie.

***

O Virako:
Virako jest dynamicznie rozwijającą się polską firmą deweloperską, inwestującą w budowę kompleksów biurowych. Spółka działa od 2001 roku. Jedną z inwestycji Virako było Centrum Biznesowe Faktoria w Łodzi. Dawne budynki Fabryki Motorów Henryka Wegnera z 1920 roku zostały przebudowane na nowoczesny, wielofunkcyjny biurowiec oferujący klimatyczne lofty biurowe. Inwestycja została wyróżniona w konkursie Wnętrze Roku 2004 w kategorii realizacji budujących tożsamość Łodzi. Kolejne przedsięwzięcie – nowoczesny kompleks biurowy Forum 76 Business Centre – to pierwszy w Łodzi biurowiec klasy A. Inwestycja dwukrotnie zdobyła tytuł Biurowca Roku 2012 i 2014 w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards. Flagową inwestycją Virako jest Monopolis. Kompleks biurowy w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego z 1902 roku, trzeci co do wielkości zabytkowy zespół fabryczny w Łodzi (po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego).