Polecamy

ABB wprowadzi się do łódzkiego Monopolis

ABB wprowadzi się do łódzkiego Monopolis

ABB, wiodąca firma technologiczna, wynajmie ponad 1400 mkw powierzchni w kompleksie Monopolis. To po Clariancie już kolejny szwajcarski koncern, który docenia i wybiera tą prestiżową, łódzką lokalizację.


– ABB i Clariant to szwajcarskie firmy, które na swoje siedziby wybrały nasz kompleks. Możemy zatem mówić, że mamy w Łodzi naszą „małą Szwajcarię”. Cieszę się, że dzięki temu mamy wynajęte 100 procent dostępnej powierzchni biurowej. Tym bardziej, że przychodzi nam świętować ten wynik w tak doborowym gronie – mówił Krzysztof Witkowski, prezes firmy Virako, inwestora Monopolis.

ABB, globalna marka, a jednocześnie firma znana i ceniona w naszym mieście od lat, dołączyła do firm Clariant i Digital New Agency, które już kilka miesięcy temu na swoje siedziby wybrały właśnie Monopolis. Najemcę wspierała agencja doradcza Corees Polska, stronę wynajmującego reprezentowała agencja JLL.

Monopolis to unikatowy kompleks, powstały dzięki adaptacji zabytkowych zakładów Monopolu Wódczanego z 1902 roku, trzeciego co do wielkości zabytkowego zespołu fabrycznego w Łodzi, przeprowadzonej przez Virako, doświadczonej w obszarze rewitalizacji firmy deweloperskiej. Ten niepowtarzalny projekt realizowany w centrum Łodzi, łączy w sobie funkcję biurową, usługową oraz kulturalną wraz z szeroką ofertą gastronomiczną. Budynek M1, do którego wprowadzi się ABB, to nowoczesny, postindustrialny gmach usytuowany w centralnej części kompleksu. Liczy trzy piętra naziemne oferujące ponad 7000 mkw. powierzchni biurowej.

W nowej lokalizacji znajdą się zespoły eksperckie świadczące specjalistyczne usługi dla ABB w Europie i na świecie. Liczący około 120 osób zespół już w grudniu tego roku przeprowadzi się do budynku przy Kopcińskiego 60/62. Trafi tu z Widzewa, gdzie dotychczas mieściła się siedziba firmy.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że nasza firma będzie zajmować powierzchnie biurowe w tak prestiżowym miejscu. To jeden z najważniejszych symboli fabrycznego dziedzictwa Łodzi, w której ABB pisze swoją historię od trzech dekad – mówi Tomasz Wolanowski, prezes zarządu ABB Sp. z o.o. – W nowym biurze realizujemy strategię ABB WorkPlace2020, zgodnie z którą przestrzeń jest otwarta dla wszystkich, bez względu na zajmowane stanowisko, i podzielona na strefy, np.: do pracy grupowej, pracy indywidualnej w ciszy, czy też relaksu. Dokonując wyboru miejsca stawialiśmy na komfort pracowników, dlatego kompleks Monopolis z jego świetną lokalizacją i bogatą ofertą usługową, od początku przyciągnął naszą uwagę – dodaje.

Prezes Wolanowski podkreślił, że jako Łodzianin ma sentyment do wszystkiego, co „ma ściany z czerwonej cegły”. Łatwiej było mu zatem podjąć decyzję o skorzystaniu z oferty zaproponowanej przez Monopolis, choć nie była to jedyna propozycja, którą ABB dostało.

Na zdjęciu: Krzysztof Witkowski, prezes Virako, inwestor Monopolis i Tomasz Wolanowski, Prezes Zarządu ABB.

Monopolis, to jeden z najbardziej zaawansowanych technologicznie projektów rewitalizacyjnych we współczesnej historii miasta. Łącznie wielofunkcyjny kompleks zaoferuje ponad 24 000 mkw. nowoczesnej przestrzeni biurowej w czterech budynkach: jednym historycznym (M1) oraz trzech nowobudowanych (M2, M3 i M4). Równocześnie, na kolejnych 5400 mkw., kompleks będzie pełnił szereg funkcji miastotwórczych, oferując bogaty wachlarz usług i zapraszając mieszkańców na rozmaite wydarzenia kulturalne. Poza przestrzeniami biurowymi znajdzie się tam przedszkole, basen, teatr, restauracje i kawiarnie, świetlica dla dzieci, galeria wystawiennicza i muzeum poświęcone historii dawnego Monopolu Wódczanego. Cały kompleks to zatem niespełna 30 tysięcy metrów kwadratowych realizowanych w trzech etapach. Pierwszy oparty na tkance historycznej właśnie oddany został do użytkowania. Drugi jest już realizowany. Ostatni zakończony zostanie w 2023 roku.

– Cieszymy się, że ABB po raz kolejny powierzyło nam doradztwo przy transakcji najmu dużej powierzchni biurowej, w znaczącej lokalizacji w centrum miasta – podkreśla Marek Ciunowicz, CEO Corees Polska. – To dla nas wyróżnienie i dowód na wysoką jakość świadczonych usług.

Popularność Monopolis rośnie. Projekt jest dobrze rozpoznawalny w Polsce, ale także na świecie. Doskonałym tego potwierdzeniem jest nominacja kompleksu w kategorii mixed-use do nagrody MIPIM Awards 2020, czyli prestiżowego, międzynarodowego konkursu branży nieruchomości na świecie. Już dziś stając się jednym z czterech finalistów obok Szanghaju, Bangkoku i Montrealu znalazł się w jednym szeregu najlepszych kompleksów mixed-used w Europie.

– Monopolis to jedna z najbardziej wyczekiwanych i rozpoznawalnych inwestycji w mieście stanowiąca nową wizytówkę zmieniającej się Łodzi. Pierwszy etap kompleksu został już w pełni wynajęty, budowa kolejnych niebawem się rozpocznie. Jestem przekonany, że pracownicy ABB świetnie odnajdą się w odrestaurowanych powierzchniach Monopolis, które poza niepowtarzalną architekturą mają do zaoferowania o wiele więcej – mówi Łukasz Dobrzański, Dyrektor łódzkiego oddziału JLL.

Na zdjęciu: Krzysztof Witkowski, prezes Virako, inwestor Monopolis i Tomasz Wolanowski, Prezes Zarządu ABB, Janusz Machnicki, ABB, Anna Celichowska, członek Zarządu Virako,Tomasz Tomato i Łukasz Dobrzański, obaj z JLL oraz Marek Ciunowicz, firma Corees.
ABB

Międzynarodowy koncern inżynieryjny zatrudniający 144 tys. utalentowanych pracowników w ponad 100 krajach. W Polsce ABB prowadzi pełen zakres działalności biznesowej, od badań i rozwoju, przez projekty inżynieryjne i produkcję, po sprzedaż i serwis. Firma zatrudnia ponad 5000 pracowników w kilkunastu lokalizacjach, posiada fabryki w Aleksandrowie Łódzkim, Łodzi, Przasnyszu, Kłodzku i Bielsku-Białej. W Krakowie ABB uruchomiła Globalne Centrum Usług Wspólnych oraz Korporacyjne Centrum Technologiczne, a w Warszawie Global Robotics Solutions Center. Polska jest ważnym ośrodkiem w globalnym łańcuchu dostaw ABB – połowa wszystkich wytwarzanych tu produktów i rozwiązań firmy jest eksportowana. (www.abb.com)

Virako

Dynamicznie rozwijającą się polska firma deweloperska, inwestująca w budowę kompleksów biurowych. Spółka działa od 2001 roku. Jedną z inwestycji Virako było Centrum Biznesowe Faktoria w Łodzi. Dawne budynki Fabryki Motorów Henryka Wegnera z 1920 roku zostały przebudowane na nowoczesny, wielofunkcyjny biurowiec oferujący klimatyczne lofty biurowe. Inwestycja została wyróżniona w konkursie Wnętrze Roku 2004 w kategorii realizacji budujących tożsamość Łodzi. Kolejne przedsięwzięcie – nowoczesny kompleks biurowy Forum 76 Business Centre – to pierwszy w Łodzi biurowiec klasy A. Inwestycja dwukrotnie zdobyła tytuł Biurowca Roku 2012 i 2014 w prestiżowym konkursie Eurobuild Awards. Do grona najemców Forum 76 należą m.in.: Deloitte, Magellan, Airbus Helicopters Polska, Santander, Millennium, BGŻ BNP Paribas. Flagową inwestycją Virako jest Monopolis. Kompleks biurowy w dawnych zakładach Monopolu Wódczanego z 1902 roku, trzeci co do wielkości zabytkowy zespół fabryczny w Łodzi (po zakładach Karola Scheiblera i Izraela Poznańskiego).

Corees Polska

Agencja specjalizująca się w obsłudze rynku nieruchomości komercyjnych. W spektrum działania posiada pełen wachlarz rozwiązań w zakresie najmu powierzchni: biurowych, magazynowych, handlowych oraz doradztwo inwestycyjne. Siedziba główna firmy znajduje się w Warszawie, ale realizuje projekty w sposób kompleksowy na terenie całego kraju. Więcej informacji na stronie internetowej www.corees.pl

JLL

Wiodąca firma doradcza świadcząca kompleksowe usługi na rynku nieruchomości. Misją JLL jest zredefiniowanie sektora nieruchomości komercyjnych, stwarzanie najlepszych możliwości biznesowych i atrakcyjnych, komfortowych przestrzeni sprzyjających realizowaniu celów. W ten sposób firma przyczynia się do budowania lepszej przyszłości dla swoich klientów, pracowników oraz społeczności, w których działa. JLL jest spółką z listy Fortune 500 o rocznych przychodach 18 mld USD zatrudniającą 94 000 osób i obsługującą klientów w ponad 80 krajach. JLL jest marką i zastrzeżonym znakiem towarowym firmy Jones Lang LaSalle Incorporated. Więcej informacji znajduje się na stronie www.jll.pl