Polecamy

Biblioteka inna niż wszystkie przy Gdańskiej 8

Biblioteka inna niż wszystkie przy Gdańskiej 8

Sala spotkań, pracownia komputerowa, kącik dla rodziców i bawialnia dla dzieci. Do wyremontowanej kamienicy przy ulicy Gdańskiej 8 wprowadza się biblioteka.

Kamienica przy ulicy Gdańskiej 8 to pierwszy gruntownie wyremontowany budynek w ramach programu rewitalizacji obszarowej.

W grudniu ubiegłego roku zakończył się remont kompleksu budynków tworzących kamienicę przy ul. Gdańskiej 8. Wszystkie nieruchomości zostały gruntownie wyremontowane. Do użytkowania oddane zostało  28 mieszkań komunalnych, jedno-, dwu- i trzypokojowych, mieszkanie chronione dla 5 osób z niepełnosprawnościami. Natomiast do budynku głównego, od ul. Gdańskiej właśnie wprowadza się biblioteka. Na potrzeby biblioteki powstała nowa klatka schodowa oraz winda. Wartość inwestycji to blisko 13 mln złotych – mówi Agnieszka Kowalewska-Wójcik, dyrektor Zarządu Inwestycji Miejskich w Łodzi.

Od stycznia 2018 roku działa w Łodzi Biblioteka Miejska, która powstała z połączenia pięciu dzielnicowych placówek: Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Bałuty im. Stanisława Czernika, Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Górna im. Władysława Stanisława Reymonta, Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Polesie, Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Śródmieście im. Andrzeja Struga oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej Łódź-Widzew im. Lucjana Rudnickiego. Jest to największa instytucja kultury w Łodzi i druga co do wielkości sieć biblioteczna w Polsce.

– Przestrzeń nowej biblioteki to 560 mkw., w której wydzieliśmy odrębną salę dla dzieci wraz z kącikiem dla najmłodszych, zaopatrzonym w bezpieczny kojec, basen z kulkami, miękkie pufy i poduchy. Starsze dzieci mogą skorzystać z sali komputerowej, w której do ich dyspozycji mamy 4 stanowiska komputerowez internetem. W części dla dzieci dobrze poczują się również rodzice. Przewidziano dla nich kącik kawowy z prasą, w którym będą mogli odpocząć i wymienić się doświadczeniami z innymi rodzicami, podczas, gdy dzieci zajęte będą zabawą lub
w trakcie uczestnictwa maluchów w dedykowanych im różnotematycznych zajęciach
– dodaje Paweł Braun, dyrektor Biblioteki Miejskiej w Łodzi.

Co oferuje nowa biblioteka?

W bibliotece przy ulicy Gdańskiej 8 regularnie i nieodpłatnie będą się odbywać zajęcia dla dzieci i młodzieży: warsztaty artystyczne (komiks, malarstwo, grafika), rytmiczno-muzyczne warsztaty bębniarskie, warsztaty ekologiczne (świadomość ekologiczna, upcykling), warsztaty ekonomiczne, zajęcia teatralne, a także kurs filozofowania dla dzieci. Dla młodzieży w ofercie znajdą się także warsztaty filmowe – tworzenie filmów do publikacji w serwisie youtube.

Młodzież w bibliotece również ma swoją wyjątkową przestrzeń – Fajrant. Jest to pomieszczenie z literaturą dedykowaną młodzieży oraz  młodym dorosłym (young adult). W Fajrancie znajduje się konsola do gier (PS4) z szeregiem popularnych gier do wyboru, piłkarzyki, wygodne pufy oraz kanapa.

W części dla dorosłych tak samo jak w części dla dzieci będzie można napić się kawy, przeglądając prasę w wygodnych fotelach. Na piętrze biblioteki znajduje się sala spotkań (124 mkw.) z księgozbiorem dla dorosłych, stanowiąca doskonałe miejsce do spotkań ze znajomymi, nauki, czy pracy. W sali będą się także odbywały spotkania autorskie, prelekcje, projekcje, wykłady. Tematyka spotkań będzie szeroka i różnorodna (literatura, ekologia, historia sztuki, historia i teoria muzyki, ekonomia, kulturoznawstwo, filozofia). Dla fanów kryminału planujemy organizację cyklu spotkań z zakresu kryminologii.

Piętro oferuje użytkownikom jeszcze jedną przestrzeń – pracownię. W pracowni można skorzystać ze stanowisk komputerowych z internetem, popracować przy wygodnych, przestrzennych stołach warsztatowych. W Pracowni  będą się odbywały zajęcia artystyczne dla młodzieży oraz dorosłych (malarstwo, rysunek, decoupage), kursy komputerowe dla seniorów oraz osób pragnących zwiększyć swoje kompetencje zawodowe, zajęcia dotyczące skutecznych metod poszukiwania pracy.

Księgozbiór: około 13000 (w tym 6000 nowo zakupionych) książek oraz 500 audiobooków.