Biznes

5G wkroczy do fabryk łódzkiej strefy

5G wkroczy do fabryk łódzkiej strefy

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna tworzy pierwszy w Polsce akcelerator technologii 5G. Posłuży on do wprowadzania innowacji dla przemysłu opartych na technologii piątej generacji. ŁSSE do współpracy zaprosiła Politechnikę Łódzką, Urząd Komunikacji Elektronicznej, firmę Ericsson i operatora sieci komórkowej Play. Oznacza to, że wykorzystanie sieci 5G w przemyśle zbliża się wielkimi krokami.

Rozwój technologii 5G w Polsce staje się faktem. Jest to możliwe między innymi dzięki akceleratorowi S5, który stworzyła Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna. W rozwój technologii dla biznesu opartych na 5G chce zaangażować startupy i duże firmy. Do współpracy strefa zaprosiła kilka podmiotów: Politechnikę Łódzką, Urząd Komunikacji Elektronicznej, firmę Ericsson i P4. Partnerzy podpisali dzisiaj porozumienie i tym samym przystąpili do pilotażowego programu strefy o nazwie S5 – Akcelerator Technologii 5G. Owocami ich współpracy mają być gotowe rozwiązania dla przedsiębiorców oparte o 5G. Jakie? Na przykład robotyzacja zakładu. Odpowiednio zaprogramowane roboty mogłyby na przykład rozwozić opakowania na terenie hali magazynowej. Komunikowałyby się ze sobą za pomocą sieci 5G w czasie rzeczywistym. Dzięki takiej wymianie danych znałyby swoje położenie i potrafiłyby uniknąć zderzenia.

To jednak wizja przyszłości. Wspólna droga partnerów porozumienia dopiero się zaczyna. W uroczystości podpisania listu intencyjnego o współpracy wzięła udział Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Rozwój sieci 5G może podnieść produktywność Polski o 1 procent PKB. Mam nadzieje, ze ten wzrost rozpoczynamy właśnie dziś w Łodzi – mówiła minister Jadwiga Emilewicz.

Rząd zgodnie ze strategią 5G dla Polski, na miasto pilotażowe wybrał Łódź. Strategia zakłada, że do końca 2025 roku uda się siecią 5G objąć wszystkie większe miasta w Polsce i najważniejsze ciągi komunikacyjne.

Zanim to się stanie Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna chce zaoferować tę technologię firmom działającym w strefie. Zainteresowanie zastosowaniem sieci 5G w przemyśle wyraziły już pierwsze firmy. Dla nich może to być skok w przyszłość.

Otwieramy nowy rozdział działalności Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dzięki technologii 5G zyskamy przewagę konkurencyjną oraz dodatkową zachętę inwestycyjną dla przedsiębiorców w szczególności nakierowanych na przemysł 4.0. – mówi Marek Michalik, prezes ŁSSE S.A.

Zanim jednak technologia zacznie na dobre działać w fabrykach, łódzką strefę, Politechnikę Łódzką i ich partnerów czeka faza testów i wdrożeń rozwiązań dedykowanych dla 5G.

Akcelerator S5

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna stworzyła ekosystem, który ma ułatwić powstawanie gotowych technologii dla biznesu opartych o sieć 5G. Ma on być przyjazny dla startupów i firm, które będą pracowały na innowacjami. Skąd taki pomysł? – Zanim przystąpiliśmy do projektu 5G stworzyliśmy analizę zagrożeń jakie mogą napotkać startupy zajmujące się poszukiwaniem rozwiązań technologicznych opartych o 5G. Jednym z największych było zaangażowanie kapitału w fazę budowy koncepcji i późniejszej realizacji. Dlatego zdecydowaliśmy się zapewnić startupom komfort pracy poprzez dofinansowanie ich działalności projektowej związanej z 5G – wyjaśnia Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE S.A.

Do etapu inkubacji ŁSSE chce zaprosić około 40 startupów. Z nich wyłoni finałową dwudziestkę, która będzie miała za zadanie wdrożyć w życie przygotowane koncepcje. Na każdym etapie startupy będą mogły liczyć na wsparcie eksperckie, mentorskie i finansowe ze środków łódzkiej strefy oraz funduszy unijnych. ŁSSE pozyskała na ten cel około 14 mln zł dofinansowania unijnego. Startupy będą ściśle współpracowały z firmami, dla których będą tworzyli rozwiązania. Wszystko po to, by stworzone technologie oparte o 5G były „uszyte na miarę”.

Firmy, z którymi podejmiemy współpracę, w tym startupy i korporacje, będą pomagać w rozwijaniu technologii 5G oraz korzystających z niej rozwiązań – informuje Agnieszka Sygitowicz, wiceprezes ŁSSE S.A. – Akcelerator S5 nie tylko będzie łączyć obie strony, ale również budował świadomość potencjalnych, przyszłych zastosowań 5G w przemyśle – dodaje.

Przygotowane przez startupy i firmy rozwiązania będą testowane i wdrażane przy współpracy z partnerami ŁSSE.

Przygotowaliśmy projekt sieci pilotażowej 5G w obrębie kampusu uczelni – mówi rektor PŁ prof. Sławomir Wiak i dodaje – Politechnika udostępni nie tylko know-how, ale także unikatową infrastrukturę. Utworzenie Centrum Kompetencji 5G – miejsca, gdzie start-upy będą mogły testować swoje projekty, będzie podstawą rozwijania współpracy z otoczeniem gospodarczym, a także pozwoli zwiększyć atrakcyjność zajęć dydaktycznych.

Prekursorzy wykorzystania technologii

Proces budowania innowacji opartych o sieć 5G to wytaczanie nowej drogi. Nowością jest praktycznie wszystko. Od braku aplikacji, gotowych rozwiązań czy produktów po brak systemów pozwalających w pełni korzystać z możliwości 5G. Przed partnerami porozumienia stoi wielkie wyzwanie.

Połączenie w jednym projekcie pasji, jaką mają startupy z wiedzą i możliwościami wielkiego przemysłu, przy wsparciu takich instytucji jak UKE, doskonale wróży przyszłości rozwiązań opartych na technologii 5G. – mówi Paweł Krzymiński, dyrektor Departamentu Częstotliwości UKE. Jako regulator rynku telekomunikacyjnego, odpowiedzialny za przygotowania częstotliwości koniecznych dla tej technologii, robimy wszystko, aby usługi oparte na 5G były dostępne jak najprędzej i jak najszerzej. Wierzę, że dzięki takim projektom i dzięki zaangażowaniu ich uczestników, Polska ma szansę stać się jednym z liderów rozwoju nowoczesnych technologii w Europie – dodaje.

Proces wdrażania i testowania rozwiązań przygotowanych przez startupy dla firm działających w strefie, będzie przebiegał z udziałem specjalistów z firmy Ericsson, która odpowiada za sprzęt niezbędny do funkcjonowania sieci.

Ericsson jest gotów na wprowadzenie 5G w Polsce. Technologia czeka na uruchomienie, rozwiązania na wdrożenie. Ericsson wdrożył już dziewięć sieci 5G na świecie. – mówi Martin Mellor, prezes firmy Ericsson w Polsce. Podpisując porozumienie w Łodzi zyskujemy zaangażowanych partnerów, rozszerzamy praktyczne możliwości wdrożenia rozwiązań służących rozwojowi potencjału społecznego i ekonomicznego w Łodzi i w Polsce – wyjaśnia.

Czym jest sieć 5G?

Technologia 5G to kolejna generacja w rozwoju sieci mobilnej. W porównaniu z 4G ma ona gwarantować minimalne opóźnienia w przesyłaniu sygnału, wahające się od dziesięciu do jednej milisekundy.

Dzięki temu pojazdy będą w stanie łączyć się ze sobą i efektywnie poruszać się autonomicznie. Chirurg będzie mógł za pomocą robota podłączonego do sieci operować pacjenta leżącego na sali operacyjnej na drugim końcu świata. Szacujemy jednak, że w pierwszej kolejności na rozwiązaniach opartych o 5G zyska przemysł – wyjaśnia Kamil Kociszewski, ze Startup Spark. Zaletą 5G, ma być również wzrost prędkości przesyłania danych o rząd wielkości – mówi się nawet o prędkości do 100 Gb/s. Oznaczałoby to, że odbiorca sieci mógłby na przykład pobrać film w niecałą sekundę.

Sieć 5G to znacznie większe prędkości i możliwość obsługi milionów nowych urządzeń. Te parametry otwierają przed twórcami rozwiązań i usług zupełnie nowe możliwości – mówi Piotr Kuriata, członek zarządu P4 ds. Rozwoju Biznesu i Regulacji. Sieć 5G to także zupełnie nowe otwarcie na przemysł, który do tej pory traktował sieci mobilne bardziej z konsumenckiego punktu widzenia. Porozumienie, które dzisiaj podpisujemy, pomoże nam odpowiedzieć jak sieci 5G zmienią przyszłość i jakie nowe modele biznesowe mogą dzięki nim powstać – dodaje Kuriata.

Przeskok na standard 5G pozwoli na podłączenie do sieci w tym samym czasie i w tym samym miejscu wielu urządzeń. O wiele więcej niż to ma miejsce teraz. Trudno byłoby wywołać efekt przeciążenia sieci, jaki często zdarza się przy wydarzeniach masowych, kiedy tysiące osób próbują jednocześnie dzwonić. Technologia 5G pozwala na logowanie się do sieci wielu urządzeń będących w bliskiej odległości od siebie. Jest to istotne na przykład w fabryce, gdzie będą działały autonomiczne roboty rozwożące opakowania, czy sensory działające przy linii produkcyjnej. Sieć 5G pozwoli im na wymianę danych o swojej lokalizacji w czasie rzeczywistym, co pozwoli uniknąć kolizji. Podobnie będzie w przypadku działania autonomicznych aut, które na razie są domeną filmów science-fiction, ale w niedalekiej przyszłości mogą stać się codziennością.