Polecamy

596. urodziny Łodzi i nie mniej atrakcji

596. urodziny Łodzi i nie mniej atrakcji

Tegoroczne urodziny miasta obchodzone są z wielkim rozmachem. Prócz atrakcji organizowanych przez Urząd Miejski w świętowanie włączają się lokale gastronomiczne, kluby, miejskie instytucje kultury, a nawet zajezdnie MPK.

Ponieważ jedna scena to za mało w Łodzi pojawią się, aż trzy, aby przyjąć więcej artystów i zapewnić mieszkańcom szeroki wybór koncertów muzycznych. Na Rynku Manufaktury wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej – Nocny Kochanek, Andrzej Piaseczny i DJ Gromee.

 

Jeżeli ktoś jeszcze nie zdecydował, w jaki sposób zechce świętować urodziny Łodzi, wystarczy, że przejdzie się ulicą Piotrkowską. Od Placu Wolności do Mickiewicza, czeka mnóstwo atrakcji m.in.:

– Gigantyczny plac zabaw (nie tylko dla dzieci! Na dorosłych czekają ekstremalne tory przeszkód w tym możliwość skoku z wysokości siedmiu metrów).
– Festiwal Smakołyków.
– Strefa czytelnicza Biblioteki Miejskiej i Uniwersytetu Łódzkiego będzie czynna w sobotę przy ulicy Zamenhofa i zapewni przede wszystkim atrakcje dla dzieci i piknikową atmosferę. Będzie można też przynieść i zabrać ze sobą książkę w ramach tzw. bookcrossingu i zrelaksować się na leżaku.
– Street Beer Festival – najlepsze browary rzemieślnicze z całej Polski będzie można spróbować w Pasażu Schillera. Prócz tego znajdziemy tam strefę chillout z kącikiem dla dzieci i food-truckami.
– Runmageddon – miasteczko treningowe z torem przeszkód na odcinku Traugutta-Zielona. Na wszystkie treningi, oprócz Łódzkiego Treningu Otwartego w niedzielę o godzinie 14:00, liczba miejsc jest ograniczona opłatą i obowiązują na nie zapisy. Strefa będzie czynna w sobotę i w niedzielę między 11.00 a 19.00.
– Strefa samochodów zabytkowych w klimacie retro/PRL – prócz szeregu samochodów cieszących oczy na odcinku Zielona/Więckowskiego w sobotę od godz. 12.00 zaprezentują się Łódzkie Maluchy, grupa zrzeszająca miłośników i posiadaczy Fiata 126p z województwa łódzkiego.
– Strefa czekolady Wawel z najsłodszą ciężarówką w Polsce – będzie czekać na fanów czekolady na placu pod Magdą, Piotrkowska/Jaracza w sobotę i w niedzielę między 11.00 a 19.00.
– Baśniowy Pasaż Róży – spektakle z warsztatami dla dzieci odbędą się w sobotę i w niedzielę. Rozpoczęcie przewidziane jest na godzinę 12.

Instytucje miejskie przygotowały również specjalną ofertę dla zainteresowanych zwiedzaniem. Bilety za złotówkę można będzie zakupić: w Muzeum Włókiennictwa, EC1, ZOO, Miejskiej Galerii Sztuki, Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym i wszystkich trzech siedzibach Muzeum Sztuki. Muzeum Miasta Łodzi wprowadza promocyjną cenę biletów (3 zł na bilet normalny i 1 zł za bilet ulgowy). Bezpłatnie wejdziemy do Ogrodu Botanicznego (w tym palmiarni).

 

Przewidziano również aktywną formę świętowania. W niedzielę 28 lipca w godzinach 12.00-13.00 odbędzie się Bieg z okazji 596 urodzin Łodzi. Zainteresowanie uczestnictwem było ogromne, bilety rozeszły się w tempie natychmiastowym i nie ma już możliwości dołączenia do biegu, jednakże organizatorzy zachęcają do kibicowania biegaczom. Miłośnicy sportu mogą natomiast dołączyć do Marszu Nornic Walking organizowanego przez MOSiR lub wziąć udział w rozgrywkach tenisa stołowego w BOK Lutnia. Harmonogram pełen rodzinnych rozrywek przygotował również Aquapark Fala. Ponadto podczas urodzin Łodzi odbywać się będą różnorodne wycieczki i gry miejskie.

Dla tych, którzy są głodni wiedzy, zaplanowano zwiedzanie Grupowej Oczyszczalni Ścieków, czy stacji uzdatniania wody w Kalinku (Tuszyn), a w Bionanoparku zostanie wygłoszona seria wykładów o tematyce naukowej.

Więcej atrakcji takich, jak targ staroci na Księżym Młynie czy plenerowe kino w Atlas Arenie można znaleźć na stronie Urzędu Miasta Łodzi. https://uml.lodz.pl/czas-wolny/urodziny-lodzi-2019/. Warto również przyjrzeć się bogatej ofercie warsztatów dla dzieci i dorosłych – na większość z nich obowiązują zapisy.