Polecamy

120 mln na nowe inwestycje Aflofarmu

120 mln na nowe inwestycje Aflofarmu

Aflofarm rozbuduje zakłady w Ksawerowie i Pabianicach oraz wybuduje magazyn centralny. Łączna wartość inwestycji to około 120 mln zł. Dzięki nim zwiększy moce produkcyjne m.in. w zakresie wytwarzania leków oraz kosmetyków.

Inwestycja jest realizowana w związku z decyzją Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej uwzględniającą złożony przez firmę wniosek w ramach programu Polska Strefa Inwestycji.

30 lat Aflofarmu i stały rozwój
Projekt jest odpowiedzią na ambitne plany rozwoju spółki na rynku polskim oraz za granicą. Obecnie Aflofarm posiada cztery zakłady produkcyjne – w Pabianicach, Ksawerowie, Rzgowie i Krakowie. Ten ostatni zakład dołączył do spółki z początkiem 2019 r. w wyniku połączenia z krakowską spółką Scan Anida – producentem produktów leczniczych i naturalnych kosmetyków.
W tym roku firma obchodzi 30-lecie działalności i wszystko wskazuje na to, że zamierza dalej intensywnie się rozwijać.

– Rozbudowa naszych zakładów jest kluczowym elementem z punktu widzenia ambitnych planów rozwoju naszego portfolio. Tylko w tym roku wprowadziliśmy już na rynek kilka nowych marek, w tym nasz pierwszy lek biologiczny. Mamy bardzo mocne plany rozwoju leków OTC i produktów na receptę. Nie można jednak rozwijać portfolio bez jednoczesnej rozbudowy zaplecza produkcyjno-magazynowego i badawczo-rozwojowego – mówi Jacek Furman, prezes Aflofarm Farmacja Polska.

Rozbudowa fabryk i magazyn centralny
Rozbudowa zakładów produkcyjnych polega przede wszystkim na zwiększeniu powierzchni fabryk z przeznaczeniem na nowe pomieszczenia produkcyjne i laboratoryjne. W tym celu firma zakupiła działkę przyległą do zakładu w Ksawerowie o powierzchni prawie 2 ha, z przeznaczeniem na rozbudowę zakładu. Jednocześnie trwają prace modernizacyjne w obu fabrykach. Według szacunków realizowany projekt pozwoli na zwiększenie mocy produkcyjnych firmy o ok. 30%.

– Projekt budowy magazynu centralnego pozwoli nam zoptymalizować procesy składowania dla firmy i zabezpieczyć nasze potrzeby w tym zakresie na najbliższe  lata. Do tej pory znaczną część procesów magazynowych musieliśmy zlecać na zewnątrz. Budowa magazynu centralnego znacznie usprawni ten proces zarówno pod względem logistycznym, jak i ekonomicznym – przekonuje Jacek Furman, prezes Aflofarm Farmacja Polska.

Aflofarm podbija rynki zagraniczne 
Aflofarm stawia także na rozwój poza granicami kraju. Na początku 2018 r. w firmie utworzono nowy dział rynków zagranicznych, teraz nadszedł czas na  tworzenie struktur firmy w krajach Europy Środkowo-Wschodniej. Już teraz produkty firmy sprzedawane są w 28 krajach na całym świecie.
W związku z rozwojem firma planuje zwiększenie zatrudnienia o kilkadziesiąt osób.
Prace budowlane już trwają, a planowany termin ich zakończenia to II kwartał 2020 roku.