Polecamy

23 kwietnia prapremiera „Imagine” Krystiana Lupy

23 kwietnia prapremiera „Imagine” Krystiana Lupy

23 kwietnia na Dużej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi odbędzie się prapremiera jednego z najbardziej oczekiwanych spektakli tego roku – „Imagine” w reżyserii Krystiana Lupy. Spektakl jest koprodukcją dwóch Teatrów Powszechnych – łódzkiego i warszawskiego. W Łodzi spektakl „Imagine” będzie można obejrzeć też 24, 28, 29 i 30 kwietnia o 19.00.

„Imagine…” to artystyczna podróż do świata kontrkultury, czasów tożsamościowej i kulturowej rewolucji przełomu lat 60. i 70 XX wieku. Krystian Lupa, wychodząc od słów piosenki Johna Lennona „Imagine”, zadaje pytanie o żywotność utopii w dzisiejszym świecie, zwłaszcza idei New Age, wizji świata bez wojen, państw, własności i nienawiści.

W moim poczuciu ja jestem tą generacją hipisowską, trochę generacją New Age – częścią jasnego prądu, odpowiedzi na to, co II Wojna Światowa zanegowała; odpowiedzią na zanegowanie człowieka XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku – człowieka wojny, „faceta” wojny, który od tysiącleci panuje w naszym społeczeństwie – mówi Krystian Lupa. Lennon jest autorem piosenki „Imagine”, która mówi: wyobraź sobie, że nie ma piekła/nieba, że nie ma granic i narodów, za które warto umierać i zabijać. […] Oczywiście chodzi o to, żeby tę ideę zaprowadzić, zainicjować w myśli ludzkiej, w wyobraźni ludzkiej. Dla mnie jest to tekst genialny, nie bez powodu stał się hymnem, w jakimś sensie też hymnem New Age. Jest to wielki fenomen, wielki symbol kulturowy i wielki symbol tego, co zostało zaprzepaszczone. Nad tym, dlaczego to zostało zaprzepaszczone, zastanawiamy się w spektaklu – podkreśla Krystian Lupa.

Niezwykle cieszę się z prapramiery „Imagine” na XXVIII Międzynarodowym Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Teatrze Powszechnym w Łodzi, bo moim zdaniem Krystian Lupa to jeden z najwybitniejszych współczesnych twórców teatralnych. Teatr Lupy jest naznaczony wielkim indywidualizmem, jest wizjonerski, w pewnym sensie profetyczny. Zawsze sięga bardzo głęboko, do istoty spraw i zjawisk. Poddaje analizie i wyprzedza to, co za dopiero za chwilę ma się wydarzyć. Podobnie jest z „Imagine” – spektaklem, który ożywia wielkie marzenie ludzkości o świecie bez agresji i przemocy, bez potrzeby podporządkowywania sobie drugiego człowieka – mówi Ewa Pilawska, dyrektorka Teatru Powszechnego w Łodzi i dyrektorka artystyczna Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych i Nieprzyjemnych. Łodzianie poznawali twórczość Krystiana Lupy od 2004 roku – wtedy na Festiwalu zaprezentowaliśmy „Kalkwerk” i „Rodzeństwo”. Od tego czasu pokazaliśmy osiem jego spektakli, odbyły się wystawy, dyskusje, spotkania. Cieszę się ze współpracy z warszawskim Teatrem Powszechnym. Z dyrektorem Pawłem Łysakiem realizujemy koprodukcję już po raz drugi – dodaje Ewa Pilawska.

Teatr Powszechny w Warszawie od dawna poprzez swoje spektakle i działania dyskutuje o wizji lepszej przyszłości. Hasło pierwszego organizowanego przez nas od kilku lat Forum Przyszłości Kultury brzmiało: „Wolność. Równość. Wyobraźnia”. „Wyobraź sobie” – tytułem piosenki Johna Lennona zwraca się dziś do nas Krystian Lupa, artysta, który po raz kolejny w naszym teatrze znalazł swoją artystyczną przystań. „Imagine” jest dla nas produkcyjnym wyzwaniem, koprodukowanie tego spektaklu w ramach partnerskiej sieci czołowych europejskich teatrów „Prospero. Extended Theatre” jest też wspaniałą okazją do pogłębienia rozwoju artystycznego i współpracy międzynarodowej. Cieszę się, że premierę tego spektaklu możemy pokazać w Teatrze Powszechnym w Łodzi, to naturalna konsekwencja wcześniejszych inicjatyw oraz długoletnich wspólnych działań i zaangażowania pani dyrektor Ewy Pilawskiej. W trudnych czasach wojny i epidemii chcemy przez sztukę uprawiać dialog różnych instytucji i krajów, szukać odpowiedzi na najtrudniejsze pytania etyczne oraz pracować dla lepszej przyszłości. Nasz zespół z radością oczekuje chwili rozpoczęcia artystycznego i intelektualnego dialogu z widzami – mówi dyrektor Teatru Powszechnego w Warszawie Paweł Łysak.

 

Konferencja „Krystian Lupa. Artysta. Wizjoner”

Prapremierze „Imagine” towarzyszy cykl wydarzeń wokół artysty. 24 kwietnia zaprosimy na konferencję „Krystian Lupa. Artysta. Wizjoner”. Uczestnicy spojrzą przekrojowo na dorobek Krystiana Lupy – od początków w Jeleniej Górze, poprzez spektakle krakowskie, wrocławskie i te realizowane za granicą, kończąc na jego najnowszych realizacjach. Po konferencji ukaże się polsko-angielskie wydawnictwo poświęcone twórczości Lupy – zapowiada Ewa Pilawska.

Konferencja rozpocznie się 24 kwietnia o 13:00 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi. Wezmą w niej udział krytycy i badacze teatru Krystiana Lupy – Łukasz Maciejewski, Łukasz Drewniak, Jacek Wakar, Aneta Kyzioł, Tomasz Domagała i Grzegorz Niziołek. Moderatorem dyskusji będzie Jacek Cieślak. W konferencji będzie można uczestniczyć na żywo oraz online (będzie transmitowana na YouTubie i Facebooku Festiwalu oraz Teatru Powszechnego w Łodzi).

Bilet na konferencję na żywo kosztuje symboliczną złotówkę, ale należy wcześniej zarezerwować miejsca w kasie Teatru Powszechnego w Łodzi.

Pokazy zapisów spektakli z Chin i Wilna

Ponadto w ramach XXVIII Międzynarodowego Festiwalu Sztuk Przyjemnych 26 kwietnia o 18:00  na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi obejrzeć będzie można zapis wideo „Austerlitz” W.G. Sebalda w reżyserii Krystiana Lupy – spektaklu zrealizowanego w Teatrze Młodzieżowym w Wilnie. 27 kwietnia o 18:00 na Małej Scenie Teatru Powszechnego w Łodzi (po raz pierwszy w Polsce) obejrzeć będzie można zapis wideo „Dziennika Szaleńca” w reżyserii Krystiana Lupy – spektaklu zrealizowanego w Chinach na podstawie napisanego przez Lu Xuna w 1918 r. opowiadania „Dziennik szaleńca”.

Bilet na pokazy kosztują symboliczną złotówkę, ale należy wcześniej zarezerwować miejsca w kasie Teatru Powszechnego w Łodzi.

***

„Imagine”

Reżyseria, scenografia: Krystian Lupa
Scenariusz: Krystian Lupa i kreacja zbiorowa aktorów
Muzyka: Bogumił Misala
Kostiumy: Piotr Skiba
Kierowniczka produkcji: Karolina Pawłoś, Michalina Żemła
Wideo: Natan Berkowicz, Joanna Kakitek
Asystent reżysera, współpraca dramaturgiczna – Dawid Kot
Asystent reżysera – Jan Kamiński
Współpraca kostiumograficzna: Aleksandra Harasimowicz
Inspicjentka: Iza Stolarska
Obsada: Karolina Adamczyk, Grzegorz Artman, Michał Czachor, Anna Ilczuk, Andrzej Kłak, Michał Lacheta, Mateusz Łasowski, Karina Seweryn, Piotr Skiba, Ewa Skibińska, Julian Świeżewski, Marta Zięba.