Wydarzenia

Głosujemy na łódzki Cud Polski 2024

Głosujemy na łódzki Cud Polski 2024

Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi nominowane w plebiscycie „Cuda Polski 2024” National Geographic Traveler

 

Redakcja National Geographic Traveler wspólnie z czytelnikami wybiera nowe „Cuda Polski 2024”. Przez cztery tygodnie użytkownicy z całej Polski będą głosować na najbardziej atrakcyjne, zaskakujące i warte odwiedzenia miejsca w każdym województwie.

Wśród nominowanych z województwa łódzkiego znalazło się Centralne Muzeum Włókiennictwa z Łódzkim Parkiem Kultury Miejskiej. Muzeum znajduje się w Białej Fabryce, w której uruchomiono pierwszą na ziemiach polskich maszynę parową do produkcji włókienniczej. Obecnie w gmachu znajduje się kilka wystaw stałych. Jedną z nich jest „Miasto-Moda-Maszyna” prezentującą trzy spojrzenia na historię Łodzi – przez pryzmat maszyn włókienniczych, miasta jako żywego, ciągle zmieniającego się organizmu oraz historii polskiej mody w czasach powojennych. Od 1972 r. cyklicznie organizuje prestiżową imprezę wystawienniczą Międzynarodowe Triennale Tkaniny. Do Muzeum należy również Łódzki Park Kultury Miejskiej, który pozwala odwiedzającym przenieść się w czasie. Na terenie parku znajdują się historyczne łódzkie domy z XIX i XX wieku, kryjące niezwykłą wystawę o wielokulturowej Łodzi i imitację codziennego życia jej mieszkańców na przestrzeni dziejów.

Czas na kolejne polskie cuda

Plebiscyt Cuda Polski 2024 ma wspierać lokalną turystykę i odkrywać ciekawe, często nieznane miejsca w Polsce. National Geographic wspólnie z czytelnikami chce wytypować nietuzinkowe miejsca, które staną się inspiracją do ich odwiedzenia.

– To niesamowite, jak wiele pięknych miejsc w Polsce wciąż pozostaje nieodkrytych. Pokazują to tegoroczne nominacje w plebiscycie Cuda Polski National Geographic Traveler. W redakcji często powtarzamy, że Polska jest najpiękniejsza. A w naszym plebiscycie poszukujemy prawdziwych perełek, miejsc niebanalnych, które zachwycają nie tylko architekturą czy historią, ale którym nadano nowe życie. Niezwykle ważna jest dla nas także natura. Tegoroczna lista nominowanych jest tak różnorodna, że może stać się znakomitym przewodnikiem do lepszego poznania tego, co mamy tak blisko, a niekiedy o tym zapominamy. Zachęcam do głosowania. Wybierzmy wspólnie kolejne polskie cuda – mówi Michał Cessanis, redaktor prowadzący National Geographic Traveler i ambasador plebiscytu.

Po zebraniu rekomendacji nadesłanych z regionów, redakcja National Geographic Traveler dokonała oficjalnych nominacji. Wyłoniono 48 kandydatów do tytułu „Cuda Polski 2024”. Na liście znalazły się obiekty, szlaki, punkty widokowe, miejsca naturalne, ale też całe dzielnice czy ogrody. Często to miejsca nieoczywiste, często poza utartymi szlakami, niedawno odnowione lub niedawno dostrzeżone. Redakcji zależy na tym, żeby każdy – nawet najbardziej wytrawny podróżnik – znalazł w nich coś dla siebie.

Głosowanie potrwa do 5 czerwca. A już 10 czerwca poznamy 16 nowych Cudów Polski 2024 roku! Po jednym w każdym województwie. https://www.national-geographic.pl/cuda-polski

W ubiegłym roku jednym z Cudów Polski uznano Monopolis.