Polecamy

15 inwestorów, tysiąc miejsc pracy. ŁSSE nie zwalnia tempa!

15 inwestorów, tysiąc miejsc pracy. ŁSSE nie zwalnia tempa!

Do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej w pierwszym kwartale 2021 r. dołączyło 15 nowych firm. Zamierzają zainwestować blisko 700 mln zł. Utrzymają i stworzą ponad tysiąc miejsc pracy. Wśród nich znalazło się 13 firm produkcyjnych i dwie świadczące usługi.

Łódzka Strefa przez pierwsze trzy miesiące 2021 r. pozyskała najwięcej inwestorów w historii działalności spółki, czyli od 24 lat. 15 wydanych dla firm decyzji o wsparciu to o 6 więcej niż w trzech pierwszych miesiącach ubiegłego roku, kiedy pandemia była we wczesnej fazie. Patrząc na dynamikę decyzji inwestycyjnych w Łódzkiej Strefie nie można mówić o spowolnieniu.

– Zintensyfikowaliśmy działania online. Organizujemy webinary, konsultacje, spotkania z inwestorami na których prezentujemy szeroką ofertę strefy. Zaczynając od zwolnień w podatku, przez dofinansowanie do szkoleń pracowników, a na współpracy ze startupami kończąc – mówi Marek Michalik, prezes Łódzkiej SSE.

Z oferty strefy do końca marca skorzystało pięciu inwestorów zagranicznych, z Włoch, Belgii, Szwecji, Tajlandii i USA. Najwięcej, bo ponad 300 mln zł zainwestują amerykanie, którzy zamierzają zbudować w Warszawie nowoczesne Data Center o powierzchni ponad 2 ha. Będzie wyposażone w najnowsze systemy chłodzenia, pozwalające na ograniczanie zużycia energii.

– Jesteśmy trzecią strefą na świecie i najlepszą w Europie według rankingu fDi Magazine. Tak dobry wynik przekłada się bezpośrednio na rozpoznawalność Łódzkiej Strefy w świecie. Dodatkowo powoduje, że globalne firmy u nas inwestują – wyjaśnia Marek Michalik (na zdjęciu).

– Pozycjonujemy Łódzką Strefę jako idealne miejsce dla inwestycji w nowoczesne usługi dla biznesu, centra shared services czy branży IT. Budowa Data Center przez spółkę Waw11 z amerykańskim kapitałem, czy wcześniejsza inwestycja szwajcarskiej firmy Alcon w nowoczesne centrum usług wspólnych pokazuje, że Łódzka Strefa jest dobrym miejscem dla takich inwestycji. Prognozujemy dalsze lokowanie się w Warszawie, a mamy nadzieję że także w Łodzi, inwestycji o takiej charakterystyce – dodaje Agnieszka Sygitowicz (na zdjęciu), wiceprezes Łódzkiej SSE.

Wśród polskich firm największe inwestycje, przekraczające 30 mln zł nakładów, planują firmy: Janmar Centrum i POPRAVA – producenci opakowań z tektury falistej. W tym gronie znalazł się także inwestor z Rawy Mazowieckiej działający w sektorze przetwórstwa mięsa. Mowa o firmie Food Service, która zamierza zwiększyć moce produkcyjne.

Na liście inwestorów Łódzkiej Strefy w 2021 r. jak dotąd znalazły się 2 duże, 10 średnich i 3 małe firmy. Zdecydowanie dominują polscy inwestorzy z sektora MŚP – stanowią blisko 66 proc. Jeszcze kilka lat temu było to blisko 30 proc.

– Trend się odwrócił w 2018 r. po wprowadzeniu Polskiej Strefy Inwestycji. Dziś można inwestować właściwie na dowolnym terenie i starać się o zwolnienie w podatku. Procedura jest uproszczona i decyzję o wsparciu inwestor może otrzymać właściwie w niecały miesiąc. Warunkiem koniecznym jest jednak zgłoszenie się do nas przed rozpoczęciem inwestycji, dlatego zawsze apeluję do firm, żeby na początku inwestycyjnych planów zadzwoniły do Łódzkiej Strefy i przekonały się czy mogą otrzymać pomoc publiczną – wyjaśnia Marek Michalik, prezes ŁSSE.

Inwestycje do 30 mln zł nakładów zamierza realizować Fabryka Mebli „Meblosiek” zlokalizowana niedaleko Wieruszowa. Produkująca meble na rynek polski, ale także za granicę. Europochette Polska z Tomaszowa Mazowieckiego zajmująca się produkcją wyrobów z papieru, np. serwetek, bieżników, podkładek pod talerze. Producent przyczep campingowych, firma Tomplan czy Tartak Witkowscy tworzący prefabrykaty budowlane z drewna. Tartak z okolic Wielunia zamierza postawić na badania i rozwój nowych technologii związanych z ekologicznym budownictwem.