Polecamy

Nina Ryszka: Jubileuszowe Targi Fast Textile

Nina Ryszka: Jubileuszowe Targi Fast Textile

O piątej, jubileuszowej edycji Międzynarodowych Targów Tekstylnych Fast Textile, odbywających się od 22 do 24 listopada w PTAK WARSAW EXPO rozmawiamy z Niną Ryszką, organizatorem Targów.

LIFE IN. Łódzkie: Już od pięciu lat organizuje Pani Targi Fast Textile, najważniejszą imprezę w branży tekstylnej. Skąd taka popularność targów?

Nina Ryszka: Firma PTAK od 25 lat jest liderem handlu odzieżą w Polsce, a Miasto Mody PTAK w Rzgowie jest najbardziej znanym ośrodkiem zaopatrzenia sklepów odzieżowych w Europie, bo to właśnie region łódzki jest kolebką przemysłu włókienniczego. Targi to było wyjście naprzeciw potrzebom producentów odzieży, którzy chcą kupować tkaniny, maszyny, dodatki i akcesoria podczas jednego wydarzenia. Tekstylia odzieżowe to idealna podstawa targów, jednak elementem napędowym stało się poszukiwanie branż, w których tekstylia są również wykorzystywane. Zainteresowanie wystawców nie tylko z Polski sprawia, że Międzynarodowe Targi Tekstylne Fast Textile są jedynym tak prestiżowym i profesjonalnym wydarzeniem w Polsce. Dodatkowo PTAK WARSAW EXPO, to największe centrum targowo-kongresowe w Europie Środkowej o tak wyjątkowej lokalizacji, które jest idealnym punktem na mapie Polski dla wystawców z kraju i zagranicy. Udział w targach jest formą promocji – wzmacnia profesjonalny wizerunek firmy i daje możliwość uzyskania fachowej wiedzy na temat oferowanych produktów. Warto pamiętać o tym, do kogo chcemy dotrzeć z naszą ofertą – czy chcemy pokazać wszystko, czy też skupiamy się na wybranej grupie odbiorców. Poza tym każdy wystawca powinien promować udział w targach wśród swoich klientów i kontrahentów, bo pojawienie się na targach umożliwia podtrzymywanie długofalowych relacji biznesowych.

Do kogo są skierowane?

Podczas poprzednich edycji Międzynarodowych Targów Tekstylnych Fast Textile w PTAK WARSAW EXPO 400 wystawców miało szansę pokazać najlepsze produkty i usługi klientom biznesowym i detalicznym – byli to projektanci wnętrz i mody, międzynarodowi kontrahenci, producenci odzieży i dekoracji wnętrz, szwalnie, hurtownie, właściciele sklepów multibrandowych, właściciele sklepów internetowych, media i blogerzy oraz pracownicy działów zamówień. W ubiegłym roku przez trzy dni PTAK WARSAW EXPO odwiedziło 27000 osób, w tym uczniowie i studenci z całej Polski, którzy mają unikalną szansę, aby zajrzeć za kulisy przemysłu odzieżowego. Nabywcy docenili wysokiej jakości tkaniny i maszyny, przystępną cenę oferowaną specjalnie na Fast Textile oraz różnorodny asortyment.

Każdego roku produkty prezentuje coraz więcej firm, w ubiegłym było ich już ponad 400 z ponad 40 krajów. Ilu wystawców spodziewacie się w tym roku i skąd przyjadą?

To jedyne Targi w Polsce, na których można spotkać zarówno wystawców jak i odwiedzających z zagranicy. Silną grupę będą stanowić wystawcy, których stoiska mieścić się będą w Pawilonach Narodowych, a wśród nich m.in.: Turcja, Włochy, Chiny, Pakistan, Tajwan, Indie, Iran, Gruzja, Kazachstan i Azerbejdżan. Ponadto swoje produkty zaprezentują firmy z: Francji, Niemiec, Rosji, Czech, Ukrainy, Portugalii, Danii, Uzbekistanu, Grecji, Holandii, Białorusi, Estonii, Hiszpanii, Anglii, Litwy i Egiptu. Podczas piątej, jubileuszowej edycji będzie ponad 500 wystawców.

Rośnie też liczba odwiedzających, ale ze statystyk wynika, że na targi przyjeżdżają ludzie, którzy wiedzą czego chcą – chcą zawierać kontrakty i składać zamówienia, a czego poszukują indywidualny odbiorcy?

Targi Fast Textile to największe wydarzenie branży tekstylnej w Europie Środkowej, dlatego odwiedzają nas największe światowe marki, ale również detaliści. Indywidualni odbiorcy to najczęściej młodzi projektanci, przyszli przedsiębiorcy i miłośnicy szycia. Na Targach poszukują inspiracji i produktów dobrej jakości. Cieszmy się, że dzięki naszemu przedsięwzięciu coraz więcej osób interesuje się szyciem. U nas można zapoznać się z trendami na nadchodzący sezon, posłuchać interesujących wykładów oraz zyskać nowe umiejętności na warsztatach konstrukcji ubioru, zdobienia czy szycia.

Jak na targach odnaleźć tych, na których nam zależy?

Powierzchnia Targów podzielona jest na strefy tematyczne Tkaniny i Dzianiny, Maszyny, Przędza, Usługi, Dodatki i Akcesoria, a każdy Pawilon Narodowy będzie reprezentował grupę wystawców z poszczególnych krajów. Zagraniczne delegacje pozwalają nam pozyskać kontakty biznesowe z agentami, którzy odpowiadają za zaaranżowanie pawilonów o łącznej powierzchni około 17000 mkw. każdy oraz międzynarodowych odwiedzających poszukujących partnerów biznesowych w Polsce. Dodatkowo PTAK WARSAW EXPO, to największe centrum targowo-kongresowe w Europie Środkowej o tak wyjątkowej lokalizacji, które jest idealny punktem na mapie Polski dla wystawców z kraju i zagranicy. Materiały marketingowe dystrybuowane na Targach z mapą wydarzenia, listą wystawców i harmonogramem pomogą zaplanować pobyt i odnaleźć się na blisko 43 000 mkw. powierzchni wystawienniczej.

Czy Pani zdaniem targi są nadal dobrym miejscem na nawiązywanie relacji biznesowych, przecież dziś sporo kontraktów zawieranych jest w wirtualnym świecie?

Dla dużych, uznanych firm targi są sposobem ugruntowania ich pozycji na rynku. Dla małych firm to możliwość promocji, a także wykorzystania potencjału klientów i zaprezentowania się w gronie najlepszych. Wirtualny przekaz informacji jest dziś w biznesie potrzebny, ale nie zastąpi bezpośrednich spotkań, nawiązywania bezpośrednich relacji między producentami a kupującymi.

Porozmawiajmy jeszcze o wydarzeniach towarzyszących, bo targi to nie tylko miejsce nawiązywania relacji biznesowych, to także forum wymiany wiedzy i doświadczeń?

Podczas ubiegłorocznej edycji Targów pojawiły się trzy nowe wydarzenia, które będą także w tym roku. Po raz pierwszy zorganizowaliśmy plebiscyt Stoisko uszyte na miarę. Polegał na wytypowaniu przez odwiedzających najpiękniejszego stoiska. Nagrodą była wyjątkowa statuetka oraz rabat w wysokości 50 procent na udział w kolejnej edycji Targów Fast Textile. Drugą nowością były warsztaty pasmanteryjne zorganizowane przez firmę Pasmanteriaozdobna.pl, podczas których uczestnicy ozdabiali ulubione części swojej garderoby. Ogromnym zainteresowaniem cieszyły się również warsztaty „Pierwsze spotkanie z maszyną” organizowane przez UltraMaszynę. Ich uczestnicy mieli szanse poznać tajniki szycia na maszynie i spotkać się z Janem Leśniakiem, autorem wielu książek o szyciu. Poprowadził on warsztaty z szycia plecaków, na których zostały uszyte plecaki z pięknym sercem wyhaftowanym na Maszynybrother.pl i kosmetyczki z papieru wodoodpornego od Tkaniny Karoliny. Tradycyjnie, podczas Targów odbyło się Forum Tekstylne, na którym wybitni eksperci znanych firm, prowadzili warsztaty i szkolenia dotyczące między innymi innowacji we włókiennictwie, ekologii tekstyliów, wymagań prawnych i normalizacji w odzieży dziecięcej czy surowców odnawialnych wykorzystywanych we włókiennictwie. Specjaliści reprezentowali Izbę Bawełny, Instytut Tekstyliów z Manchesteru, Instytut Włókiennictwa, Świat Druku, Urząd Marszałkowski czy TRIZ zarządzanie innowacyjnym włókiennictwem. Ta inicjatywa jest dla nas bardzo istotna, ponieważ podczas Forum poruszane są ważne kwestie z branży tekstylnej i można tam wymienić się doświadczeniami.

W tym roku zaskoczycie czymś wystawców i gości?

Szykujemy dwa ważne wydarzenia. Gościem specjalnym tegorocznej, piątej edycji będzie Monic Millinery z Londynu, która jest dyplomowaną mistrzynią modniarstwa, kreatorką nakryć głowy i nauczycielką zawodu modystka. Dzięki królewskiej rodzinie i ślubowi książęcej pary, awangardowe nakrycia głowy znów budzą podziw i pożądanie. W strefie szkoleń pani Monika przeprowadzi warsztaty, na których wyjaśni jak stworzyć wymarzony fascynator. Dodatkowo pokażemy wystawę czapek, ozdób, woalek, kapeluszy i fascynatorów. Drugą nowością będą warsztaty z konstrukcji odzieży i przygotowania szablonów do jej produkcji. Zawsze na początku nauka szycia jest trudna, w związku z tym odkryjemy rąbka tajemnicy tej pracy, a podczas warsztatów będzie można zdobyć niezbędne umiejętności do stworzenia wykroju.

Czy możemy zdradzić co będzie trendy w sezonie 2019?

To jest najbardziej wyczekiwany moment Targów więc teraz nic nie powiem. Strefę Trendów otworzymy w czwartek 22 listopada, punktualnie o 10. Tam właśnie kreujemy i promujemy modę. W czasie organizacji wydarzenia zachęcamy wszystkich Wystawców do dostarczenia do Strefy Trendów tkanin, dzianin, maszyn, modnych aranżacji czy dodatków. Ekspozycję zaaranżuje projektantka w oparciu o trendy największych domów mody. Ekspozycja będzie prezentowana na podwieszeniach w nowoczesnych meblach z podświetleniem.

W jakim dalej kierunku będą rozwijać się targi?

Cel pozostaje ten sam: rozwijać Targi na arenie międzynarodowej, być wsparciem dla polskich firm, ale myśleć globalnie, sprostać potrzebom i wymaganiom wystawców oraz odwiedzających. Tegoroczna edycja Targów jest dla nas wyjątkowa, ponieważ firma PTAK obchodzi 25-lecie. Już dziś serdecznie zapraszam do udziału w Międzynarodowych Targów Tekstylnych Fast Textile, które odbędzie się w dniach 22-24 listopada 2018 w PTAK WARSAW EXPO! l