Polecamy

Manufaktura rozpoczyna ogromną inwestycję! Zmiany za 90 milionów złotych!

Manufaktura rozpoczyna ogromną inwestycję! Zmiany za 90 milionów złotych!

W Manufakturze w Łodzi rozpoczyna się właśnie wielka modernizacja. Jest to wyjątkowa inwestycja — poprzedziły ją specjalistyczne badania konsumenckie, na podstawie których zaplanowano spektakularne zmiany. Prace będą prowadzone głównie nocami i w niehandlowe niedziele, a galeria handlowa będzie pracowała bez zakłóceń.

To zdecydowanie największa inwestycja w historii Manufaktury. Przedstawiciele Union Investment Real Estate GmbH – właściciela obiektu, jak i Apsys Polska – zarządcy centrum, przygotowywali się do tego przedsięwzięcia od wielu lat. Po raz pierwszy w Polsce projekt zmian poprzedziły wielofalowe, specjalistyczne badania opinii i upodobań klientów. Niecodzienna jest też skala inwestycji – na modernizację budynku galerii handlowej przeznaczono 90 milionów złotych.

Choć modernizacja obejmie całą galerię handlową, obiekt będzie funkcjonował bez zakłóceń, przez cały okres zaplanowanych prac. Co ciekawe, koncepcję zmian opracował zespół pracowni Sud Architekt Polska, która była odpowiedzialna za projekt i budowę Manufaktury. Architekci i projektanci doskonale czują ducha tego obiektu i zaproponowali projekt zgodny z oczekiwaniami, ale także spójny z niepowtarzalnym klimatem Manufaktury. – Główną inspiracją była włókiennicza historia Łodzi, ale też genius loci Manufaktury i jej rola dla miasta. Nasza głęboka wiedza o mieście, jego kulturze i historii bardzo pomogła nam zaprojektować silny projekt kontekstowy. Ostatecznym efektem jest subtelna mieszanka sztuki nowoczesnej, industrialnej i wyrafinowanej atmosfery – informuje Jocelyn Fillard, Architecture Director z Sud Architekt Polska. – Dziś znów mamy okazję tworzyć projekt, który – w przeciwieństwie do innych centrów handlowych – może powstać tylko tu, w Manufakturze w Łodzi. Jest unikatowy i jest hołdem dla tutejszych tradycji i historii – podsumowuje Jocelyn Fillard.

Co się zmieni w Manufakturze?

Prace potrwają 17 miesięcy, zakończą się wiec jesienią 2020 roku. Największe zmiany zaplanowano w strefie restauracji. Przestrzeń znacząco rozjaśni się dziennym światłem za sprawą ogromnego świetlika zamontowanego w konstrukcji dachu. Konstrukcja będzie nawiązaniem do charakterystycznego elementu architektury industrialnej XIX wieku. Wymieniony zostanie także system klimatyzacji i wentylacji, co znacząco podniesie komfort przebywania w tym miejscu. Całkowicie zmieni się wystrój: będą nowe podłogi, meble i oświetlenie. Wszystko zgodnie z aktualnymi trendami wystroju wnętrz – będzie sporo drewna i wykończeń z naturalnych materiałów. Projektanci przewidzieli tu także dużo zieleni.

W tej części zaplanowana jest także strefa dla rodzin z małymi dziećmi. Ale to nie jedyne atrakcje dla najmłodszych gości Manufaktury. Dotychczasowe place zabaw zostaną zastąpione zupełnie nową przestrzenią dedykowaną najmłodszym.

Zmiany będzie też widać przy głównym wejściu od strony rynku – zniknie wiatrołap, a w miejscu drzwi automatycznych pojawią się drzwi obrotowe. Nowa podłoga w wejściu głównym będzie kontynuacją układu nawierzchni rynku. Drewniane parkiety, które zachwyciły pierwszych odwiedzających w 2006 roku, przejdą gruntowną renowację. Zgodnie z aktualnymi trendami, front budynku galerii handlowej w odcieniach szarości będzie nawiązywał do industrialnego charakteru miejsca.

Oczywiście nie mogło zabraknąć również nowych technologii. Dzięki nowoczesnym rozwiązaniom znacząco zmieni się wygląd rotundy galerii handlowej.

Inwestycja umożliwi także wydzielenie nowej powierzchni najmu, stworzy miejsce dla nowych marek w Manufakturze. Powstanie około 1000 m2 nowego GLA dla najemców, którzy czekają na wolne przestrzenie w tym obiekcie.

Zgodnie z potrzebami klientów przebudowane zostaną także strefy wypoczynku. Projektanci stawiają nie tylko na wygodę, ale też na nowoczesny, odważny design, umiejętnie połączony z oryginalnymi rozwiązaniami w projektowaniu zieleni.

Duże wyzwanie

Jak organizacyjnie zaplanowano tak kompleksową inwestycję? Harmonogram prac został dopracowany w najmniejszym szczególe. Dużym wyzwaniem było zsynchronizowanie działań wielu podwykonawców i podzielenie prac na etapy. – Wszystko po to, by modernizacja była jak najmniej uciążliwa dla najemców i gości. Drobne prace instalacyjne prowadzone będą w dzień, a pozostałe nocami i w niedziele niehandlowe, tak by goście Manufaktury nie spotkali się z żadnymi niedogodnościami z powodu remontu – informuje Sławomir Murawski, dyrektor Manufaktury.

Jakie oczekiwania niesie za sobą modernizacja Manufaktury? – Manufaktura, dzięki swojej historii, oryginalnej architekturze i nowoczesnym funkcjom, jest obiektem unikatowym w naszej części świata. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych obiektów rozrywkowo-handlowych w Europie. Jesteśmy pewni, że ta inwestycja potwierdzi ikoniczność tego miejsca, że dzięki modernizacji umocnimy pozycję lidera – wyjaśnia Holger Siedtmann, asset manager Union Investment Real Estate GmbH.